avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate sofia34

Activitate sofia34

Răspuns la discuția Donatie
speram sa primesc un sfat nu sa-mi scrieti ceea ce stiam
Discuție Donatie
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi privind situatia expusa mai jos.
Bunicii mei au avut 3 copii. Copilul nr. 1(intaiul nascut) a fost crescut de la varsta de o luna de o sora a bunicii mele(care niciodata nu s-a casatorit si nici nu a avut copii)si a ramas in casa matusii sale toata viata sa mostenind toate bunurile acesteia(casa si terenuri), fara sa fi fost insa infiat. Acest unchi al meu este decedat de peste 10 ani si are 2 copii.
Bunicii mei au facut un certificat de donatie in anul 2006, prin care se arata ca o parte a terenurilor se doneaza copilului nr 3(care si el era asezat la casa lui) si alta parte de terenuri si casa se doneaza copilului nr. 2- tatalui meu. In certificat nu se amonteste nimic de copilulnr.1. Bunicul este mort de 13 ani.
Vreme de peste 50 ani tatal meu a locuit in casa donata de parintii lui, a renovat absolut totul, deci a investit o groaza de bani, iar acum dupa atatia ani, unul din copii fratelui sau nr. 1 doreste parte din casa si terenurile de la bunicul sau. Nu suntem inca la proces deoarece acesta nu ne-a spus direct ce vrea de fapt, ci prin intermediari. Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in acest caz, deoarece am citit ca acel certificat de donatie este atacabil. Pot prevenii situatia mai mult decat neplacuta, de a ajunge la proces, si de a impartii toata munca tatalui meu de o viata. Va multumesc
Discuție legalizare
Buna seara. Trebuie sa legalizez 3 copii dupa o hotarare judecatoreasca, si am tot citit ca nu pot duce copii xerox, dupa hotarare. Ce sa fac in acest caz?Multumesc.
Răspuns la discuția completare hotarare jud.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am primit prin posta la cererea mea minuta deciziei din recurs, unde se precizeaza suma pe care partea dversa trebuie sa mi-o dea, fara nici un alt comentariu. Am facut cerere si pentru a primii decizia dar azi am aflat, ca se trimite doar dupa redactare. In acst context fac cerere de completare sau cerere de indreptare eroare a hotararii jud.?
Sanatate multa.
cererea de completare hotararii judecatoresti irevocabile, in ceea ce priveste cheltuielile de judecata, deoarece acestea s-au acordat doar pe sfert desi mi s-au admis cererile de apel si recurs, trebuie sa o fac intr-un anumit interval de timp de la pronuntare? mentionez ca au trecut 20 de zile de la pronuntare
cu multumiri.
Buna ziua. Am primit la cererea mea o copie dupa decizia data intr-un proces civil, unde am constatat ca mi s-a admis recursul dar nu am primit cheltuieli de judecata decat pe jumatate din suma. Avocatul mi-a spus ca este posibil sa se fi gresit deoarece erau mai multe chitante. Ore cum pot sa-mi recuperez toti banii cheltuiti si dovediti prin chitante la dosar?
Va multumesc.
Răspuns la discuția proces
Motivul instantei de judecata prin care au respins apelul, respectiv recursul este:''imprejurarea ca o anexa a paratilor depaseste linia de hotar si are acoperisul peste acoperisul casei reclamantului, nu impieteaza cu nimic asupra traseului liniei de granita care ramane neschimbat......... retragerea anexei pe un alt aliniament decat cel existent, se poate realiza doar prin demolare, constructia nefiind un bun mobil''
Mentionez ca eu sunt reclamant, si paratii au construit 3 anexe pe peretele casei mele, si cu acoperisul peste acoperisul casei mele, desi am incercat toate metodele pentru a-l impiedica pe vecin sa faca asta. Mai mult acesta chiar si in timpul desfasurarii procesului, si-a continuat constructia in mod abuziv.
Casa mea este construita la un metru fata de linia de hotar, demonstrat la cercetarea locala.
Discuție proces
Buna seara. Avem un proces de granituire de 5 ani. La fond, am castigat, la apel am pierdut, la recurs, am pierdut. Ce mai este de facut? Mentionez ca partea adversa, nu are acte la dosar pentru a dovedii ceea ce afirma, expertiza, contraexpertiza, cercetarea locala, fotografii de la fata locului, toate sunt in favoarea noastra. Avocatul partii adverse, niciodata nu are nimic de spus, si cu toate acestea, noi pierdem procesul. Ce se intampla, pe ce baza se emit aceste hotarari judecatoresti, si ce mai putem face noi? multumiri
Răspuns la discuția cerere de stramutare
Multumesc pentru raspuns. Nu m-am gandit ca o sa fie mai multe termene, pentru solutionarea unei cereri de stramutare.
Buna seara. In urma trimiterii unei cereri de stramutare proces, la ICCJ, am primit citatie, unde sunt chemata in instanta. Se mai precizeaza ca pot trimite si cerere de judecare in lipsa in caz ca nu ma pot prezenta la proces, precum si "...prin inmanarea citatiei sub semnatura primire...pentru un termen de judecata, cel citat este prezumat ca are in cunostinta si termenele ulterioare pentru care citatia i-a fost inmanata''
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna acest lucru? Trebuie neaparat sa ma prezint la Bucuresti? trebuie sa fiu reprezentata de avocat? Daca ma prezint in instanta o sa trebuiasca sa ma duc cu toate actele dupa mine? Daca nu ma prezint are vreo importanta in luarea hotararii de catre instanta?