avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate ionelabejenaru

Activitate ionelabejenaru

Discuție partaj
Buna seara,sotul meu a mai fost casatorit,iar cu prima sotie, au achizitionat un autoturism Logan,in anul 2006,pe numele acesteia,in sistem leasing,o perioada de timp autoturismul a fost la sotul meu,acesta platind si ratele la banca,dupa care i l-a cedat fostei sotii,dar fara sa faca partaj.Precizez ca leasingul este pe o perioada de 10 ani.Daca sotul meu a divortat,mai are vreun drept asupra autoturismului?
Buna seara,tatal sotului meu nu s-a casatorit niciodata cu soacra mea,dar l-a recunoscut pe acesta ca fiind fiul lui.Acesta s-a casatorit si are 2 copii.Din ce am inteles eu de la soacra mea,acesta le-ar fi facut acte celor 2 copii pe ce bunuri are.Intrebarea mea este:daca acesta a facut acte celor 2 copii,sotul meu nu are dreptul la nimic,desi ii poarta numele?Va multumesc.
La sfarsitul perioadei de ccc m-am prezentat la vechiul loc de munca,spunandu-mi-se ca trebuie sa ma prezint la alt locde munca,dupa lungi certuri cu fostul patron ,i-am dat demisia,cu data de 5 aprilie.In ziua imediat urmatoare m-am angajat in alta parte,cu 4 ore pe sapatamana,timp de 2 saptamani.In aceste conditii pot beneficia de indemnizatie de somaj?Va multumesc.
Răspuns la discuția desfacere cim cu art.61,lit.a
Ce cercetare disciplinara?Cand am fost ultima data la ei,mi-au spus sa-mi dau demisia si eu am refuzat,i-am rugat sa ma dea in somaj ptr ca nu pot sa merg la locul de munca,oferit de ei,fiind in alta localitate,iar ei mi-au spus ca daca ma dau in somaj nu mai pot angaja pe altcineva in locul meu,pe acelasi post.
Buna ziua,din nou,cum v-am mai scris,astazi am primit acasa o notificare,prin care sunt invitata la fostul loc de munca ptr.a mi se desface cim-ul cu art.61,lit.a,din codul muncii.In aceste conditii,pot sa beneficiez de indemnizatie de somaj?Daca sesizez ITM-ul am vreo sansa de a rezolva aceasta problema?Va rog mult,astept un raspuns:sorry:
Buna ziua,tatal meu are 2 frati,unul dintre ei traieste,iar celalalt a decedat.Bunicul e decedat,iar bunica mea traieste.Intrebarea mea este:daca bunica mea ii face donatie tatalui meu,au dreptul la mostenire si sora lui si copiii fratelui decedat?Pentru a face donatie trebuiesc achitati ceva bani?Trebuie sa semneze in favoarea tatalui meu si sora si copiii fratelui decedat?

Buna ziua ,din nou,va multumesc la toti cei care mi-au dat un raspuns.Zilele acestea am fost din nou la fostul loc de munca,iar patronul mi-a zis ca nu ma da nici in somaj,dar nici nu ma concediaza si ca voi primi o instiintare prin posta,acasa.Nu mi-a comunicat ce contine acea instiintare.Ce ar putea contine si ce se poate face daca refuza sa ma concedieze,iar eu sa nu ma prezint la noul loc de munca?Va multumesc.
la revenirea din CIC la vechiul loc de munca mi s-a propus un nou loc de munca,acesta fiind intr-o alta localitate,pe care eu l-am refuzat,dar nu scris,ci numai verbal,patronul mi-a inmanat o cerere de reangajare la acel loc de munca,pe care eu nu am semnat-o;dansul sustine ca vrea sa-mi desfaca CIM cu litera I;eu i-am propus sa ma dea in somaj si el spune ca nu poate;n-am mai primit nici o veste de la el;ce-as putea sa fac?
Răspuns la discuția hotarare de divort
Va multumesc mult
Răspuns la discuția hotarare de divort
Cred ca nu m-am facut inteleasa si-mi cer scuze,poate nu am punctat exact pe ce trebuia,hotararea a venit aici in tara,la adresa unde am locuit impreuna si care este adresa actuala a fostului sot,chiar daca el este plecat in strainatate.Hotararea nu mi-a fost inmanata cu buna-stiinta,pentru ca in acea perioada fostul sot era in Romania.A zis ca vrea sa se razbune.Ce pot eu sa fac in aceasta situatie?