avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate acidor

Activitate acidor

Răspuns la discuția calificare loc munca.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cf art.7 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr.129/2000 privind formarea profesionala a adultilor, formele de realizare a formarii profesionale a adultilor sunt:
a) cursuri organizate de furnizorii de formare profesionala;
b) cursuri organizate de angajatori in cadrul unitatilor proprii;
c) stagii de practica si specializare in unitati din tara sau din strainatate;
d) alte forme de pregatire profesionala prevazute de lege.

La art. 18 alin (3) si (4) din acelasi act normativ se prevede ca angajatorii pot organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective. Certificatele au recunoastere nationala numai daca angajatorii sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala.

Daca intre parti exista o intelegere cu privire la bunuri instanta nu poate hotari altceva! Instanta a recunoscut dreptul de proprietate asupra terenului in urma actelor depuse. *Banuiesc ca sotia dv doreste si ea parte din acea constructie!Daca dv.considerati ca aportul ei a fost zero la ridicarea constructiei trebuie sa demonstrati ca ea nu a avut nici o contributie la ridicarea acelei constructii.(cade in sarcina dv sa aduceti probe din care sa rezulte acest lucru).In urma probelor Instanta va hotari cota parte care revine fiecaruia.
Altfel nu aveti cum deveni proprietarul acelei constructii.
Daca ea nu doreste drept asupra constructiei declaratia ei oficiala alaturi de celelalte acte enumerate de cei dinaintea mea va ajuta sa deveniti proprietar de drept si asupra constructiei
salutare,tuturor


- exista urmatoarea situatie:un colaborator al firmei duce un echipament tehnic unui potential client care a facut o comanda telefonica(cei doi sunt cunostinte bune) urmand a-l instala;
-potentialul client nu este acasa insa,echipamentul este lasat sotiei acestuia,impreuna cu un contract de custodie in alb ,urmand sa revina pentru a instala echipamentul si a completa contractul cand va fi acasa cel care a facut comanda;
-surpiza insa:cand colaboratorul nostru revine ptr instalare clientul afirma ca el a cumparat echipamentul(in acest sens el a si completat contractul ca fiind vanzare-contractul are doua rubrici:vanzare ori custodie)si nu permite instalarea acestuia,nici accesul pe proprietatea sa.
INTREBARE:ce putem face noi,proprietarii echipamentului ptr a-l recupera??
Precizez ca ,in cazul vanzarii acestui tip de echipament noi emitem factura,chitanta si un card de activare fara de care echipamentul nu poate fi folosit!(nu are nici o dovada ca a cumparat ceva)
Se pare ca este o "razbunare"intre cei doi si noi suntem la mijloc;
care ar fi calea cea mai simpla si eficienta ptr a ne recupera echipamentul??


multumesc!
Lg.7din 09.02.2007 la art 24 alin.2 zice ca pot beneficia de indemnizatie ptr cresterea copilului pana la 2 ani si persoanele care au stagiu de cotizare de 10 luni pana la 31.10.2006 in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Mai exact: sora mea a lucrat din 01.01.2006-31.10.2006!
a nascut pe data de 11.11.2006
a intrat in concediu prenatal din 01.11.2006-06.03.2007
DE CE NU BENEFICIAZA DE INDEMNIZATIE ?cf.modificarilor aduse de Lg.7/2007
Cei de la Primarie spun ca se incadra daca nastea pana in 31.10.2006!!DAR
buna,tuturor!

am si eu 2 intrebari?
1- perioada concediului prenatal este considerata sau nu stagiu de cotizatie?am citit articole "pro"in acest sens dar nu stiu textul legal pe care se bazau(cele 64 de zile concediu ar completa stagiul de 12 luni necesar ptr a beneficia de prevederile OUG 148/2005)

2-daca concediul prenatal poate fi continuat si dupa data nasterii copilului?este un drept,nu?


multumesc!
buna,tuturor!

am si eu 2 intrebari?
1- perioada concediului prenatal este considerata sau nu stagiu de cotizatie?am citit articole "pro"in acest sens dar nu stiu textul legal pe care se bazau(cele 64 de zile concediu ar completa stagiul de 12 luni necesar ptr a beneficia de prevederile OUG 148/2005)

2-daca concediul prenatal poate fi continuat si dupa data nasterii copilului?este un drept,nu?


multumesc!
dragi consilieri juridici cu experienta si cunostinte in domeniu,am terminat fac de drept in 2001 dar nu am apucat sa-mi dau licenta alegand sa "ies"o vreme din tara.
Acum am revenit si as dori sa ma angajez la propria firma ca si consilier juridic.
Cf L.514/2003 nu pot fi consilier juridic daca nu sunt licentiat!
precizez ca nu intentionez sa reprezint alte firme!
Pe cine poate deranja incadrarea mea pe acest post?:)chiar daca nu am inca licenta!
Voi ce ziceti?
multumesc!
ma ajutati si pe mine:ce cuprinde un deviz de lucrari in afara materialelor?ma intereseaza ce cheltuieli pot cuprinde?(che cu transport,salarii,,,)Precizez ca efectuez lucrari de instalare in telecomunicatii.multumesc!
ce se intampla daca viitoarei mamici ii lipsesc cateva luni (1-2)la stagiul de cotizare ptr a putea beneficia de prevederile OUG148/2005??Ramane fara indemnizatie 2 ani de zile?Urata treaba!
Ma ajutati sa gasesc o cale de a completa pana la cele 12 luni obligatorii?:)?
multumesc !