avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate cicinic

Activitate cicinic

Răspuns la discuția Pierdere de recuperat ?
Multumesc de parere!Dar totusi nu cred ca e corect!2010 nu se imparte in doua perioade fiscale ?? Si prin urmare nu se iau in calcul ca doi ani si pentru recuperare???Iar in ce priveste pierderea din 2008 intrebam daca o mai pot recupera in 2012?
Am urmatoarea situatie:2007-pierdere=1.200.000; 2008-pierdere=300.000;2009-profit =300.000;2010(1)-profit =300.000;2010(2)-profit=200.000;2011-profit=300.000.

Daca Pierderea se recupereaza cinci ani consecutiv pot in 2012 sa mai recuperez 300.000 din 2008 daca la decl.101 imi ramane de recuperat 400.000 in anii urmatori?

Si daca la decl.101 mai completez aceasta rubrica de recuperat in anii urmatori?
Am urmatoarea situatie:Tatal meu a murit in luna august 2010.Suntem 4 frati si cu mama care este persoana fara discernamant.As dori sa stiu daca este necesara declaratia de acceptare a mostenirii care se pune in termen de 6 luni chiar daca nu dorim sa facem dezbaterea acum,si ce se poate intampina daca nu se pune in termenul acesta?

As dori un raspuns doar in cunostiinta de cauza!
In situatia cand moare sotul si ramane sotia si copiii(in cazul meu suntem 4 copii)care sunt partile care ne revin?
Si o a lta intrebare ,daca nu se vrea a se face dezbaterea este bine macar sa facem acea declaratie de acceptare a mostenirii in 6 luni?Exista vreun risc sa pierzi dreptul la mostenire daca nu ai facut acea declaratie de acceptare?
Multumesc de raspuns!Inseamna ca trebuie sa vad ce acte mai are in afara de CM .Ce mai stiu eu este ca si acest CM a fost facut pentru ca la un moment dat a construit un grajd si nu putea obtine autorizatie de constructie neavand acte de proprietate,si atunci a avut nevoie sa semneze mama si surorile lui.
Daca pana la 15 iulie inchei o asigurare facultativa de locuinta,este valabila pentru a nu fi amendat,sau sunt obligat sa inchei si una obligatorie(PAD)?
Tatal meu are ca si act de proprietate pentru casa si gradina un certificat de mostenitor prin care ,,accepta succesiunea cu o cota de 1/1 ''si prin care ,,sunt straini de succesiune prin neacceptare conform art.700 c.civ.'' sotia si inca 5fiice(mama si surorile tatalui meu).pentru care au semnat cate o declaratie la momentul cand sa facut certificatul de mostenitor.

Intrebarea mea este daca acest act mai poate fi atacat in instanta de catre surori?
Si daca acest act este echivalent cu orice act de proprietate si tatal meu are dreptul sa vanda?
sunt salariat si part time reprezentanta a unei sc cu un sistem mlm,de unde incasam pana acum un bonus pentru retea la care se retinea doar impozitul de 16%.Cu noile reglementari referitoare la plata contributiilor sociale si somaj am fost informata ca nu mai pot beneficia de acel bonus decat daca ma constitui persoana juridica .As dori sa stiu daca exista si alta forma legala prin care se poate ca sc sa faca plati catre persoane fizice (poate prin contract de comision,sau contracte civile)si care ar fi forma legala de declarare si plata a contributiilor?