avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate stefanev

Activitate stefanev

Pentru servicii foto, codul caen este destul de clar: 7420 -activitati fotografice. Dar in cazul filmarilor de la evenimente? Teoretic ar merge incadrat si el aici pentru ca nu e film de lung metraj sau pentru publicitate.

Acum si intrebarea: este corect sa scriu pe factura "Prestari servicii foto si video" ?

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Autorizatii de functionare
mai revin cu o intrebare. La codurile CAEN actuale, pot sa imi aduc singur marfa din China? Sau va trebui sa inscriu si activitati de import-export ?
Răspuns la discuția Autorizatii de functionare
momentan nu va fi magazinul fizic. Voi desfasura activitati de vanzari online, la sediul social vor fi depozitate stocurile de produse nealimentare, intermedieri prin achizitionare marfa de la furnizori si revanzarea acestor produse unor alte puncte de comert cu amanuntul si activitati fotografice (evenimente, sedinte foto).
Buna seara !

Astazi mi-am scos certificatul de inregistrare de la Registrul Comertului firma SRL-D. Pe langa acest certificat am primit si "Certificatul constatator" care spune: "Prezentul certificat constatator atesta ca s-a inregistrat declaratia pe propria raspundere conform careia firma indeplineste conditiile de functionare, specifice pt fiecare autoritate publica, activitatile declarate, incadrate in clasa CAEN:
4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse
4778 - Comert cu amanuntul al altor bunuri noi in magazine specializate
4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau Internet
7420 - Activitati fotografice
[sediul social]".

Asadar imi mai sunt necesare alte autorizatii de functionare ? Sau am acoperire cu declaratia pe propria raspundere ? Mentionez ca le voi desfasura initial pe 3 din ele, cel cu magazinul specializat va fi mai tarziu, probabil pt acela imi va trebui sa scot autorizatie si protectia muncii.

Astept cu interes sfaturile voastre astfel incat sa nu ma trezesc amendat pt niste lucruri pe care le pot face bine de la inceput.

Multumesc anticipat !
Am o nedumerire: mi-am infiintat o firma si doresc sa-mi desfasor activitatea cu echipamentele pe care le-am achizitionat la mana a doua (fara factura) inainte de constituirea firmei. In ce forma se pot transfera acestea pe firma pentru a putea sa-mi desfasor activitatea cu ele? Este obligatoriu acest lucru? Sau le pot folosi in nume privat?
In cazul in care trebuie trecute pe firma, sunt evaluate de un expert si fixat pretul sau pot face mai simplu un contract de donatie (sau ceva similar) prin care eu, posesorul (sau trec alta persoana ca avand dreptul de proprietate), donez in patrimoniul firmei anumite produse.
Obiectele sunt: un laptop, un aparat foto profesional si o camera video.

Multumesc anticipat !
@ robert_11 sunt de acord cu tine, insa Politia are dreptul sa se autosesizeze. Nu cred ca se pune problema daca se ducea in termenul stabilit sa declare accidentul, se pune direct problema daca era atunci sau nu sub influenta bauturilor alcoolice. Fie vorba intre noi si fara suparare cred ca a omis sa spuna faptul ca era sub influenta bauturilor alcoolice in momentul producerii accidentului. Ghinionul dumnealui e ca l-a prins cand a iesit din club... Va rugam sa ne tineti la curent cu noutatile.

PS: daca nu se prezenta Politia la locul accidentului si va prezentati in termenul legal la sectia de politie, trebuia sa completati o declaratie pe propria raspundere ca nu erati sub influenta bauturilor alcoolice sau a drogurilor.
Răspuns la discuția finantarea 10.000 euro pt tineri
inarmeaza-te cu rabdare si curaj si apuca-te sa faci SRL-D -ul. La acelasi stadiu sunt si eu, este destul de greu fiind prima afacere de acest gen pentru mine insa vei avea nevoie de un consultant. Iti spun pe pielea mea, nu toate raspunsurile le gasesti pe forum.
cu siguranta situatia ridica mai multe semne de intrebare la care va trebui sa raspundeti la momentul potrivit:
1) De ce ati plecat nestingherit in club dupa producerea accidentului?
2) Ce intentionati in momentul in care v-ati intors la masina dupa ce ati consumat bauturile alcoolice. Doreati sa plecati cu masina acasa ?
3) Ati declarat ca masina a fost condusa de altcineva, de ce dupa iesirea din club erati singur cand ati dat ochii cu Politia?

Acestea sunt putinele din intrebarile posibile si va recomand ferm un avocat !
Răspuns la discuția SRL-D (debutant)
recomandati-mi un avocat bun in Iasi specializat pe partea infiintarilor firmelor cu preturi decente. Voi avea nevoie de acesta si pentru intocmirea planului de afaceri. Multumesc anticipat !
sunt si reale, spre exemplu Google Adsense e in genul acesta, insa majoritatea sunt tepe mari !