avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate daniela lavinia

Activitate daniela lavinia

Buna seara,
Poti vinde o proprietate cu teren daca ai cadastrul in regula dar cei de la ocpi nu aproba dezmembrarea?Mai exact exista trei mostenitori , 2 copii si sotia, care au facut cadastrul dar nu reusesc sa faca dezmembrarea.
Va multumesc
Presupun ca pot studia dosarul si mi se va spune daca a fost sau nu vina vina comuna.Altfel nu vad de ce sa fiu intrebata daca doresc sa fiu parte civila .
Despagubiri de la cine sa primesc? Presupun ca de la Firma de asigurare . Se pot acorda despagubiri daca accidentul nu a fost provocat de sofer?
Buna ziua,
Anul trecut tatal meu a decedat in urma unui accident rutier.Din spusele politistilor de atunci vina exclusiva a fost a tatalui meu,pentru ca nu a trecut regulamentar .Acum cateva zile am primit o citatie din partea Inspectoratului din judetul respectiv( accidentul s-a produs pe raza unui alt judet) ca trebuie sa ma prezint. Am sunat sa intreb daca este neaparat si mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint sa spun daca doresc sa fac parte civila din ancheta/ dosar.
Nu stiu ce inseamna a face parte civila intr-un asemenea dosar, nu il cunosc pe sofer si nici nu doresc.Poate ma ajutati sa imi fac o idee.
Va multumesc
Nu mi-ati raspuns la intrebari
Buna Ziua,
In urma cu 10 zile , tatal meu a decedat in urma unui accident auto( de mare tonaj) intr-un alt judet decat cel de resedinta. Din cate am inteles ( de la politie) vinovatul a fost tatal meu ca nu a trecut regulamentar si a fost agatat de catre remorca tirului.Nu am putut afla foarte multe detalii deoarece mi s-a spus ca este un dosar penal si nu au voie sa dea informatii despre dosarele penale.
Interbarea mea este cum pot afla mai multe ( nu stiu nici numele soferului) ?
Dosarele penale se pot urmarii pe portalul judecatoriei?
Cum se incadreaza aceasta?
Va multumesc
Răspuns la discuția Despre prenatal
nu insa aveti o posibilitate: va puteti inscrie la o facultate .numai asa puteti beneficia de acei 800 ron
Buna ziua
Firma la care lucrez de 5 ani se afla in insolventa de la 1 ianuarie 2015.
Cat pot sa mai sper ca pot lucra in aceasta firma?
Buna Ziua
Care sunt partile unui sot supravietuitor si copii acestora,in cazul in care unul dintre soti a decedata , defunctul avand un imobil cumparat inaintea casatoriei?
Doream sa imi raspundeti strict la problema