avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate grecu cristian

Activitate grecu cristian

Buna ziua. As dori sa achizitionez un aparat de cafea vending si sa il amplasez in propriul spatiu comercial aflat la parterul unui bloc de locuinte.
Cum il inregistrez contabil. ???
Cum inregistrez cafeaua si bauturile calde pe care acesta le face???
Sunt un SRL neplatitor de tva.
-platesc pensie alimentara, copilul minor se angajeaza cu contract de munca temporar in vacanta. cum trebuie platita pensia de intretinere in aceasta perioada?
-are drept de munca si in timpul anului scolar(are 16 ani impliniti)
este inregistrarea unde o mama denaturata i-si bate fiica cu cureaua.
buna ziua
As dori sa stiu cum pot sa decriptez (sa traduc )o inregistrare audio pentru a o prezenta instantei?
Unde se poate face acest lucru??
Multumesc!
buna
am o intrebare .
-sunt divortat , copilul a ramas la mama, eu platesc 25% din salariu pensie alimentara.(mama copilului foloseste banii in interes propriu, la copil ii spune ca nu ajung cei 7 milioane lunar)
_m-am recasatorit ,sotia are un copil (19 ani )dar care este inca la scoala in clasa a XII-a.
Pot sa cer in instanta micsorarea cuantumului pensiei alimentare???
Pensia alimentara este in functie de nevoile copilului? cum pot sa o determin sa justifice cheltuielile pentru copil??

Va multumesc!
MULTUMESC
buna
-cpilul are 19 ani. este inca elev ,in clasa a XII-a.
-tatal nu a mai platit pensie de la 18 ani.Nu doreste.
-dat acum in judecata.primul termen martie 2012.

-Poate primi din urma?
multumesc!
buna
-Ma numesc Cristian , in anul 1986 am incheiat la notar un Contract de Intretinere cu mama mea, ea fiind proprietara de drept a unei case si terenul pe care este construita casa.
-in anu 2004, incheie un contract de inchiriere a unei suprafete de teren de 6mp,in curtea casei cu un privatizat ,acesta construind o baraca de lenm cu destinatie magazin alimentar.
Eu nu locuiesc cu mama, iar chiriasul nu stie de Contractul de Intretinere.
INTREBAREA MEA :
Inchirierea s-a facut pe 5 ani dar apoi nu au mai prelungit contractul, dar a ramas in continuare sa-si desfasoare activitatea bineinteles cu acordul mamei (verbal)
-Poate chiriasul sa devina PROPRIETAR dupa mai multi ani de folosinta?
-Cum pot sa il dau afara din curte? (daca va fi nevoie)
-Ii plateste in continuare mamei chirie cam cu intarziere dar ei ii prinde bine si asa.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Fosta sotie nu a revenit la numele de fata, desi instanta a hotarat acest lucru. NU VREA.
Ce sanctiune poate primi ? Au trecut 6 luni de la pronuntare sentinta de divort.
bonurile de masa,primele ocazionale intra la calculul pensiei de intretinere?
pensia de intretinere poate fi platita personal la posta?
in prezent o trimite intreprinderea fara acordul meu prin posta.