avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate eugendiriczi

Activitate eugendiriczi

casa a fost mostenita de tatal meu si nu este in regula cu intabularea,nu a fost facuta,vreau sa trec casa pe numele meu dar nu pot din aceasta cauza,va rog sa-mi spuneti daca este in regula sa se faca intabularea doar pe terenul casei fara spatiul construit?pentru spatiul construit mi sa zis de la cadastru ca trebuie sa se faca un perete despartitor intre mine si vecin casa fiind lipita de el,casa pe vremuri era impreuna dupa care sa despartit
Am o casa cu teren si vreau sa o intabulez,am fost la cel care se ocupa de acest lucru si mi-a spus ca se poate face intabularea doar pe teren si pe casa nu deoarece este lipita de alt vecin si este nevoie sa fac un perete despartitor intre noi pe spatiul construit dupa care sa merg la primarie sa declar acest lucru,o alta varianta ar fi daca nu ma inteleg cu vecinul sa merg in instanta,precizez un lucru important...pe vremuri casa era impreuna si o parte a fost vanduta
Prin intabularea unei case pot fii inselat de catre cel care se ocupa de cadastru,sa semnez ceva sa nu fie in regula?cat ar costa intabularea daca ma poate ajuta cineva?trebuie sa fie si vecinii mei de fata cand semnez actele?
am cumparat un ford in 2015,anul fabricatiei 2005 si as dori sa-mi recuperez taxa de mediu pe cale judiciara,as vrea sa stiu cat ma coasta sa-mi iau un avocat si cu cat as ramane din taxa de 1500 cat am platit taxa
buna,am un teren cu casa si un teren in alta parte cu un singur titlu de proprietate pe ambele terenuri,am vrut sa fac titlu separat pentru fiecare din terenuri,am fost la primaria din comuna si mi sa cerut sa platesc 1200 ron pentru titlu,sa vina cu cineva sa-mi masoara ambele terenuri,desi pe titlu specifica suprafata exacta a ambelor terenuri,eu cred ca este un abuz din partea primarului si vreau sa stiu ce spune legea se plateste sau nu sau daca am nevoie de un al doilea titlu in caz ca vreau sa vand unul din terenuri
sant abonat la revista good food pe care o primesc prin otto curier acasa,luna aceasta nu am primit revista de la otto ei spunandu-mi ca mi-au livrat revista,ce pot face in aceasta situatie si daca pot sa-i dau in judecata pentru minciuna,luna trecuta am avut aceiasi problema cu ei doar ca dupa ce am sunat la ei mi-au adus revista cu 10 zile intarziere,va multumesc
buna ziua,doresc sa achizitionez o masina second hand care are nr.rosii provizorii,ma intereseaza sa stiu in afara de cat ai dau proprietarului pe ea ce mai platesc si unde,pe inmatriculare etc.masina este din 2002,motor de 1,6 euro 4.nu am mai avut pina acum masina si nu stiu cat am de platit si pe unde si la ce sa fiu atent cand o cumpar,Va multumesc
Discuție banca
va rog sa-mi spuneti ce sa fac in situatia in care mi-am refinantat toate creditele si mi-am inchis toate conturile la zi,am depus toti banii care am fost instintat de consilierul bancii in ziua respectiva si am primit si o adeverinta de la consilier ca am achitat integral toate datoriile catre banca,dupa o saptamana am primit mesaj ca mai am de achitat o suma de bani,eu cred ca unii consilieri nu-si fac treaba si aflam mai tarziu ca santem raportati biroului de credit.
va rog sa-mi spune-ti ce pot face in situatia in care nu ma pot intelege cu vecinul din cauza terenului,am fost la primarie si am adus un tomograf sa-mi masoare terenul sa vad ca am dreptul la mai mult decat am avut pana acum,vecinul vrea sa aduca pe cineva din alt oras sa masoare terenul,nu stiu daca are acest drept?daca nu ma inteleg cu el in privinta terenului il pot da in judecata si cere daune pentru ca mi-a folosit terenul foarte multi ani?pentru acest lucru la cine trebuie sa ma adresez si ce trebuie sa fac?
buna,va rog sa-mi spune-ti daca mama mea are dreptul sa ceara medicului de familie bilet de trimitere la oras in acelasi judet,ea locuind la sat?as mai dori sa stiu daca mama in luna ianuarie a avut bilet de trimitere la boli interne,in luna februarie a avut bilet la cardiologie iar luna aceasta a cerut bilet din nou la boli interne unde a fost si in luna ianuarie si a fost refuzata,de ce?