avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate trema89

Activitate trema89

e legal sa faci buletin mai multor persoane pe locuinta ta? gen " buletin de timisoara" contra unei sume de bani, "neoficial"... ?
am cumparat, ieri , in data de 29.01.2014 de la " DOMO " 5 bucati tablete , la pretul 319 roni bucata. am inteles ca ar fi fost o greseala de pret, ( o astfel de tableta costa la alte magazine aproximativ 1500 roni ) mi se pare normal ca eu sa primesc cele 5 tablete la pretul de 319 bucata, si cine a gresit sa raspunda de greseala. e normal sa mi se zica ca, comanda nu se poate efectua datorita greselii de pret ? am impresia ca iar mi demonstreza ca traim totusi in romania... as putea sa ii dau in judecata? am sanse sa castig ? multumesc si o zi frumoasa
am 2 cazuri
cazul 1 , mi s a furat bicicleta , era fooarte scumpa ( 1000 euro ) , am depus plangere , dupa vreo 3 luni , am gasit un anunt pe internet ca se vinde o bicicleta, nu a mea dar franele mele, sunt puse pe ea ( erau niste frane foarte rar intalnite) sunt 100% ca sunt ale mele, ce as putea face ? nu am cum dovedi ca sunt ale mele , dar stiu sigur ! probabil bicicletele furate sunt demontate si reasamblate
cazul 2 , daca se intampla sa cumperi o bicicleta, care ulterior sa se afle ca e furata , si nu mai poti da de vanzatorul ei , ce se intampla in caz ca afla politia ca am o bicicleta furata? mi o poate confisca, pot avea si eu necazuri aparand ca hot ? sau proprietarul pagubit nu mai poate obtine nimic ? as vrea sa imi cumpar una si mie cam frica , second hand nu mai gasesti bicicleta cu acte, iar una noua e foarte scumpa si nu se merita fiind sanse prea mari sa iti fie furata ! multumesc !
Răspuns la discuția Taxe inchiriere
masa e in casa mea , daca cineva vrea sa joace o ora sau doua biliard imi ofera mie o anumita suma de bani... afacere de familie am pus in ghilimele pt ca nu stiu cum pot sa numesc exact aceasta " afacere "
am o masa de biliard pe care o " inchiriez " pe un interval de 1/2/ etc ore , cunoscutilor , si le mai ofer o doza de suc putin peste pretul de supermarket, pe luna am un profit de aproximativ 1500 de roni , in cazul de fata, ce ar trebui sa fac sa nu primesc vreo acuzare , trebuie infintat ceva (s.r.l.) sau sa platesc vre o taxa? e ilegal ce fac ? in cel mai rau caz ce as putea pati ?
am primit amenda pentru deranjarea ordinii publice in valoare de 200 de roni, daca nu o platesc, ce poate sa se intample ? e posibil sa fiu trimis in judecata si sa mi se ia lucruri din casa in valoare a 200 de roni... ? se baga la impozit... ? a trecut cam o luna de cand am primit o
Răspuns la discuția agresiune corporala usoara
am fost la medicul dupa jumate de ora si a2a zi dimineata am facut si plangerea la politie impotriva fostei mele prietene si a fostului ei prieten, la spital mi a zis ca nu e nimic grav , de la politie mi a zis ca voi fi contactat, martori ar fi doar fata cu care eram eu , si eventual daca s ar putea asculta conversatia de la telefon intre mine si fosta mea prietena... eu nu cunosc legea, in afara de o eventuala amenda, el poate sa primeasca amenda penala,sau sa i se faca cazier? ea poate sa primeasca ceva ca l-a pus sa ma bata si a fost de fata in momentul agresiunii ?
eu eram intr un parc cu o fata, intre timp ma suna fosta mea prietena sa merg pana la ea, eu i am zis unde ma aflu si ca nu pot merge... in 20 de minute, a venit cu fostu ei prieten si eu nu i am vazut, m am trezit intro ploaie de pumi din partea lui, am fost la spital,nu e nimic grav,doar un ochi umflat , si alte rani minore... intrebare e urmatoarea : ce poate pati individul si ce daune pot cere... ( nu a fost nevoie de internare )