avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1823 soluții astăzi
Forum Activitate kikigulea

Activitate kikigulea

Ceau,
Reprezint o societate care face comert cu cereale. Am achizitionat de la o pers. fizica 50 to de seminte de floarea soarelui pe borderou de achizitie. Garda a venit in control si ne-a amendat pe atr. 1 .it. e legea 12/1990 pt comert cu bunuri a caror provenienta nu se cunoaste. Ce-i drept borderoul nu era din cel prevazut de lege ci era model vechi si era dat de vanzator. Recunosc s-a gresit, dar noi am cumparat folarea soarelui care nu este considerata ca facand parte din categoria cerealelor.

Am termen in 28.11.07, pt anularea pv de contraventie, si vreau sa stiu daca a mai fost cineva in aceeasi situatie.Ce opinii aveti vis a vis de aceasta situatie?
Ce se intampla in cazul in care banca pierde biletul la ordin scadent intdus de societatea in vederea decontarii? De unde imi recuperez banii? De la banca sau de la emitentul biletului?
Va rog un sfat ca sunt in ceata!
Are cineva un model de cerere de inregistrare a creante pe tabelul preliminar?
Va rog cateva indicatii daca se poate , termenul si locul unde se depun?
Discuție sediu expirat!
Ce e de facut?
Am primit o ordonata civila favorabila pe somatia de plata si mi-a trimis judecatoria o adresa cum ca s-a restituit comunicarea emisa debitoarei si avizul de confirmare cu mentiunea "unitate mutata"
Va rog sa-mi dati un sfat daca are cineva o idee; nu am mai intalnit o asemenea situatie.
Răspuns la discuția Conciliere dubioasa
Teoretic in cadrul somatiei de plata nu este necesara efectuarea procedurii concilierii directe. La unele instante se admite fara la altele nu.
Spre exemplu intr-o somatie de plata avocatul partii adverse a solicitat instantei sa respinga somatia de plata pe motiv ca cererea seamana mai mult cu o cerere pe dreptul comun datorita efectuarii concilierii directe ....
Instanta nu a fost de acord cu concluziile avocatului.
Discuție dividende!
salut!As avea nevoie de un sfat daca stie cineva...va rogFost actionar nu si-a primit dividendele.Acum ar vrea sa dea in judecata SA-ul in vederea recuperarii acestora.Intrebarea mea este daca se pot recupera pe calea somatie de plata si cu ce se pot dovedii existenta si termenul de plata a acestora?Toate documentele se gasesc la registrul comertului?Daca nu mai e actionar are dreptul sa le consulte?
Discuție dividente!
salut!As avea nevoie de un sfat daca stie cineva...va rogFost actionar nu si-a primit dividendele.Acum ar vrea sa dea in judecata SA-ul in vederea recuperarii acestora.Intrebarea mea este daca se pot recupera pe calea somatie de plata si cu ce se pot dovedii existenta si termenul de plata a acestora?Toate documentele se gasesc la registrul comertului?Daca nu mai e actionar are dreptul sa le consulte?
Discuție dividende!
salut!As avea nevoie de un sfat daca stie cineva...va rog
Fost actionar nu si-a primit dividendele.Acum ar vrea sa dea in judecata SA-ul in vederea recuperarii acestora.Intrebarea mea este daca se pot recupera pe calea somatie de plata si cu ce se pot dovedii existenta si termenul de plata a acestora?Toate documentele se gasesc la registrul comertului?Daca nu mai e actionar are dreptul sa le consulte?
Se mai poate efectua compensarea unui debit daca pentru acel debit am primit o ordonanta civila irevocabila in cadrul procedurii somatiei de plata.Adica SC X are o creanta fata de SC Y , o da in judecata si obtine acea ordonata civila irevocabila.Apoi SC X se hotarasete sa compenseze ....Mai poate sa faca compensarea ?
Salut , as avea o problema si as dori un mic ajutor. Am cateva firme debitoare la care le-am livrat marfa de sute de milioane si a ramas un rest de cateva zeci de milioana dar facturile nu sunt semanate si nici stampilate.Ce sansa am pe somatia de plata? Cum pot dovedi ca si le-au insusit, eventual pe dreptul comun?