avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1914 soluții astăzi
Forum Activitate monicastefan

Activitate monicastefan

Răspuns la discuția Proprietate comuna
Multumesc mult pentru raspuns! Am uitat sa specific, eu detin 600 de metri patrati si vrem sa mai cumparam alti 600 de metri patrati pentru a putea construi. Cei 600 de metri vrem sa ii cumparam pe numele partenerului meu, dar sa putem apoi construi unind cele doua terenuri. si avand constructia proprietate comuna. Este posibil? Sper ca m-am facut inteleasa...

Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

As vrea sa stiu cum pot doua persoane, fara niciun grad de rudenie intre ele, sa cumpere impreuna un teren si daca pot sa construiasca ulterior?

Multumesc!
Discuție poprire
Buna ziua!
Am avut un card de credit pt care mi-a fost reziliat contractul la inceputul anului 2009. De atunci am primit vreo 2 scrisori si atat. Anul trecut am fost contactata de executorul bancii, am platit o suma, apoi iar n-am mai putut sa platesc. Luna trecuta, angajatorul meu a primit o notificare de poprire, din partea unui birou de executare, fara decizie din partea vreunei instante. Mi-au oprit o treime din salariu. Cand se considera prescrisa o datorie?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția abuz executor!!!
multumesc pt raspuns, inseamna ca deja am pierdut. au trecut 2 luni. eu am fost atat de naiva incat sa cred in comunicare.
buna ziua! am o mare problema pe care nu stiu cum sa o rezolv. in urma comunicarii catre angajator, facuta de executorul judecatoresc N in 2011, mi s-a pus popripre pe venituri, pentru o datorie de 4066,60 RON iar angajatorul a platit catre executorul judecatoresc mai sus mentionat, 1/3 din venituri. pe 28.04.2012, angajatorul a primit o comunicare din partea Birou Executori Judecatoresc Y, conform careia ei preiau si duc la bun sfarsit desfasurarea executarii si cer plata popriirii catre ei. problema aici apare!!! in comunicarea trimisa de ei, apare o datorie catre SC nebancara de 1880,95, (la care se aduga 264 RON, taxa de executare) in conditiile in care, pana la momentul respectiv, datorita platilor facute de angajator, datoria ramasa era de 1277,6 RON. pe langa toate astea, dansii au mai adaugat o suma de 264,23 RON, cheltuieli de executare.
am incercat sa iau legatura cu executorul pt a vedea de unde diferenta si am fost aproape amenintata. am trimis nenumarate mailuri si nu am primit niciun raspuns.

va rog mult sa-mi spuneti ce pot sa fac! angajatorul inca plateste pentru mine, dar nu mi se pare sa platesc mai mult decat a fost in comunicarea initiala. si inca ceva, au dreptul sa-mi puna taxa de executare in conditiile in care executarea incepuse deja, veniturile erau poprite si se facuse deja o comunicare a sumei poprite?

va multumesc anticipat!

[ editat numele persoanelor implicate]
Buna ziua!

Realizez venituri din contracte de drepturi de autor, unele si cu televiziunea publica. De curand, venitul meu a fost facut public, nu de mine sau de tvr, ci de o parte terta, pe un blog public. Nu sunt de acord si nu mi se pare normal, ce pot sa fac in aceste conditii?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare. De cateva luni am venituri din contract de drepturi conexe, nu mai realizez venituri si din alte surse. Trebuie sa merg la fisc si sa declar sau impozitele si taxele sunt platite de cel cu care am contractul.

Multumesc anticipat!