avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate jully3tt3

Activitate jully3tt3

Discuție Spor de noapte
Buna ziua !
Desi am gasit acest subiect pe forum tot nu sunt lamurita cu unele aspecte.
Eu lucrez in schimburi. Pana acum am facut doar schimbul 1 si 2. Daca orele de noapte se platesc in intervalul 22-6, eu pot primi spor de noapte daca la sch. 2 lucrez pana la ora 23?
Buna ziua !
Si eu am avut un accident in Italia produs de un cetatean italian, iar eu avand masina inscrisa in Romania cu asigurare RCA din Romania. Am completat acel formular care se completeaza la producerea accidentului si l-am dus la firma de asigurare a celui vinovat si cu o estimare a daunelor de la un service din Italia. De acolo mi-au spus ca trebuie sa astept ca sa vina sa imi faca fotografii la masina si apoi o sa-mi plateasca daunele in functie de estimarea acestora. Au trecut aproximativ 3 luni si nu se rezolva nimic, iar cei de firma de asigurari au spus ca nu ei se ocupa, ca ei au trimis in alta parte spre rezolvare si imi tot dadeau un nr. de telefon care ma trimitea spre alt numar si tot asa pana ajungeam la un numar care spunea ca nu e alocat. Dupa aceste 3 luni de umblat aiurea, fara nici un rezultat, m-am adresat unui avocat. Dupa ce am vorbit cu avocatul intr-o saptamana au venit au facut fotografiile si dupa aproximativ o luna am primit banii.
Sfatul meu e sa va adresati unui avocat. Eu nu am platit avocatul pentru ca el a primit banii de la firma de asigurari a vinovatului.
Răspuns la discuția Fraude pe net
Ati spus ca ati fost informat pe telefon ca X a ridicat banii. Impreuna cu politia puteti merge la banca si sa aflati adresa persoanei respective. Banca incearcasa se acopere cand spune ca nu se pot ridica banii fara acel cod. De obicei se intreaba de la cine, de unde si cati bani ai primit si nu acel cod. La ridicarea banilor se completeaza niste date cu numele, adresa si CNP-ul solicitantului.
Buna ziua!
Fiica mea in varsta de 19 ani m-a dat in judecata in martie 2013 pentru pensie fiind eleva in clasa a-XII-a la liceu. Din luna mai de cand s-a inchis procesul platesc direct prin propire pe statul de plata pensia. Fata a terminat liceul si a plecat din tara, iar eu am asteptat pana in luna octombrie sa vad daca se intoarce sa continue studiile sau nu. Vazand ca nu se intorce in octombrie am cerut sistarea pensiei. Conform noului cod civil am mers la mediator, dar bineinteles ca nu a venit nimeni si astfel pe 8 noiembrie au fost inregistrate actele la tribunal. Nici pana acum nu s-a hotarat data primei infatisari ,( pentru acordarea pensiei in 2 luni deja era hotararea data) si de aceea am cerut de la judecatorie o hartie prin care sa arate ca am depus actele pentru sistarea pensiei si am trimis-o la firma la care lucrez pentru a ridica poprirea. Raspunsul firmei a fost ca fara o hotarare definitiva de la judecatorie nu pot ridica poprirea. Intrebarea mea este daca pot cere banii platiti de la depunere actelor la tribunal pana la incheierea procesului?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Studii de lunga sau scurta durata
Am absolvit Facultatea de Stiinte Economice, profil Finante si Banci in 2009.
Buna ziua !
Vreau sa aplic pentru un post de inspector debutant la Serviciul Impozite si Taxe, dar in anunt specifica conditii de participare : studii superioare de lunga durata cu diploma de licenta sau echivalenta. Eu am terminat o facultate economica cu diploma de licenta la o universitate acreditata din Galati la invatamant la distanta. Intrebarea mea este daca studiile mele se considera de lunga sau de scurta durata?
Buna ziua !
Ma intereseaza daca m-ai am drept la pensie de intretinere daca urmez o facultate la fara frecventa sau la distanta si sunt plecata din tara.
Răspuns la discuția Pensie intretinere
Mi-am dat tatal in judecata si de aceea primesc pensie acum. Ma intereseaza formele de invatamant pentru ca am auzit diferite variante ,cum ca daca faci facultate la frecventa redusa sau la distanta sau daca faci o postliceala nu mai primesti pensie de intretinere.Am nevoie de ajutor financiar pentru a continua studiile si una din formele de invatamant de mai sus mi-ar mai la indemana. Eu intelesesem ca numai daca faci facultate la zi si la stat poti primi in continuare pensie de intretinere si nu stiu spre ce sa ma orientez.
Buna ziua !
Am terminat clasa a-XII-a si primesc pensie de intretinere de la tatal meu.Ma intereseaza daca primesc somaj mai pot primi pensie? Care este tipul de invatamant pe care trebuie sa il urmez ca sa pot primi pensie in continuare ( facultate la zi, la distanta , la frecventa redusa, o postliceala)?
Multumesc!
Răspuns la discuția Pensie intretinere si somaj
Acum dau BAC-ul si nu stiu daca il voi lua sau daca o sa intru la o facultate si de aceea m-am gandit sa depun actele pentru somaj. Cand se incheie anul scolar, pe 31 iunie sau in septembrie cand incepe celalalt pentru ca am auzit ambele variante si nu stiu care e cea corecta? Daca nu continui studiile pana cand trebuie sa primesc pensie?