avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate zaharia alecu

Activitate zaharia alecu

Ma numesc Alexandru si va relatez ca in urma unei contestatii la decizia de pensionare prin care contestam cuantumul pensiei Comisia centrala de contestatii,nu stiu comform caror acte normative,a dat o hotarare prin care dispune nevalorificarea unei perioade de 20 de ani de grupa II de munca 75% cu toate ca ,casa teritoriala de pensii conform actelor depuse la dosar (carnet de munca si adeverinte prin care angajatorul specifica aceasta)mi-a recunoscut aceasta perioada pensionandu-ma.Am facut plangere in termen legal impotriva acestei hotarari la Tribunal iar la primul termen instanta mi-a spus ca nu e de competenta contegiosului administrativ si mi-a dat termen cu transpunerea dosarului la completul cu litigii de munca.Va rog lamuritima si pe mine daca se poate ce vrea sa insemne actiunea comisiei centrale de contestatii si in baza carui act normativ a putut sa ia o asemenea hotarare eu desfasurandu-mi in toata aceasta perioada ca subinginer in proiectarea masinilor unelte dupa model.
Ma numesc Elena Zaharia am fost pensionata anticipat si nefiind de acord cu decizia de pensionare (deoarece nu mi s-a luat in calcul 8 ani lucrati in grupa II de munca 75% chiar este inscris in cartea de munca si in adeverinta eliberata de societatea in care am lucrat) am facut contestatie in termen legal la Casa teritoriala de pensii care a trimis contestatia mea la Casa nationala de pensii publice care prin comisia Comisia centrala de contestatii hotaraste ca ,contestatia nu este intemeiata motivand ca specialitatea mea de desenator tehnic nu figureaza in nomenclatorul de meserii parca asta conteaza nu conditiile in care mi-am desfasurat activitatea.Va rog mult sa-mi dati un sfat ce pot face in continuare .
Am lucrat in perioada 01-11-1982 ;16-04-1990 ca desenator tehnic in conditii deosebite de munca fiind incadrata in grupa II procent 75% conform procesului verbal nr.1325/97 si temeiul juridic de incadrare conform ordinului 50/90 poz:34;42;43;45;65;145 A225;107A1 inregistrate in adeverinta eliberata de intreprinderea la care am lucrat in vederea pensionarii.
Mentionez ca de la casa teritoriala de pensii la care sunt arondata si la care am depus dosarul de pensionare mi s-a transmis ca pentru aceasta perioada nu pot beneficia de grupa de munca respectiva deoarece am fost desenator tehnic.
De asemeni va precizez ca aceasta este inregistrata si in cartea de munca.
Va mai rog sa-mi spuneti si mie daca puteti cand apar normele de aplicare a legii 263/2010 deoarece sunt de aproape un an fara nici un venit si e foarte greu.
Cum si prin ce metode se poate recunoaste dreptul de proprietate asupra unui teren extravilan in suprafata de 1 ha primit de mama mea prin anii 1942 ca zestre de la parintii ei.Nu detinem nici un act de dota.Ambii parinti sunt decedati.Nu s-a facut dezbaterea mostenirii.Tata decedat in 1989 si mama 2011.Terenul nu figureaza in registrul agricol din anii 1956-1958 care ne-a fost prezentat de primaria locala si totusi trebuie sa existe inregistrat undeva deoarece cred ca sa platit impozit pe acest teren.
Va multumesc anticipat
Sunt nascut la data de 20-10-1951 si am lucrat cu carte de munca din 03-07-1969 pana in 12-06-1971 si din 4-12-1972 pana in prezent ( perioada intrerupta fiind cea in care mi-am satisfacut stagiul militar). Am lucrat un timp de 12 ani ,4 luni si 26 zile in grupa II de munca 100% si 17 ani ,zece luni si 10 zile in grupa II de munca 75% conform inregistrarilor oficiale din cartea de munca.
In urma celor prezentate va rog sa mi se precizeze daca am dreptul la pensie si incepand cu ce data?
Cum si de unde pot primi punctajul obtinut pana acum?
Va multumesc anticipat.

Sunt nascuta la data de 21-10-1955 si am lucrat cu carte de munca din 08-06-1974 pana in 28-03-2009 perioada din care 7ani, 4 luni si 12 zile in grupa II de munca 100% iar 17ani si 6 luni in grupa II de munca 75% conform inscrisurilor din cartea de munca.In perioada cu grupa II 75% am lucrat ca desenator tehnic (7ani si 5 luni)iar restul ca tehnician.Din 28-03-2009 in urma unor disponibilizari colective am fost data in somaj pe o perioada de 15 luni respectiv pana pe data de 28-06-2010.In perioada de somaj am urmat si cursurile de reconversie profesionala.Dupa terminarea somajului si pana in prezent nu am avut nici un venit neputand sa ma angajez niciunde fiind o persoana trecuta de 55 ani .
In urma celor prezentate va rog sa mi se precizeze daca am dreptul la pensie ,pentru ce fel de pensie pot opta si de la ce data?
Daca pentru perioada in care am lucrat ca desenator tehnic beneficiez de grupa II 75% conform inscrisurilor din cartea de munca?
De asemeni vreau sa stiu care este numarul de luni pentru care mi se va aplica penalizarea de 0,75% in eventualitatea in care asi solicita pensionare anticipata partiala?