avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate lacramioaragologan

Activitate lacramioaragologan

Răspuns la discuția asigurat sanatate
Multumesc!
Buna ziua,

daca societatea nu a platit cas,cass si cam, pe ultima luna, salariatul mai beneficiza de gratuitate la consultatii medicale?
Buna ziua,
am citit oug.nr.4/2017,dar vreau sa stiu sigur,la alin.3, lit.c,din oug. intra si salariatii care au pensie de incapacitate de munca de gradul 3?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Fratele meu lucreaza la aceeasi intreprindere de 25 ani pe aceeasi functie.Pana in 2001 a primit grupa a II-a.
Acum,cineva din cadrul institutiei a venit cu propunerea sa dea intreprinderea in judecata sa le acorde grupa pana in decembrie 2015.
As dori sa stiu daca se poate,nu am mai auzit pe nimeni ,poate nu sunt bine informata...
Nu as vrea sa dea niste bani degeaba(ii cere si cam mult pentru inceput).
Multumesc pentru orice informatie care mi-ar fi de folos.
O persoana care a avut permisul suspendat pentru alcool,a platit amenda si cheltuielile de judecata si doreste sa obtina din nou permisul. Care sunt procedurile si la cat timp il poate redobandi?
Multumesc!O zi buna.
O societate comerciala nu mai are activitate si se inchide,dar are o angajata in concediu crestere copil. Este de un an in concediu.Cum i se desface contractul de munca deoarece acesta este suspendat? Cu ce articol?
Buna ziua,

O prietena de-a mea a fost data in somaj iar dupa cateva luni s-a angajat cu CIM pe perioada determinata de 3 luni si norma de 1 ora pe zi.
Ea mai poate beneficia de somaj in aceste conditii?
Buna ziua,

Daca la un punct de lucru cu casa de marcat se da un avans spre decontare unui salariat pentru a cumpara consumabile,prin dispozitie de plata,in cazul unui control este valabila dispozitia pentru a justifica banii lipsa din casa?Daca ,da,puteti sa-mi dati cadrul legal?
Multumesc anticipat!
o salariata care este in concediu de crestere copil doreste sa se intoarca la servici mai devreme, la alta societate decat cea de la care a intrat in concediu, dar constata ca nu se descurca cu copilul mai poate reveni in concediu de crestere copil pana la varsta de doi ani?