avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate wabar

Activitate wabar

Buna ziua. Sunt in urmatoarea situatie - am scoasa casa la licitatie ca urmare a unui credit neplatit.
Poate sa participe copilul meu la licitatie pt a recupera casa?
Dupa decesul meu poate sa -l afecteze ca urmas?
Eu sunt imobilizat de 4 ani la pat(grad de handicap grav), exista vreo procedura sa opresc aceasta executare?
Multumesc anticipar pt raspuns!
Buna ziua
Sunt o persoana cu handicap grav si am nevoie de internare recuperare pe perioade lungi. Medicul de fam. nu imi mai elibereaza trimitere motivand ca nu au voie decat un anumit nr. de internari pe an. Va rog sa-mi spuneti exista in legislatie vreo prevedere in acest sens?
De asemenea am auzit de la diverse persoane ca a fost data HG prin care se reglementeaza acest lucru. Va rog daca stiti nr. acestei HG sa-mi spuneti, am nevoie urgent de acesta informatie. Multumesc din suflet.
Buna ziua,
Din anul 2012 sunt pensionat pe invaliditate cu handicap grav cu o pensie sub min. pe economie(sub 600lei). Pot beneficia de legea amnistiei fiscale si care este procedura? Va rog sa ma lamuriti am nevoie de orice banut pt tratamente si recuperari fiind imobilizat la pat. De asemenea unde as putea sa intreb daca cineva doreste sa doneze o masina pt a o inscrie pe numele meu imi este fff necesara pt a merge la recuperari(locuiesc la 70 km de cel mai apropiat oras). Daca aveti cunostinta va rog din tot sufletul sa-mi spuneti! Multumesc. Cu mult respect.
Discuție Somatie
Buna Seara. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am primit adresa din parte primariei sa platesc niste amenzi de circulatie de acum 3-4 ani. Ce pot sa fac in aceasta situatie si cum sa procedez? Multumesc
Buna seara. Sunt persoana cu certificat de handicap grav, va rog sa-mi spuneti daca am dreptul sa beneficiez de tratament gratuit pt. toate medicamentele. Exista o lege in care este mentionat acest lucru? lunar dau peste 200lei deoarece mi se spune ca medicamentele solicitate nu sunt compensate 100%.Multumesc
Buna seara. va rog sa-mi spuneti daca amenzile de circulatie se prescriu ? care este cadrul legal (procedura)pt . a contesta? Multumesc
Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti, de cand intra in vigoare legea insolventei personale?
Unde trebuie sa ma adresez pt. a cere insolventa?Multumesc
Buna seara

Va rog sa-mi spuneti daca a fost aprobata legea falimentului personal, de când intră in vigoare si unde pot sa o gasesc ? Multumesc
Bună ziua
Vă rog să-mi spuneti, dacă sunt o persoană cu handicap am dreptul la un avocat din oficiu( fara sa platesc serviciile)? Cum trebuie sa procedez pt. a-l avea ? Mulțumesc.
buna seara .
Va rog sa-mi spuneti se poate pune poprire si pe indemnizatia de insotitor?
Multumesc