avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 278 soluții astăzi
Forum Activitate nicom70

Activitate nicom70

Răspuns la discuția Mostenire
multumesc frumos
Discuție Mostenire
Buna ziua. Noi suntem 3 frati, tatal divortat de mama a primit mostenire casa bunicii. Dupa primirea mostenirii s a recasatorit.. La 9 luni acesta a decedat. Intrebarea mea este doamna are dreptul la casa bunicii? Va multumesc anticipat
Discuție Sucesiune
Buna ziua,
Au trecut aproape 2 ani de la decesul tatalui meu, trebuie facuta succesiunea,
dar cand ne am dus acasa, mama vitrega a instrainat toate bunurile din imobil, si din curtea casei , ea mutandu-se la casa ei parinteasca
Vrem, ca succesiunea sa cuprinda toate bunurile care se aflau la data decesului tatalui meu.
Va rog sa aveti amabilitatea de a ma indruma, in vederea demersului necesar pentru a putea dezbate sucesiunea
Unde ma pot adresa ca mama vitrega să reintregesca intreaga mostenire.
De asemenea mentionez , ca utilitatile imobilului au ramas neachitate din 2013, iar dumneaei doreste despagubire in bani pentru partea ei de mostenire.
Multumesc anticipat.
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Tata a decedat in 11.11.2014, a fost casatorit legal cu o doamna timp de 1 an si 2 luni , pana la data decesului.
In perioada casatoriei tata a facut succesiunea dupa decesul mamei dinsului, s a mostenit casa si terenul aferent, fiind singurul mostenitor.
Va rog sa aveti amabilitatea de a mi raspunde la urmatoarele intrebari:
- doamna cu care a fost casatorita tatal meu, mosteneste bunurile din succesiunea tatalui meu, atunci cand se va face?
- doamna avea dreptul sa instraineze majoritatea bunurilor din locuita defunctului pana la succesiune.
Va multumesc anticipat
Discuție Depun acte
Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea de a mi raspunde la urmatoarea intrebare,
Instanta solicita sa depun la dosarul cauzei, certificat de deces si certificat de mostenitor,in conditiile in care intre mine si copii defunctei sunt relatii tensionate si nu vor sa ma ajute in rezolvarea cazului.
Ce se poate intampla daca nu pot depun actele.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea de a mi raspunde la urmatoarea solicitare,
Instanta solicita sa depun la dosarul cauzei, certificat de deces si certificat de mostenitor,in conditiile in care intre mine si copii defunctei sunt relatii tensionate si nu vor sa ma ajute in rezolvarea cazului.
Va rog sa ma indrumati in vederea obtinerii certificatelor mai sus mentionate.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Titlu de proprietate
Multumesc frumos pentru raspunsurile dvs
Exista o sucesiune in care intreaga masa succesorala ii revine unei singure persoane iar Titlu de proprietate este emis pe 6 persoane
Buna ziua
Am un titlu de proprietate emis in anul 1998,emis in baza Legii18, cum il pot contesta fiind emis gresit.
Cu deosebita considerație.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Testament si succesiune
bunica a decedat in anul 1995
Buna ziua.
in anul 1970 bunica a facut testament pentru pt x.
In anul 1971,au renuntat la succesiune 2 din cei 3 copii.
Mostenitor x domiciliat in y in calitate de fiica ii revine intreaga masa sucesorala.
in anul 1998 sa emis un Titlu de proprietate pt.2 ha pe toti mostenitori
Cum se poate proceda astfel incat Titlu sa fie emis corect.
Cu deosebita consideratie.