avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate vomirco

Activitate vomirco

Ce șanse de reușită are contestarea unui proces verbal pt alcoolemie de 0,20,in care a fost trecuta greșit strada unde am fost oprit?
Logodnica mea a fost muscata de cainele vecinului si vrea sa depuna plingere la politie.Singura problema este ca are C.I expirata.De la IML,nu poate sa scoata certificat medical fara CI
Răspuns la discuția recuperatori pentru orange
restul,nu?sub ce acoperire legala?
Răspuns la discuția recuperatori pentru orange
au trecut doar 2 luni.recuperatorii astia sint legal?pot sa ceara ei bani?eu nu am contract cu ei.iar taxa de reziliere?
Am primit o somatie de plata de la creditexpress pentru recuperarea unei datorii catre orange.suma era de 161 ron.acum e de 161 ron +taxa reziliere contract.Firma asta este legala?are dreptul sa adauge dobanzi la sume?ce este cu taxa de reziliere contract?
am luat azi o amenda de 500 roni pentru cauciucuri uzate si retinut talonul.Cauciucurile nu au fost masurate(adincimea),fara poze,doar o constatare vizuala.La momentul mentiunilor,am fost sfatuit de agent ca e bine sa nu am mentiuni decit sa mai iau 500 roni ca nu am doua triunghiuri si doar unul.cum pot contesta amenda?
ieri,in localitatea Recas am luat o amenda pentru oprirea in afara caii de rulare la mai putin de 25 metri de trecerea de pietoni.in acel moment mai erau 4 masini in aceasi situatie,dar eu am fost singurul amendat.am primit o amenda frumusica pe care vreau sa o contest.ce am de facut?ce pot face si impotriva politistului?eu consider ca a facut un abuz
Răspuns la discuția executare silita dupa 9 ani
15 zile lucratoare sau calendaristice?
In urma cu 9 ani,logodnica mea a facut o descoperire de card.Am fost plecati din tara,am revenit,acum avem si doi copii,iar momentan logodnica mea este singura care lucreaza si are un venit.Azi a primit la lucru o hartie din partea unui executor,prin care firma e obligata sa retina 500 ron din cei 1000 net.Contul in care e virat salariul este blocat.
1.se poate face poprirea dupa 9 ani?
2.daca opreste firma 500,mai opreste si banca?
3.500 ron nu e o suma prea mare la un venit de 1000 ron?
Cu neinceperea urmaririi penale,am primit o amenda administrativa de 700 ron.nu am un loc de munca stabil,lucrez cu ziua pina gasesc un loc de munca si sint singurul intretinator al familiei.am 17 zile pt plingere impotriva ordonantei.ma poate ajuta cineva sa o redactez?va multumesc