avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters196669

Activitate ContSters196669

Răspuns la discuția Culegere de escrocherii
Mi-ati adus aminte de ce am patit si noi odata in singurul concediu in strainatate in care am fost. Pe autostrada aproape de granita Greciei cu Macedonia era oprita o masina de lux cu numere de Romania, cu capota ridicata si vreo 5 persoane pe langa ea, printre care si 2 copii. Avand numere de Romania, am oprit la semnul capului familiei, care era imbracat elegant, cu camasa descheiata ca sa se vada lanturile si care abia tinea mana ridicata din cauza bratarilor. Nu am fost prea complexati de cantitatea de aur, asa ca am oprit - na, erau romani, nu?
Am lasat geamul si l-am intrebat:
- Ce probleme aveti?
- Ni s-a stricat ceva la masina si nu avem euro, nu mai avem decat lei - vine tractarea dupa noi si ''coasta'' 300 de euro, nu aveti sa ne schimbati ca va dau 50.000 (lei vechi) pe euro, ''estia'' nu ia lei etc.
Schimbul era tentant, nu?
Noi oricum nu mai aveam - insa banii erau falsi, mai pacalisera si pe altii. Nu mai lungesc povestea, dar de asemenea schimburi am mai auzit - cineva a dat 200 lei (noi:) ) cuiva tot pe o autostrada a Greciei si a luat in gaj o bratara de ''aur curat'' de vreo 10 grame. Si-a dat numarul de telefon ca sa fie sunat cand persoana respectiva avea sa ajunga in tara si urma sa primeasca 300 de lei pentru bunavointa...
Riscul lacomiei.
Urmaresc cu placere Escrocherii adevarate, un serial documentar pe Discovery Channel. Imaginatia escrocilor este uimitoare.

As vrea sa impartasim in acest topic patanii de-ale noastre sau de-ale prietenilor nostri, pentru ca aceste experiente pot ajuta la aprinderea beculetului care semnalizeaza E PREA FRUMOS SA FIE ADEVARAT cand avem de-a face cu oferte care par de nerefuzat.
Eu voi scrie 2 intamplari, una in care am fost implicata direct si una povestita mie de o prietena.

Incep cu cea mai veche, a prietenei care la inceputul anilor ’90 lucra la un magazin. Pe patronul ei si pe multi altii din orasul (nu prea mare) in care locuiesc il aprovizionau cu tigari niste baieti din Timisoara. Veneau de 2 ori pe luna si vindeau cu baxurile, numai patronul prietenei mele lua cate 2 baxuri (nu pot sa jur, dar cred ca aveau minim 30 cartuse fiecare) din cele 3 marci de tigari cel mai bine vandute in acea vreme.
Nu acceptau baietii decat banii jos, dar aveau pret bun si veneau la data fixa, cu cat li se comanda. Au facut asa cateva luni, au castigat incredere si clienti noi. La un moment dat au anuntat ca ‘’lasa din pret’’, pentru ca vor sa lichideze stocul si sa plece din tara. Toata lumea a marit comenzile, desigur.

Au venit, au lasat la magazine marfa si dusi au fost. Pana cand au descoperit clientii ca in baxuri erau cartuse de tigari frumos ambalate in tipla, dar pline cu cartoane care sa le tina tari, cine stie unde erau. Iar patronii ce puteau face? Tigari fara acte, baieti fara nume…
Acesta ar fi Riscul chilipirului.

A doua experienta, cea personala, este de data recenta: acum vreo 2 luni colega mea de birou a fost sunata de Compania de telefonie mobila XYZ si anuntata ca numarul ei de telefon a iesit castigator cu ocazia tombolei aniversare. A pus pe speaker si am ascultat amandoua explicatiile profesioniste ale unui tip care spunea foarte convingator cum grija companiei este fidelizarea clientilor bla-bla-bla si numarul ei a castigat 10.000 euro. A vorbit cel putin 5 minute, incurajat de faptul ca era ascultat – eram curioase pana unde il duce mintea.

In final a spus ca tot ce are de facut colega este sa faca un virament bancar in suma de 350 de lei, bani care sunt pierduti de firma prin schimbul valutar pe care trebuie sa-l faca si daca nu are cont de debit in valuta sa-si deschida si sa-i comunice codul IBAN pentru ca banii castigati tot asa vor trimite, prin virament.

La sfarsit, a intrebat politicos:
- Aveti intrebari?
Colega mea, rugatoare :
- Uitati, suntem doua aici, nu s-ar putea s-o ajutati si pe prietena mea ca nu mai are haine si lucreaza la videochat si a zis arabul ca o da afara daca vine tot asa cu alea sclipicioase pe ea…
:rofl:

Va jur ca au fost cateva secunde de tacere in care am crezut ca sta pe ganduri daca sa inchida inainte sau dupa ce ne injura. Dar nu, nuuu, eram de-ale lui sau era in pubertate, nu stiu, ca a zis:
- Pai poate ne intelegem si nu mai trebuie sa puneti banii astia, imi dati web? Ca fac eu cumva si va virez banii fara sa mai puneti voi, ce ziceti? ;)
N-am mai putut, ca la asta nu ne-am asteptat :happy:

Dupa ce ne-am potolit, am zis:
- Nu, nu asa, tu stii ca doar afara banii se dau inainte, aici nu se poate asa ca ne ia gatul arabul - eram stalcite de ras amandoua, dar asta nu parea sa-l deranjeze. In definitiv era in fisa postului, nu? Nu am auzit de plangacioase angajate pentru videochat.

Insa a venit cineva in birou si ne-a stricat distractia, a trebuit sa inchida colega ca deja radeam de prea mult timp si peretii nu-s chiar asa subtiri la mine la munca.

Vreau sa va spun ca a sunat de cel putin 5 ori pana a trebuit colega sa-si inchida telefonul; insa a sunat-o si dupa-masa acasa, a trebuit sa-i dea explicatii sotului etc. Noroc ca are un sot destupat la minte si a inteles situatia, iar cand a sunat din nou a raspuns el – sotul – si i-a ‘’cantat’’ putin la ureche escrocului.
Acesta ar fi Riscul Credulitatii – ii zic asa, desi i s-ar mai potrivi inca multe alte cuvinte. Dar nu vreau sa fiu rea.
Răspuns la discuția Schimbare nume si prenume
Schimbarea numelui dvs. (in urma divortului, banuiesc) nu duce automat si la schimbarea numelui copiilor. Acest lucru este posibil doar daca fostul sot este de acord si exprima acest lucru in forma autentica (declaratie la notar).

Va poate fi de folos si urmatorul articol:
www.avocatnet.ro/content/art...
Vedeti aici cum se procedeaza:
www.avocatnet.ro/content/for...

Le primiti chiar daca nu v-ati confirmat contul? :hm:
Răspuns la discuția acte
@marta_stoica
Informatiile complete le gasesti aici, in raspunsul dat de @adutescu:

www.avocatnet.ro/content/for...

Constantin2011 a scris:

Persoana gazdasa a intrat in conflict cu mine din motiv ca eu am ultimatum sa plec din apartament, eu inflacarat am strigat la el si el a chemat politia in apartamentul unde sunt inregistrat


Din pacate nu aveti ce face atata timp cat persoana sta acolo cu acordul mamei dvs. Daca dvs. aveti viza de resedinta, care are valabilitate de maxim un an, puteti fi evacuat la expirarea ei daca mama se supara pentru ceea ce se intampla.
Este foarte posibil ca mama dvs. sa fie influentata de acea persoana printr-un comportament grijuliu, civilizat si respectuos.
Parerea mea este ca daca aceasta situatie conflictuala va continua, cel care are de pierdut sunteti dvs.
Singura solutie - si cea mai simpla, cred - este sa evitati conflictele si sa-i demonstrati mamei ca sunteti un real sprijin pentru ca la urma-urmei sunteti copilul ei si oricat de tare s-ar supara, un comportament afectuos o poate face sa-si schimbe foarte usor parerile.
:luck:
@adutescu =D>
Nice speech :bow:


Ori franzica, ori franicza, ca ma cutremur 100% :happy:

Subiect: asigurarea locuintei obligatorie= asigurarea facultativa
Raspuns: Se pune problema de franzica. De ex la o polita numita CSSB - este o franicza de 2% din suma asigurata la cutremur. Deci orice se poate intampla.


Stop vot la copii, ca v-o luati de la Resurse Umane
(emoticoanele au fost, desigur, puse de utilizator)

Subiect: CO pentru o persoana care intra in concediu de maternitate.
Intrebare: Avem o persoana care luna viitoare intra in concediu de maternitate.Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cum ii calculez concediul de odihna?#-o
Iau in calcul si perioada concediului de maternitate sau efectiv numai zilele lucrate pana la intrarea in concediu de maternitate?:hammer:
Am luat vacanta, gata clasa a II-a - cu o zi mai repede din motive fara relevanta pentru speta :)

Insa avem o problema: trebuie dus dimineata la bunici, pentru ca nu e nici destul de mare incat sa ramana singur acasa cat suntem la serviciu, nici atat de mic incat sa accepte ca nu este suficient de mare ca sa se invarta 9 ore prin casa de unul singur iar noi sa stam linistiti.
Munca de lamurire asa::worthy:
Munca de lamurire asa: :foottap:
Munca de lamuire (aproape) asa: :fight:
Fara rezultat.
Copil asa: :sorry:
Mama asa: :angry:

Copilul renunta la lupta. Aparent, pentru ca dupa cateva minute (venite dupa cel putin 30 de minute de dat din gura - ambele parti combatante) am simtit ca linistea nu era chiar in regula si m-am dus sa-l caut.

Era la calculator, introdusese pe google asta:
Legea prin care se oblige parintii sa lase copiii singuri acasa (copy-paste fara modificari, respect PI).
si se uita pe pagina de rezultate, nehotarat pe ce sa intre.

Nu-l mai las pe avocatnet. :acute:

Dragi parinti cu studii juridice si ani de experienta, ii puteti explica, va rog, ca nu exista o astfel de lege? Va rog, nu raman datoare… Nu se stie cand aveti si voi nevoie de ajutorul meu - desi desigur vi l-as oferi si neconditionat :bow:
Răspuns la discuția contract de închiriere
Din cate stiu, atat furnizorii de energie electrica cat si operatorii de telefonie (mobila sau fixa, internet) nu accepta decat contractele de vanzare-cumparare sau contractele de inchiriere in termen.
Pun si eu o intrebare legata de contractul de comodat: daca se incheie la notar (ceea ce inteleg ca nu e obligatoriu) se poate insera o clauza prin care cel care primeste dreptul de folosinta sa fie obligat sa plateasca pe durata contractului, facturile de intretinere etc.?
De exemplu in cazul doamnei, daca merge la operatorul de telefonie cu proprietarul casei, ca sa se faca pe numele lui contractul, se poate specifica in contractul de comodat ca obligatia platii ii va reveni dumneaei pe durata cat va sta acolo?
Multumesc.
Răspuns la discuția Esenin, versuri tragicomice
cermak gruianu a scris:


Cu toti avem dorinte si in simtiri,
Traim plutind pe-acelasi vis.
De ce-s multi ani, de ce-i mult praf,
De ce dormim si nu simtim?



Cand sunt multi ani se-aduna praf
Intr-adevar, pe vise si simtiri.
Iar ele uneori sunt vraf –
Ce sa le facem? Ca nu e drept
Sa fie transformate-n regret.
Praful e bun, insa in urma noastra
Cand o zbughim catre culoare-albastra. :vishenka: