avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate iubisbb

Activitate iubisbb

Nu dorim sa trecem peste lege, doar ca pana acum nu stiam ca statul primeste o cota parte din chirie....Eu as dori sa stiu daca mai exista legi cu privire la acest lucru....Va multumesc!
Buna ziua,
Eu lucrez intr-un spital public,de recuperare pentru copii cu deficiente neuropsihomotorii, proprietar fiind Statul Roman dar obtinut de noi prin contract de administrare.
La subsolul spitalului, exista o firma de ortezare care plateste chirie spitalului.
In legea 213/1998 se mentioneaza "ART. 16
(1) Sumele încasate din închirierea sau din concesionarea bunurilor proprietate publică se fac, după caz, venit la bugetul de stat sau la bugetele locale.
(2) În cazul în care contractul de închiriere se încheie de către titularul dreptului de administrare, acesta are dreptul să încaseze din chirie o cotă-parte între 20 - 50%, stabilită, după caz, prin hotărâre a Guvernului, a consiliului judeţean, a Consiliului General al Municipiului Bucureşti sau a consiliului local prin care s-a aprobat închirierea.
Asta inseamna ca spitalul incaseaza doar o parte din chirie iar restul trebuie incasat de stat sau exista vreo reglementare legala prin care am putea incasa intreaga chirie, banii fiind necesari intradevar pentru ajutorarea acestor copii internati in spitalul nostru?
Va rog mult un raspuns!

Buna ziua,
Eu lucrez intr-un spital public,de recuperare pentru copii cu deficiente neuropsihomotorii, proprietar fiind Statul Roman dar obtinut de noi prin contract de administrare.
La subsolul spitalului, exista o firma de ortezare care plateste chirie spitalului.
In legea 213/1998 se mentioneaza "ART. 16
(1) Sumele încasate din închirierea sau din concesionarea bunurilor proprietate publică se fac, după caz, venit la bugetul de stat sau la bugetele locale.
(2) În cazul în care contractul de închiriere se încheie de către titularul dreptului de administrare, acesta are dreptul să încaseze din chirie o cotă-parte între 20 - 50%, stabilită, după caz, prin hotărâre a Guvernului, a consiliului judeţean, a Consiliului General al Municipiului Bucureşti sau a consiliului local prin care s-a aprobat închirierea.
Asta inseamna ca spitalul incaseaza doar o parte din chirie iar restul trebuie incasat de stat sau exista vreo reglementare legala prin care am putea incasa intreaga chirie, banii fiind necesari intradevar pentru ajutorarea acestor copii internati in spitalul nostru?
Va rog mult un raspuns!
Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti daca perioada de proba, la incheierea contractului de munca este valabila doar la contractul de munca pe perioada nedeterminata sau si pentru contractul de munca pe perioada determinata.
Buna ziua, as dori si eu un punct de vedere privind urmatoarea situatie:
o persoana a luat concursul pentru ocuparea unui post de infirmier.Managerul unitatii doreste sa ii incheie contract de munca pe perioada determinata.Intrebarea mea este : se poate incheia contract pe perioada determinata, desi postul a fost scos la concurs si daca da, atunci pe ce durata i se poate incheia contractul?
Va multumesc!
Daca o persoana din Portugalia vine in Romania, care sunt pasii de urmat si ce acte ii trebuie pentru a se putea angaja?
Buna ziua,
Va rog mult sa imi raspundeti, daca se poate la urmatoarea intrebare :
- Ce lege vorbeste despre obligativitatea de a avea buletinul (domiciliul) in aceeasi localitate unde lucrez?
Adica, daca eu sunt din Craiova si lucrez in Bucuresti trebuie sa imi modific buletinul?
Va rog....
Discuție URGENT
Prin aplicarea legii nr.330/2009, 284/2010, OUG NR.19/2012 SE INCHEIE ACT ADITIONAL pentru fiecare salariat in parte sau decizie individuala.
Discuție Urgent
Fiind o unitate sanitara cu deficit de personal in partea medicala si fiind conditionati de OUG.nr.34/2009, care spune ca putem angaja numai daca avem 7 posturi vacante, va rugam sa ne spuneti daca putem primi prin detasare, conform Codului Muncii, personal medical din unitate medicala privata in unitatea noastra ,noi fiind o unitate medicala subordonata Ministerului Sanatatii.
Discuție urgent
Ptr.indexarea cu 8% in sistemul sanitar si cinform Codului Muncii ce facem act aditional la contract sau decizie.