avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan91

Activitate Stefan91

daca aveti o greutate corporala mare si "rezistati la bautura" in urma calcului puteti scapa chiar si cu aceste ore, daca rezultatul probelor biologice este in crestere aveti foarte multe sanse
Daca in declaratie ati mentionat ca ati consumat whisky si imediat v-ati urcat la volan si pe langa aceasta nu ati mancat nimic toata ziua, puteti cere in calcul retro care sa va vin favorabil si sa scapati cu o contraventie.
O persoana m-a inselat la cumpararea unui produs si mi-a trimis altceva fara valoare.
Am dspus o plangere penala impotriva acestei persoane,iar cand a primit citatia s-a speriat si mi-a trmimis banii.
Ce urmeaza daca eu nu mai vreau sa ma judec acum ca mi-am recuperat prejudiciul ?
Se poate da 18 indice 1 sau se poate scoate dosarul in baza legii 202 ?
mai simplu ar fi sa va blocati apelurile de la numere necunoscute
e posibil sa scape cu o contraventie daca face un calcul retroactiv al alcoolemie
Răspuns la discuția Despre citatie
de obicei dureaza mai mult de o luna ?
Răspuns la discuția certificat medico_legal
sfatul meu este sa faca plangere la politie pentru lovire sau alte violente,in maxim 6 luni puteti ajunge la o intelegere cu vecinul si sa retrageti plagerea.in caz contrar va judecati in instanta
Răspuns la discuția Despre citatie
adrianmarin a scris:

Se va emite mandat de aducere conform codului de procedura penala..

imi puteti spune va rog aproximativ cat timp dureaza toate acestea ?
Discuție Despre citatie
Daca o persoana este citata pentru o infractiune si aceasta refuza sa se deplaseze la sediul politiei de fiecare data, ce se poate intampla ?
athe a scris:

probele la care va referiti sunt necesare in demonstrarea vinovatiei celui care v-a inselat.insa pana va recuperati prejudiciul va mai dura deoarece plangerea dvs de-abia se afla in faza de urmarire penala.

dar analizand cele de mai sus credeti ca am vreo sansa sa mi recuperez prejudiciul ?