avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate secret87

Activitate secret87

Discuție succesiune
buna ziua!am si eu o intrebare,am dezbatut succesiunea,fiecare din mostenitor si-a acceptat mostenirea(pt ca asa mi-a zis notarul ca este mai bine)iar acum 2 dintre frati si mama mea vor sa imi dea mie partile lor fara nici un ban,iar cel de-al treilea frate vrea sa imi vanda partea lui,dar nu acum,peste cativa ani.intrebarea mea este pot pur si simplu sa ma duc la notar cu fratii care imi cedeaza si sa fie si partile lor pe numele meu?si sa fim doar eu cu celalalt frate proprietar pe casa?vreau sa mai spun inca o data ca acesti 2 frati si mama mea nu imi vand,deci ma gandesc ca nu va trebui sa facem act de vanzare cumparare.multumesc
Discuție evaluator
buna ziua!imi poate spune cineva cat costa un evaluator?vreau sa evaluez o casa formata din 3 camere ,un hol ,o camara si 2 bucatarii,facuta din chirpici,jumatate acoperita cu tabla,jumatate cu tigla,veche de 50 de ani,in judetul calarasi.multumesc
Discuție valoare casa
buna ziua!am o alta intrebare la care sper sa imi raspundeti cum ati facut si pana acum.am dezbatut succeiunea casei,fosta mea cumnata(dupa fratele meu mort)ar vrea sa imi vanda mie decat partea ei,nu si a copiilor minori spunand ca banii se vor devaloriza pana vor creste copiii.intrebarea mea este :peste 9 ani,cand vor face minorii 18 ani,va creste valoarea casei?sau tot aceeasi suma de bani pe care as da-o acum o voi da si atunci?este vorba despre o casa veche de 50 ani,facuta din chirpici.daca o sa renovez aceasta casa si o sa pastrez toate chitantele si facturile ,ma va ajuta acest lucru?multumesc
Răspuns la discuția succesiune si carte funciara
ba da ,dar ca sa fac cartea funciara imi cer toate certificatele de mostenitor ,iar al ei este la ea,
Răspuns la discuția succesiune si carte funciara
multumesc din suflet,m-ati linistit
buna ziua! va rog din suflet sa imi rasp cat mai repede la intrebarea mea.azi am fost la notar sa dezbat succesiunea,fiecare dintre mostenitori si-a acceptat cota lui si a primit un certificat de mostenitor,problema este ca fosta mea cumnata(dupa fratele meu mort)nu vrea sa imi dea acel certificat de mostenitor pentru a face carte funciara,intrebarea mea este:exista la notarul unde ,am facut succesiunea, o copie dupa acest certificat pe care ar putea sa mi-o dea?eu am dat si avans la cartea funciara si nu as vrea sa pierd banii din cauza ei..multumesc
Discuție carte funciara
buna ziua!imi poate spune cineva cat costa taxele de urgenta pentru cartea funciara?multumesc,dar cartea funciara cat va costa?
Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos pt rasp,dar o sa scriu mai detaliat ca sa imi spuneti daca mai pot sa m inteleg cu toti fratii sa imi cedeze ca sa nu mai fie nevoie de act de vanzare cumparare.unul dintre frati este decedat(dupa tatal meu)si de fapt sotia acestuia imi vinde partea lui,ceea ce nu stiu eu este daca ea poate renunta la mostenire din moment ce are 2 copii minori cu fratele meu.multumesc frumos
Discuție succesiune
buna ziua! am si eu o intrebare si sper k m puteti ajuta,joi trebuie sa m prezint la notar impreuna cu famila mea in vederea dezbaterii succesiunii,notarul mi-a spus k trebuie sa facem intai succesiunea fiecare mostenitor primind un cerificat de mostenitor,apoi sa facem cartea funciara si apoi actul de vanzare cumparare,este normal sa facem toate aceste 3acte?tin sa specififc ca 2 frati si mama mea sunt de acord sa imi dea partile lor fara nici un ban,iar cel de-al treilea frate vrea sa imi vanda partea lui.sper sa imi putei raspunde si sa imi spuneti cum trebuie facut.multumesc anticipat
Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos pt raspuns,eu am fost la notar si mi-a spus k nu ii poate face renuntatori pe minori si trebuie sa facem act de vanzare cumparare pe langa succesiune si carte funciara,probabil sa imi mai ia 10 milioana in plus,o zi buna