avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate dagruve

Activitate dagruve

Buna ziua.Fiid oprit la o trecere de pietoni din capitala eram a treia masina si din spate a venit o alta masina care m a acrosat fara a frana si ma a impins in cele din fata mea.Bara din spate la masina mea este indoita iar avaria masinii care m a lovit este infima.Asiguratorul nustiu ce urmareste dar mi a spus ca face o contra expertiza ca banuieste ca eu am intrat primul in masina din fata mea si apoi am fost si eu lovit (ceea ce nu e adevarat declaratia si celui ca re m a lovit).Ce trebuie sa fac?P.V de la politie explica clar realitatea.
Am fost clasat inapt in iunie 2011.La completarea dosarului de pensionare am semnat printre altele si "optez ptr.pensie de invaliditate.In decembrie am primit decizia de pensionare medicala.Intrucit indeplinesc conditiile de pensie ptr.limita de virsta am contestat in termen decizia ptr.a-mi emite decizie ptr.pensie ptr.limita de virsta cu aceeiasi data din dec.2011.Intrebarea mea este :ce sansa am sa-mi modifice decizia respectiva?Va multumesc anticipat.
Va rog sa-mi raspunda cineva daca a primit,sau urmeaza sa primeasca ajutoare la iesirea la pensie de invaliditate din politie in 2011conf Legii 284 Sectiunea 3 art20al.1si 2respectiv ptr vechime si cele 2 salarii/an pina la inplinirea virstei.Chiar daca nu a primit nimeni s-a interesat cineva daca se va lua sau nu?Va multumesc,=D>
Buna ziua.Am iesit la pensie (de invaliditate)din politie cu o vechime de 28 ani.Am inteles ca ,conf art.13 al.2 din Legea285 beneficiez de ajutoarele stabilite de Legea284/2010 art20 al.1.Avind virsta am fost instiintat ca pensia de invaliditate o transforma in pensie ptr.limita de virsta.In Legea 263/2010 pensia de serviciu nu mai exista(cu acest titlu)iar al 2 al art.20 sectiunea 3 din Legea 284 specifica primirea a inca 2 solde/an pina la implinirea virstei...etc.Va rog respectuos sa-mi raspundeti daca beneficiez si de cele 2solde/an conf.al.2
Buna ziua.Am 51 de ani si 4 luni,am iesit la penie din politie medical luna aceasta si va rog sa-mi spuneti daca pensia medicala se transforma automat in pensie ptr.limita de virsta,daca primesc salarii compensatorii (cite)la o vechime in politie de 28 ani .Va multumesc.