avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate gicu53

Activitate gicu53

Răspuns la discuția Data iesirii la pensie
Ati intuit foarte bine,o cunostinta apropiata .Va multumesc inca o data.
Buna seara,sunt nascuta in anul 1956 luna,iunie 22.Sunt angajata in invatamint din anul 1976 1`.09.In acesti ani am lucrat 15 ani cu elevii cu CES,beneficiez de reducere la virsta de pensionare?Cind voi putea iesi la pensie de Limita de virsta? Va multumesc.
Buna,va rog sa-mi raspundeti, la ce virsta as avea dreptul sa beneficiez de pensie la limita de virsta? Avind urmatoarele date personale;sex F.nascuta in anul 1958.20.11.Liceul peagogic ,INVATAMINT.Angajata la data de 1.09.1978 ,lucrez in acelasi domeniu si in prezent.;O zi buna.
Buna ziua,va deranjez cu aceste intrebari deoarece nu siu ce sa mai inteleg din acest caz confuz.Am fost inregistrat de aparatul radar cu viteza de 64km/h in localitate,am fost oprit de catre agentu de politie si mi -sa intocmit Procesul verbal de contrventie pe care l-am semnat si nu am avut nicio obiectie deoarece totul a fost real.Eu nu am mai primit pina in acel moment nicio contraventie din partea Politiei rutiere ca sa citesc acel P.V in fata agentului de la Pol.rutiera.Toate bune dar cind am ajuns la taxe si impozite nu mi-au primit suma de banideoarece;Citez din ce declara Ag.sef.pr.de polite in referatul sau la judecatorie; I-am solicitat conducatorului auto sa ramina la autovehicolul sau pentru a-i incheia documentatia,acesta conformin du-se.In aceste conditii am incheiat procesul verbal de contrventie respectiv;nerespectare regimului de viteza admis in localitate. Am stabilit 2 puncte amenda in valoare de 134 lei si doua puncte penalizare conf.art.108 alin.1 lit.a pct.4 din OUG.Nr.195/2002 rep.si;;AM OMIS,DIN GRABA SA TREC la rubrica,contravenientul poare achita in 48 de ore jumateate din minumum amenzii, sumade 67 lei,deoarece mai erau inca 3 masini oprite pentru acelasi motiv regimul de vitezaConducatorul auto,a recunoscut savirsirea faptei semnind procesul verbal de contrventie fara sa faca obiectiuni'' Am incheiat citatul in scris dat de Ag.de politie.Acum am primit din nou citatie cu intimpinare din partea Politiei sa ma prezint luna viitoare din nou la Judecatorie.Problema mea este;daca m-am prezentat la taxe si impozite si nu mi-au primit banii ce vina am deoarece am recunoscut contraventia,oare cit vrea IPJ [Editat] duca acest proces cu mine deoarece au treut 6 luni tot cu aminari.Eu sunt cetatean european si imi cunosc drepturile si respect Legile tarii.Va multumesc. O zi buna.
Bunaseara,va rog sa-mi explicati si mie ce este cu vechea sau noua taxa auto.In anul 2010 septembrie am cumparat un autoturism adus din Austria si am devenit primul proprietar in Romania si am platit o anumita suma taxa de mediu ,intrebarea mea este imi voi mai putea recupera acea suma de euro de la ANAF sau de la cine altcineva ?Vamultumesc
Sarbatori frumoase,as vrea sa ma faceti sa inteleg cu decurg anumite lucruri in legislatia noastra europeana.Am fost oprit de catre un echipaj al pol.rutiere RADAR in localitate cu 63 km/h,mi-sa intocmit pe loc contraventia pe care am semnat-o deoarece a fost reala.Urma sa platesc conform Lg.nr.53/2003,dar la serviciul taxe si impozite am fost refuzat deoarece procesul verbal nu avea specificat optiunea de plati in termen de 2 zile lucratoare ,completata de agentul constatator in procesul-verbal incheiat.Am facut contestatie la Politia judeteana unde am fost invitat in calitate de petent deoarece situatia la locul de munca nu imi permitea sa absentez nu am participat la nici-o ;sedinta'.Eu am recunoscut abaterea,am si semnat-o dar daca nu ma-m prezentat la tribunal eu sunt de vina sau Agentul de politie?Cotestatia va fi anulata sau va fi gasita vreo cale sa o achit?.Sarbatori fericite! Dragos
Răspuns la discuția Amenda pentru depasirea vitezei
este vorba de art.108 aliniatul nr.1 lit.a pct.4 din OUG NR.195/02R.
Răspuns la discuția Amenda pentru depasirea vitezei
Va redau ce mi- ascris in prc.vb.;fiind inregistrat de aparatul radar,cu viteza de 64km/h,la cele 2 punctede penalizare.-conformart.1aliniat1 lit.a pct.4din O.U.G nr.195_'02R.
Răspuns la discuția Amenda pentru depasirea vitezei
Este posibila o contestetieB-)
Buna seara,am fost retinut de catre un agent sef pr.intr-o loclitate deoarece aparatul radar era unde trebuia ,in curba'si aveam o viteza de 64km/h.Am primit procesul vb.cu amenda de 134 lei in 24h si 2 puncte penalizare ,sunt cam nemultumit deoarece nu am mai primit pina acum nici un fel de penalizare de cind am permisul de cond.amator15 ani.Problema este de ce nu am primit un avertisment dupa cum am citit alte toice.?:((