avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate ell3na

Activitate ell3na

buna seara!
as dori sa aflu de cate zile libere am dreptul in cazul nuntii mele daca lucrez la privat ?
multumesc anticipat
In primul rand buna seara!
Un prieten a facut un site pe care urmeaza sa postam spre vanzare haine S.H. El a cumparat domeniul si este si administrator al site-ului.
Rolul meu ar fi acela de a depozita hainele si a le trimite potentialilor clientri prin curierat rapid. Pe coletul cu haine trebuie sa apara expeditorul, adica numele meu, adresa si numarul de telefon pentru ca cel de la curierat sa-mi poata aduce banii pe colet.
Avand in vedere ca nici eu si nici prietenul meu nu detinem o firma, societate comerciala, etc. nu putem emite factura sau bon fiscal pentru hainele vandute si nici nu am plati impozit la stat.
As dori sa stiu care sunt riscurile la care ma expun daca un client nemultumit face o plangere la politie.
Va multumesc!
buna ziua!
in caz de neplata salariilor ce se poate face legal in privinta asta? :(
ca sa-mi dau demisia trebuie sa dau preaviz iar ca sa stau asa fara salar....:(
Răspuns la discuția Cautare roman in Australia
multumesc mult!!!!!!!
Răspuns la discuția Cautare roman in Australia
in melbourne nu cred ca ajung prea curand...la ambasada romaniei la canbera am apelat deja si am primit raspuns ca doamna consul nu este si mi-au dat un mail la care nu primesc raspuns iariar un detectiv particular...unde gasesc?nici fostul avocat al familiei de acolo nu-i de gasit:(
buna ziua!
nu stiu daca este bine sa pun o asemenea intrebare pe acest forum dar sunt intr-o situatie disperata.:((
imi caut de ceva vreme un verisor, pe care nu l-am cunoscut niciodata, si despre care nu mai stiu nimik de mai bine de 8 ani, cand unchiul meu(tatal copilului) a fost adus in romania.....ultimul domiciliu pe care-l stiu:Australia, Melbourne, statul Victoria.rugamintea mea este, daca cineva ma poate indruma unde sa apelez.am incercat toate saiturile de socializare,tot felul de forumuri,scrisori la adresa respectiva in speranta ca cineva imi v-a raspunde:((
daca cineva imi poate raspunde.......
va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția contract
sa inteleg ca nu au nici o valoare vorbele lor care ma asigura ca sunt angajata, fara semnatura mea?
daca acum as vrea sa plec nu as mai fi nevoita sa dau preaviz?
va multumesc anticipat
Discuție contract
buna ziua!
am o nelamurire in ceea ce priveste contractul de munca.......:">
daca firma X tine evidenta salariatilor cu programul REVISAL se mai semneaza si contractul tipizat? daca nu,cum putem verifica daca suntem angajati sau nu?:(
buna seara.
la o firma privata se poate cere concediu de studii?
daca da,in ce conditii?
multumesc anticipat
buna ziua!
daca am fost in perioada de proba si acum nu mai vreau sa raman la respectivul loc de munk cu cat timp ar trebui sa anunt?mentionez ca inca nu am semnat vreun contract