avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate deab

Activitate deab

Răspuns la discuția Refuz plata dosar pe RCA
Din pacate n-o sa rezolvati problema decat in instanta! Ei o tin pe a lor(probabil e vorba de ca......a,ei au tactica aceasta cu "nu asa s-a intamplat!" Chiar daca "va tineti de capul lor" si formulati o "conciliere" in prealabil pentru a va recupera banii,va vor da "nu" si ajungeti tot in instanta!Asta-i Romania,sunt tolerate de CSA fel de fel de firme ciudate;daca faceti sesizare la CSA tot nu rezolvati nimic(cum altfel "tanti" director de la csa sa incaseze salariul de zeci de mii euro lunar?!)
Răspuns la discuția Reforma sanatatii!
A,si inca ceva,spre binele tuturor colaboratorilor inscrisi de buna- credinta(sunt convinsa ca,chiar putin creduli,tot or fi vreo 70,80%),imi doresc sa ma fi inselat cu privire la aspectele mentionate si toti cei in cauza chiar sa castige bani frumosi in urma unei munci pe care ,cu siguranta, o vor presta! Sanatate multa si spor la facut bani!
Răspuns la discuția Reforma sanatatii!
Daca eu am fost obiectiva in postare,dvs sunteti clar subiectiva,astfel incat nu prea ar avea rost sa va dau un raspuns,dar totusi...Dupa cum am spus,inainte de a intreprinde orice demers(ca un om informat ce ma consider),m-am gandit sa "dau click pe net" pentru informatii,uite ca am ajuns pe blogul lui calin d---- unde am citit toate postarile;asa am aflat de chitanta in original si copia dupa buletin ce ar trebui predate cu dosarul de inscriere , aceste aspecte au fost mentionate de insusi dl calin unui colaborator,spunandu-i acestuia ca "asa cere regulamentul". Eu n-am de unde sa stiu realitatea,dar daca asa a spus calin d----,eu "am luat-o de buna",ulterior m-am gandit la eventualitatea folosirii acestei copii de catre cei din varf! Cat priveste partea cu "suntem mai multi pe aici",eu va inteleg,trebuie sa faceti tot posibilul pentru a castiga bani multi,ceea ce e foarte bine ,dar fara sa calcati pe oameni!
Si da,in momentul in care o sa apara OFICIAL date despre reforma ,si daca voi putea accede( e posibil sa fie nevoie de nu stiu ce autorizare in asigurari,deci pas),ma voi implica pentru a mai castiga o "suma modica".
Răspuns la discuția Reforma sanatatii!
Pentru inceput,doresc sa mentionez faptul ca nu reprezint nicio societate,broker ,bla.bla de asigurari! Am participat la pilonul 2 de pensii,unde am facut o suma modica,singurii bani pe care i-am dat atunci au fost pentru codul AMF.Imi doresc sa particip si la reforma in sanatate,bineinteles ca m-am pus pe studiat,dar SOC, observ ca unii dintre noi avem darul de a intra nesiliti de nimeni in teapa,in prostie si alte bube! Firme gen SA--E,BA---N,AL-A cica organizeaza cursuri de pregatire unde dai intre 65 si 100 ron;acum n-ar fi mare pierdere,dar problema e ca-ti "tragi" in mocirla neamul,prietenii,etc participand la acest sistem piramidal(100.000 colaboratori x 65 ron=).Intrebare intrebatoare:cum de toti cei in cauza("colaboratorii") nu s-au sesizat in momentul in care li s-au cerut chitanta in original si COPIA DUPA BULETIN?Ei nu sunt constienti de faptul ca propriile lor semnaturi si copii buletine vor reprezenta baza de date pe care si-o vor forma "capii" respectivelor firme(ei sunt deja asistenti brokeri)? Sa deschidem ochii inainte de....
Răspuns la discuția Ajutoare sociale tip alimente
Cunosc doua cazuri care au beneficiat de aceste ajutoare,desi ultima luna de somaj a fost martie 2011. Atata timp cat in 2011 au avut o perioada in care au primit somaj,sunt eligibile pentru acordarea acestor ajutoare. Dar cel mai bine trebuie sa mearga la primarie si acolo o sa se lamureasca,eventual poate ne da si raspunsul pe forum(acum depinde si de oras,zona,sunt multe persoane care refuza aceste ajutoare si decat sa se strice in depozit,mai bine le impart,chiar daca ultima luna de somaj a fost februarie sau noiembrie!)
Răspuns la discuția Ajutoare sociale tip alimente
Da,primiti,mergeti inainte la Primarie sa va confirme ca sunteti trecuta pe lista.
Pentru LiaCucos,citind pe forum-ul avocat.net,este imposibil sa nu va fi dat seama ca "ati luat teapa" platind suma de bani dupa ce aceasta s-a prescris,inclin sa cred ca sunteti reprezentanta a unei firme de recuperari care vrea sa"dea exemplu ca si altii trebuie sa ia atitudine si sa plateasca ,desi s-a prescris termenul de 3 ani!" Nu mai spun ca penalitatea a fost de 10 ori mai mare fata de suma initiala,ceea ce nu este legal!(nu incurajez neplata datoriilor,dar nici hotia pe fata pe care o fac acest hoti de recuperatori!)
Răspuns la discuția programul de lucru
Cel mai sigur pentru sotia si in primul rand pentru viata bebelusului este sa-si ia concediu de risc maternal (120 zile,deja acopera 4 luni de sarcina),ulterior intra in concediu sarcina si lauzie de 126(minim 42 zile dupa nastere,inainte vreo 70,80 zile,deci 2 luni si ceva acoperite). Daca nu era vorba de viata copilului,mai indura un astfel de program pentru ca foarte usor poti pierde si acel loc de munca ce te trimite-n familie la miezul noptii,dar asa e vorba de o alta viata pentru care decideti impreuna!Multa sanatate
Hotararea eronata pe care ati luat-o a fost aceea de a nu va depune dosarul pentru a beneficia de somaj,dar asta e(probabil va gandeati atunci ca o sa va apara pe cartea de munca perioada de somaj si nu"da bine";din pacate au mai patit-o si altii si au pierdut(je)! Cat priveste perioada de 12 luni necesara,eu cred ca o indepliniti,si anume:(1).iunie,(2 )iulie...(12) mai 2012.Privitor la postarea d-lui Alex_Munteanu " la cele 6 luni lucrate",eu cred ca e corecta ,pentru ca cele 6 luni plus inca vreo 7-8 pe care le va lucra pana naste, o sa obtina stagiul necesar.
Răspuns la discuția are dreptul la ajutorul de somaj?
Daca ar fi stat un an in concediu crestere copil,asta inseamna ca s-ar fi cumulat 6 luni din perioada anterioara intrarii in cic cu cele 6 luni ulterioare cic-ului(ar fi indeplinit conditia de 12 luni din ultimele 24 luni lucrate pentru a beneficia de somaj)ar putea beneficia de somaj,dar daca a stat doi ani in concediu crestere copil,doar in baza celor 6 luni lucrate ulterior nu poate beneficia de somaj,ar fi beneficiat daca intra direct din concediu crestere copil in somaj.