avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate geobotosani

Activitate geobotosani

Buna seara!
Am urmatoarea problema : am cumparat un apartament , vanzatorul era debransat de la termica cu caloriferele , dar nu i-a anuntat.Eu m-am mutat in el iar in prima iarna am facut caldura cu calorifere electrice. Dupa o iarna imi vine o factura pe fostul proprietar sa platesc pe tot anul caldura de la ei, eu cand am cumparat nu am facut nici un contract cu ei pentru ca nu aveam calorifere bransate .
I-am anuntat de situatie trimitandu-le trei adrese la care am nr de inregistrare de la biroul lor. Intre timp mi-am cumparat centrala pe gaz , ei mi-au cerut dovada,le-am dus actele, apoi mi-au facturat de pe numele vanzatorului pe numele meu , mi-a trimis iar factura cum ca am restanta, si m-au dat in judecata .
Se poate chiar daca nu am ciontract cu ei sa fiu obligat sa platesc acea factura?
Pot folosi in instanta acele adrese prin care i-am anuntat ca nu sunt bransat la ei?
Ce lege ma poate obliga sa platesc un serviciu pe care nu l-am contractat ?
Va rog un raspuns!
MULTUMESC!
Răspuns la discuția uzucapiune
Multumesc!
Multumesc!
Răspuns la discuția taxa auto
Multumesc frumos de atentia ce mi-ati acordat-o!
Am toate datele lui chiar si cnp,maine o sa incerc sa dau de el , dar daca sa presupunem ca este un tip comod si nu vrea sa mearga la fisc , cum pot sal oblig?
Discuție taxa auto
Am cumparat o masina inmatriculata in 2009 in romania si sunt al 4-lea cumparator am fost luni pe data de 16 ian sa o inmatriculez si cei de la politie nu vor sa o inmatriculeze ca nu am adeverinta de la fisc ca primul proprietar a platit taxa . Ce pot face ca nu dau de primul proprietar din romania? VA ROG < DACA STIE CINEVA SA-MI RASPUNDA< MULTUMESC!
Răspuns la discuția permisul de conducere
Va multumesc pentru interventie si pentru timpul acordat!
Cat despre aprecierea d-voastra asa este , respectiva intersectie prin mijloacele de semnalizare incurca foarte mult.De exemplu: te apropii de intersectie indiferent de unde vii si trebuie sa fii atent la semafor sa nu apara rosu rapid , verde nu ai ci doar galben intermitent , dar cand ai galben intermitent nu inseamna ca ai verde , deci nu treci esti in girator cedezi trecerea, pe doua artere in sens consecutive mai ai si trecere de pietoni pe celelalte nu, cand crezi ca poti trece apare rosu.....te-a vazut te-ai ars ...
Răspuns la discuția lipsa discernamant
Va salut .
Am revenit acu pe forum si vreau sa spun ca :
-Instanta ma obliga pe mine sa platesc taxa ei de timbru, ba mai mult reclamanta vanzatoare nu vrea sa dea banii , ii fac executare silita si tot ea in sanatatea ei nebuna face contestatie la executare ca nu este de acord sa plateasca si executorul, instanta da curs contestatiei si am termen pe 21 sept 2011.
, si o sa vad ce se va mai intamplat , prea multe nu mai astept de la instanta , deja am vazut destule , astfel am devenit IMUN la toate>>.....
-MAI SPER UN AVOCAT CURAJOS CARE POATE SA MAI JONGLEZE CU DOSARUL MEU>>>
APROPO,NU POT SA SCRIU TOATA HOTARAREA TRIBUNALULUI , CI O MICA FRAZA,CITEZ: CHIAR DACA DIN ACTELE MEDICALE ''NU REZULTA'' LIPSA DISCERNAMANTULUI , COROBORAND SIMPTOMATOLOGIA BOLII CU STAREA DESCRISA DE RECLAMANTA , INSTANTA APRECIAZA CA LA MOMENTUL INCHEIERII ACTULUI NU A AVUT DISCERNAMANT...MERGE ASTA (DACA SUNT MORT DE CE MA MAI INGROPI)
E tare nu , avem doctori docenti, si tot respectul pentru ei, dar mai avem si judecatori doctori care sunt mai presus de RESTUL....IAR DACA TI-E DOR DE HAGA CITESTE MAI BINE UN CARAGIALE , DEVII MAI OPTIMIST, MAI SANATOS SI ITI MAI PIERE SI CHEFUL DE CARAREA CE DUCE PANA ACOLO....
Rog un medic psiho sa dea cu parerea in acest caz , poate eu sunt nebunul iar in NEMERNICIA MEA REFUZ TESTAREA MEDICALA SI TRATAMENTUL...POATE
DIAGNOSTIC "EPISOD MANIACAL"
Răspuns la discuția permisul de conducere
Va multumesc mult de totSi exact asa sa intamplat,...
Cu respect!
Am si eu o mica problema.Cine cunoaste suceava si este sofer stie de intersectia dintre soseaua BurdujenI cu Uniri in sens giratoriu ,acolo este si semafor care nu are culoare verde ci doar galben intermitent si rosu.
Intro dimineata veneam de la Dorohoi si cand sa ma apropii de semafor sa schimbat in rosu.Am franat dar pentru ca aveam oaresice viteza nu am reusit sa opresc pana in semafor,am depasit cu aproximativ juma de masina semaforul, am asteptat sa revina galben intermitent , si am intrat in intersectie, dar in partea mea dreapta , in intersectie se afla un echipaj de politie care ma trage pe dreapta in statia de autobuz, imi cere actele, il intreb de ce am fost oprit si imi spune ca pentru un control de rutina Ii inmanez actele se duce la masina si vine cu un proces verbal spunindu-mi :ACOLO SE OPRESTE LA SEMAFOR?Pe moment nu am realizat ce vrea sa spuna......apoi imi explica ca am depasit linia semafoarelar , si ca am vrut sa trec pe rosu dar l-am vazut pe el si am oprit. Eu ii zic DAR AM OPRIT CARE ESTE PROBLEMA? Pai o luna fara permis....nu am vrut sa semnez procesul verbal, am cerut martor la care el sa dus in statia de taxi a luat un taximetrist si mia zis uite un martor ! Il intreb pe domn de ce este martor la care domn MILITIAN imi spune la fapta .Mi-o dat doar certificatul si dovada apoi mi-a zis ca PV mi-l trimite acasa si "sa d-ai in judecata politia sa vad cum dovedesti tu ca nu e asa ?????
Am ramas cateva secunde masca..... apoi am fugit la tribunal sa fac contestatie.
Intrebarea mea este ACOLO IN INTERSECTIE SE AFLA O CAMERA DE LUAT VEDERERI A PRIMARIEI CUM POT EU SA CER IMAGINEA IN INSTANTA SI DACA SE ACCEPTA CA PROBA? pe inregistrare se vede clar fapta mea.
Si daca scrie undeva in codul rutier de : DEPASIREA LINIEI SEMAFOARELOR?
VA ROG , MULTUMESC>
Cu respect.
In urma unui contract de v/c , cumparatorul a fost dat in judecata pentru lipsa discernamant a vanzatorului. Sentinta a fost data impotriva cumparatorului,mai exact se repun partile in situatia dinainte prin plata de catre vanzator a sumei integrale si plata de cheltuieli de judecata de catre cumparator, la baza acestei sentinte a stat o internare la un spital de psihiatrie pe o perioada de 3 saptamani cu vreo doua luni inainte de semnarea actului, medicina legala prin 2 scrisori nu se poate pronunta asupra cazului la momentul semnarii actului.Vanzatorul sustine singur ca este "NEBUN" (cu toate ca stim cu totii ce zice nebunul,EU SUNT SANATOS ,TOTA LUMEA E NEBUNA) aici cred ca e singurul nebun din lume care da dovada de luciditate permanenta invocand si sustinandu-si starea de nebunie . EU CRED CA TREBUIE SA FII DESTEPT CA SA O FACI PE PROSTU, SAU DUPA CAZ SANATOS CA SA O FACI PE NEBUNU.....
Dupa doi ani, castiga nebunul vanzator,acum cumparatorul poate cere cheltuielile suportate cu perfectarea actelor si dobanda la banii dati tinuti de vanzator in banca pe toata durata procesului?Si care este calea de a cere
VA MULTUMESC DIN SUFLET.