avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate alex3x

Activitate alex3x

Răspuns la discuția Reabilitarea Judecatoreasca
inteleg,multumesc de raspuns
In urma unui proces penal ,in anul 2001 am fost condamnat la inchisoare cu executarela o pedeapsa de 4ani si 3 luni. anul acesta (2019) am introdus cerere de reabilitatre judecatoreasca,inca nu am un termen pentru instanta.prima conditie a reabilitarii este indeplinita,nu am mai savarsit alte infractiuni,insa la cea de-a doua conditie,este ca nu am platit cheltuielile de judecata,care este termenul de prescriptie al cheltuilelilor de judecata si daca e prescris ce anume ar trebui sa solicit instantei pentru a lua act de prescriptie in caz ca este prescrisa datoria cu cheltuielile de judecata?
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Politia de frontiera nu are atributii de control asupra bagajelor,in caz de ceva suspiciuni ,trebuiau sa cheme autoritatea vamala,inspectorul vamal trebuia sa faca doar in prezenta titularului controlul fizic

Bancul Zilei
Acasa
Moldoveni
Culmi
Ardeleni
Calculatoare
Diverse
Nebuni
Unguri
Virusul taliban
Draga primitorule!
Tocmai ai primit un virus taliban! Avand in vedere faptul ca in Afganistan nu santem inca atat de avansati, acesta este un virus manual. Asa ca te rog frumos sa trimiti tu singur virusul tuturor celor pe care ii cunosti si sa-ti stergi tu singur toate fisierele de pe hard disk!
Multumesc frumos.
Abdullah. Hacker Taliban.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
:))))))
indiferent de situaite,prost e cel care palteste nu cel care cere,sfatul meu e sa ignorati acest tip de mail,e o incercare slaba la plezneala,insa banui ca sunt pe lumea asta destui prosti care o musca cu faza asta
fiti sigur ca nu au nici cea mai mica informatie despre dvs decat adresa de mail.
Răspuns la discuția Divort in Romania sau in Italia?
nu doresc sa divortez in cuba,insa nu inteleg de ce instanta romana,s-ar declara necomepetenta,sunt roman cu domiciliul stabil in romania,in itlaia rezidenta e temporara si secundara,sotia la fel tot romanca si tot cu domicilul in romania,nu sunt roman cu domiciliul in strainatate,iar cererea de divort a fost inregistrata in raza judeactoriei unde a fost incheiata casatoria,deja e pe rol,poate nu ati inteles bine ce am scris,sotia vrea sa divorteze in italia,insa deja exista un proces de divort pe rol la instanta din romania,dupa mine instanta italiana in cazul acesta nu are competenta sa judece, (cu riscul de a ma repeta cu legea 105/1992 art 20.)
Răspuns la discuția Divort in Romania sau in Italia?
nici unul din soti nu e cetatean itlaian ci romani,deci dupa opinia mea legea romana ar trebui sa se aplice,nu cea itlaiana,
Potrivit art.20 Legea 105/1992 "Relatiile personale si patrimoniale dintre soti sunt supuse legii nationale comune, iar in cazul in care au cetatenii deosebite, sunt supuse legii domiciliului lor comun ".In cazul divortul a fost introdus la instanta romana.

Am o mica nelamurire in ceea ce priveste divortul.
in 2010 ne-am casatorit la oficiul starii civile din oradea,ambii soti fiind ceteteni romani,cu domicilul in oradea,insa resedinta actuala este in itlaia.
in 2012 oct.,am inregistrat la judecatoria oradea cererea de divort,primul termen fiind in decembrie.
intre timp,am aflat ca viitoarea ex- sotie intentioneaza sa introduca si ea o cerere de divort ,dar aici in italia,desi citatia a primit-o deja de la judecatoria oradea #-o
intrebare,care instanta judecatoreasca are autoritatea sa judece acest proces ,cea din romania sau cea din italia?

Răspuns la discuția datorie inventata
eu intreb,daca aveti dosar penal,ar trebui sa aveti si un numar de dosar sau lucrare penala,la procuror ati fost citat si audiat, ce calitate aveti in acel dosar,invinuit,inculpat?
din cate stiu eu,punerea in miscare a unei actiuni penale se face in baza unei rezolutii scrise.
faptul ca ati fost chemat la decalaratii nu insemana ca s-a pus in miscare actiunea penala impotriva dvs.
Răspuns la discuția deschidere dosar de succesiune
Stimata doamna,ceea ce am omis cu buna stiinta in expunerea mea,este faptul ca nu este nimic de mostenit,problema masei succesorale a parintilor nostri e rezolvata de vreo 5 ani,cu mult inainte sa moara tata.
va rog imaginati-va socul avut cand a primit fratele meu invitatia(el fiind in ro si avand grija de ei,este beneficiarul intregii averi a parintilor,eu am reuntat in favoarea lui ),primul impuls a fost ca eu am facut chestia cu notarul sau mama,ma rog pana sa se lamureasca problema au existat cateva suspiciuni.ceea ce nu e tocmai placut.
si din cauza cui? din cauza ca autoritatliile din romania isi baga nasul unde nu le fierbe oala.
in opinia mea aceest tip de practica este extrem de ciudat,si il consider un amestec in viata mea privata,ma bucur ca nu este obligatoriu,am fi fost nevoiti sa facem un lucru care odata a fost facut.
am parasit romania cu regeret in momentul in care mi-am pierdut speranta acolo,am ajuns sa ma simt mai acasa in strainatate decat unde m-am nascut,si chestia patita mi-a dat inca o data convingerea ca am ales calea cea mai buna pt mine sa plec din tara, frumoasa,insa pacat ca e populata.
subiect inchis