avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate mita1982

Activitate mita1982

Sotia mea a bagat divortul printr-o motivatie aiurea de violenta desi nu are certificat medico-legal, desi au fost niste fapte acum 3 ani. Martori ar fi soacra mea care tine la mine si nu prea vrea divortul si nasa mea de cununie, care vrea sa "ajute" la divort, poate sa puna acesti martori??? din familie ca totusi sunt din familie astept raspuns . Multumesc
Răspuns la discuția divort - vreau impacare
in baza art 373 litb ncc
Răspuns la discuția divort - vreau impacare
dar a-mi trebuie ceva avocat, la prima infatisare? ea spune ca numa simte nimic pentru mine de 1 an de zile cand am tinut cu parintii fiind paralizati totul este din trecut iar la prima abatere a baga fulger divortul, desi ai pare rau de mine, nu renunta pentru ca a platit si avocat si tot
Sotia mea care este o femeie foarte tare de character, m-am certat cu ea, in urma unor probleme foarte mari in urma cu 1 an parinti mei avand mari probleme de sanatate cat si sora mea. Au fost clipe foarte grele dar am obtinut o locuinta si ne-am mutat in sfarsit singuri apoi a zis ca divorteaza si ramanem prieteni . La un scandal minor a plecat si a bagat divortul a doua zi . cu ea vorbesc cat de cat bine si nu pot sao impac . Se poateincerca o reconciliere ??? ea si-a facut partaju corect inainte fara sa fure ceva juma /jumi. Pot incerca o impacare cu ea in tribunal?? motivel sunt alcoolul si violenta care au fost in urma cu 1 an si ceva. de batut fizic nu am batuto decat am tras-o de par de cateva ori si de 3 ori am atinso asa si asa.
La prima infatisare nu am avocat nimic ce pot sa fac sa aman cat ma mult ??? nu ma inselat niciodata, nu vrea partaj , ce zice aia face nu a gasit pe nimeni. suntem de 9 ani impreuna
El a mai facut chestia asta, siplateste pana la urma ( baga CFS 60 zile si pleaca in strainatate) Dar situatia cu bancile ce se poate face
Am o mare problema cu sora mea divortata de 2 ani si cel putin eu numai vad nici o iesire si mi se rupe sufletul. In urma cu aproximativ 2 ani sora mea a divortat si a ramas cu foarte multe datorii. In urma partajului o parte din rate/datorii a luat sotul si a plecat . Ea ramas cu apartamentul bun inaintea casatoriei si cu copilul bolnav de autism. A ramas cu o rata la o banca de 350 ron, si 2 desoperiri de card care plateste numai dobanda 400 ron/luna + descoperire de 6 salarii 100 ron/luna. Ea a avut o problema de sanatate si a pierdut anumite sporuri ea avand salariu de circa 900 ron in momentul de fata. Am ajutato si noi cum am putut dar pur si simplu nu ramane cu nimic, pensia alimentara nu mai vine de 2 luni (300 ron).
Ea nu a mai platit de 3 luni dobanda la cardurile desi banca a platito.
Ce ar putea sa faca in aceste conditii, deoarece deja a strans foarte multe datorii si vor sa o execute silit. Ar vrea sa incerce o refinantare pe termen lung ldar ea spune ca este rau platnic din cauza cardurilor si nu poate face rost de bani.
Buna ziua, va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la o intrebare care ma macina rau de tot. Este vorba despre Agentia nationala pentri locuinte, in orasul meu s-au facut listele cu repartizari , s-au aprobat, afisat totul este bine.
As vrea sa stiu si eu cat pot sa dureze aceste contestatii (exista o lege ceva)? Daca s-au aprobat listele, cat poate sa dureze pana luam si noi cheile ca nimeni nu spune nimic decat dau vina pe birocratie si pe contestatii .
Mentionez faptul ca au trecut 10 zile, si se tot discuta ca nu se vor da nici intr-o luna poate chiar 2 (cearta politica) din cauza a 4-5 contestatii .
Daca nu sunt contestatiile, cica o sa fie stabilirea chirie prin consiliul de administratie care si aceea va dura mult, apoi contractele de inchiriere cu primaria etc… si numai stiu ce .
Fiind de stat, poate sa amane cat vor ei? atata timp cat este aprobata lista cu oamenii care au luat. Cat ar putea dura de mult??
Va rog sa ma ajutati sip e mine. Multumesc.

Răspuns la discuția cine plateste?
Scuzatima dar copilul cu cine ramane??? cum este cu protectia copilului???/ si daca nu mai platim ce se poate intampla??? ai ia apartamentul??/
Sora mea fiind divortata, avand apartamentul ei prorpiu si obtinand custodia copilului (renuntand tatal la copil) s-a imbolnavit de schizofrenie. Ea a facut 2 descoperiri card+1 banca in total 600 lei/luna care a platit cum a putut ( valoare totala este de 20.000 lei). Fiind internata cam in doua etape circa 3 luni am platit eu fratele si cu nevasta + ingrijirea copilului cu gandul ca va fi bine, dar din pacate nu a fost asa si dupa parerea medicilor va beneficia de o pensie pe caz de boala de circa 400-500 lei, desi are copilul obtinut( copilul avand si handicap). Desi este in intarziere cu ratele familia mea nu asi mai permite sa plateasca toate utilitatile la apartamentul ei. Acum este din nou in spital si ratele iar vin . Va rog mult din tot sufletul ce pot face?? deorece nu detin acesti bani si deja m-am si imbolnavit . Va rog mult un raspuns cat mai urgent . Va multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Dupa 2 ani probleme
Si dupa aproape 2 ani de zile de cand am facut inundatia se leaga de noi, ca acum a bagat gazele si trebuie renovat? acum s-a intamplat sa-i ajunga cativa stropi la baie ( apa pe conducta care scrie clar in asigurarea mea ) desi am vorbit cu el si nu a vrut sa auda de ea desi am zis ca o sa dau 100 lei pentru baie si nici asa nu vrea el vrea parchetul cam peste tot -incredibil . Mentionez faptul ca parchetul la el este tip vechi de 30 de ani . Raspunsul dumneavoastra este foarte neclar s-au nu am explicat eu problema bine, Poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Va multumesc.