avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate andreicojo

Activitate andreicojo

-am nevoie de ssm si protectia muncii la angajat ca pers fiz neautorizata ?
-stat de plata ?
-la anaf platesc toate contributiile ca un srl ?
-Pana la urma am nevoie de toata complicatia si hartogaria unui srl ?
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie.
O casa prop personala pe care o inchiriez in regim hotelier si platesc imp anual cu formularul 200. Pe mine ma ajuta la curatenie 2 fete. As dori sa fiu legal cu faptul ca presteaza serviciul de curatenie la mine.Am sunat la itm am inteles ca se poate dar la anaf cand sa completez 020 am intrebat-o pe doamna de la ghiseu eu ca pfn ce contributii trebuie sa platesc din salariul respectiv, gandidu-ma ca nu sunt pfa,srl. Doamna nu a stiut.
Intrebarile ar fi concrete daca ma poate ajuta cineva.

Sau mai bine daca ar putea sa ma indrume cineva pas cu pas ce trebuie sa fac.

1- la anaf ce contributii trebuie sa platesc din toata lista aia?
2- sunt obligat la salariul minim pe economie?
3- am nevoie de ssm si protectia muncii sau mai stiu eu ce?
4- stat de plata sau pontaj ? (nu vad rostul daca nu am nicio forma de organizare,dar na poate gresesc)

daca vede cineva o varianta mai simpla astept cu interes sfaturi.

multumesc,
andrei cojocaru
buna ziua,
Am o casa proprietate personala (a familiei) unde inchiriez in regim hotelier si platesc impozit anual pe acele camere cu formularul 220 totul ok si legal.

Intrebarea era, ce as putea face ca sa pot fi legal cu menajera. Si ca sa poata beneficia si de contributiile la sta pensie/sanatate

Multumesc
Buna ziua
Detin o casa proprietate personala pe care o inchiriez in regim hotelier si functionez in baza ordonantei de urgenta 125/2011 legea 571/2003 care iti permite sa inchiriezi in mod legal platind un impozit anual calculat de anaf Intrebarea era daca putem emite un bon/chitanta orice ca si persoana fizica ?
Multumesc
buna seara, "ghidul de bune practici" ,ce reprezinta? si cum se obtine? este vorba de o covrigarie

multumesc
iar de le primaria de sector in raza caruia se desfasoara activitatea , nu este nevoie de nimic? tin sa precizez ca locatia este pe teren privat
multumesc pentru raspuns Dar mai revin cu o rugaminte De unde mai trebuiesc obtinute autorizatii? primarie? mediu? etc. Eu vreau sa deschid o covrigarie Spatiul are 15mp cred ca sare din schema PSI? legat de DSV ce sfaturi imi puteti da? o sa ajung si eu la ei cat de curand

Multumesc
multumesc pentru raspuns Dar mai revin cu intrebare. De la cine mai trebuie sa obtin autorizatii? Primarie? Mediu? Sau mai stiu eu ce Eu vreau sa deschid o covrigarie Spatiu 15mp

Multumesc
buna ziua, ati dat de sediul dsv sector 6? ca si eu am cautat pe google dar nimic

multumesc
Buna ziua,
Doresc sa deschid o covrigarie si vroiam sa stiu de la cine am nevoie de avize de functionare pentru producerea si comercializarea covrigilor Tot ce am facut pana acum este sa deschid punctul de lucru Iar acum vroiam sa stiu catre cine sa ma indrept As dori un raspuns concret si avizat ca sa nu ma incurc Daca se poate si in ordinea in care trebuie sa le iau ar fi minunat :) (daca nu exagerez)

Multumesc anticipat!