avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate monika-monik

Activitate monika-monik

Discuție declaratie 390
Buna seara, o agentie de turism face o rezervare la un hotel din Austria. Apoi factureaza catre un client cu comision aceasta vacanta. Intrebarea mea: aceasta este sau nu considerata achiz intracomunitara? trebuie decl in 390? si ar insemna ca ag de turism trece la tva lunar? ar trebui sa depun 092 pana luni? va multumesc anticipat pt raspunsuri
As mai avea o intrebare in legatura cu acest cabinet de avocat. Incepand cu 1 nov este platitor de tva. Pe facturile emise se trece codul fiscal cu ro ca la toti platitorii de tva? sau este o exceptie?
Multumesc mult pt raspuns.
Buna seara. As avea nevoie de un sfat. Tin contabilitatea unui cabinet de avocat (conta in partida simpla) si acum o saptamana abia mi-a adus niste chitante prin care a incasat niste facturi de la clienti- chiatante din martie, aprilie,....iulie, deci din urma si niste extrase de la banca din sept. Eu in Registrul de incasari si plati i-am completat inclusiv luna oct 2011. Ce fac acum? Nu pot decat sa-i inregistrez chitantele in data de 31 oct. Ma puteti ajuta cu un sfat? Cabinetele sunt si ele controlate de Garda Financiara?
Buna seara

Tin contabilitatea unei societati de leasing operational si am cateva nelamuriri. De exemplu, se incheie un contract de leasing pe o perioada de un an, obiectul contractului este o masina. in contabilitate masina se amortizeaza liniar in 4 ani. dar deoarece contr de leasing este incheiat doar pt un an, apoi existand posibilitatea vanzarii masinii catre client, am voie sa amortizez accelerat aceasta masina? pt ca atunci cand se scoate din evidenta ca urmare a vanzarii, valoarea neamortizata ar fi f mare (daca o amortizez liniar)... cum se procedeaza in acest caz? adica exista reglementari speciale in acest sens pt leasingul operational?
Răspuns la discuția Depasire plafon 35000 euro
Va multumesc mult pt raspunsuri.
Buna seara,
Tin contabilitatea unui cabinet de avocatura (conta in partida simpla) si acum am realizat ca la sfarsitul lunii sept a depasit plafonul de 35000 euro, deci trebuie sa se inscrie ca platitor tva. Declaratia de mentiuni 070 trebuia depusa pana p 10 oct? ce e de facut in continuare?cand trebuie sa plateasca tva-ul? se plateste la trimestru? :O

Discuție Remiza 100%
Buna seara,
Am o intrebare legata de o factura ce contine diferite produse, toate avand remiza 100%, deci in final factura are valoare 0. Din cate stiu, remiza nu este reducere finaciara, este red. comerciala. Eu cum inregistrez aceasta factura? %=401
371
4426
cu valoarea 0? am mai intalnit astfel de facturi, cu remiza 100%, dar care nu aveau remiza aplicata la toate produsele. Ar trebui sa inregistrez reducerea in 767? Va multumesc anticipat

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum e cu bonurile fiscale cu val mai mare de 100 lei. Le inregistram sau nu in contabilitate? eu stiam ca nu e voie, dar am citit undeva ca nu ar mai fi limita aceea de 100 lei. Cum e de fapt?daca sunt insotite de NIR si bon de consum sunt considerate chelt. deductibile?
Răspuns la discuția Declaratia 390 vies
Multumesc pt raspuns! m-am linistit :)