avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate adrianaaaaaaaa

Activitate adrianaaaaaaaa

Răspuns la discuția titlu de proprietate
multumesc pentru raspuns dar daca dau in judecata pe unul din vecini ma judec cu el si de fapt terenul nu este la el vecinul ma poate da in judecata apoi cerandu-mi daune?
Răspuns la discuția contract
odata incheiat acel contract si devenind ambii coproprietari sper ca cel care a detinut terenul inainte nu-l va putea VINDE?
Răspuns la discuția contract
multumesc pentru raspuns obiectivul era acela de a deveni ambii coproprietari casa fiind construita pentru a o folosii ambii proprietarul fiind de acord
Discuție contract
pot incheia la notar un contract de asociere prin participatiune la construirea unei case;eu nefiind proprietarul terenului?care ar fi pretul acestui contract?
Discuție concubinaj
traiesc in concubinaj cu un barbat de 10 ani.el a primit mostenire un teren adica 500 m patrati.ma construit impreuna o casa pe acel teren dar nu aven autorizatie de constructie. vrem sa facem actele casei.cum pot proceda pentru a ma trece si pe mine pe actele casei?putem da o declaratie la notar ca am construit-o impreuna?
Răspuns la discuția concubinaj
cat costa aceasta declaratie notariala?
Discuție concubinaj
dar partenerul meu poate da o declaratie la notar in care spune ca aceasta constructie este facuta cu contributia amindurora?
Discuție concubinaj
sint in concubinaj de 1 an si am de gand sa construiesc o casa impreuna cu partenerul meu.terenul pe care vrem sa construim este al partenerului primit ca mostenire acum.puteti sa-mi spune-ti ce acte trebuiesc facute ca si eu sa am dreptul la aceasta locuinta?materialele de constructie le-am cumparat,constructia am inceput-o ;dar sper sa nu am surprize.astept raspuns multumesc

titlul de proprietate mai este valabil daca s-a facut o tranzactie avand la baza o hotarare judecatoreasca?daca nu ce pot face pentru ca in urma tranzactiei suprafata de teren care-mi revine mie nu se gaseste la fata locului?mentionez ca tranzactia s-a facut pe toata suprafata de teren din titlu nu partial


tranzactia sa facut dupa titlu de proprietate ,iar in titlu erau inscrise mai multe parcele iar parcela care-mi revina mie comform tranzactiei din 3000 de m la fata locului nu am decat 2000 ce pot face ?


terenul nu se afla nici la vecini;mai exista un alt mod de al recupera?am avut un proces cu toti vecinii dar terenul nu exista;titlul de proprietate cel vechi dupa care s-a facut tranzactia il mai pot folosii?cum imi pot intabula terenul ptr ca nu a fost cadastru facut atunci,cand am facut tranzactia?am fost inselat asa-i?astept raspuns multumesc anticipat




titlul de proprietate mai este valabil daca s-a facut o tranzactie avand la baza o hotarare judecatoreasca?daca nu ce pot face pentru ca in urma tranzactiei suprafata de teren care-mi revine mie nu se gaseste la fata locului?mentionez ca tranzactia s-a facut pe toata suprafata de teren din titlu nu partial


tranzactia sa facut dupa titlu de proprietate ,iar in titlu erau inscrise mai multe parcele iar parcela care-mi revina mie comform tranzactiei din 3000 de m la fata locului nu am decat 2000 ce pot face ?


terenul nu se afla nici la vecini;mai exista un alt mod de al recupera?am avut un proces cu toti vecinii dar terenul nu exista;titlul de proprietate cel vechi dupa care s-a facut tranzactia il mai pot folosii?cum imi pot intabula terenul ptr ca nu a fost cadastru facut atunci,cand am facut tranzactia?am fost inselat asa-i?astept raspuns multumesc anticipat