avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate andrea.b

Activitate andrea.b

am infiintat un pfa anul trecut. am depus declaratia 220. Anul asta trebuie sa depun din nou declaratia 220 sau 200?
Am un Pfa, dau in chirie 3 casute camping, in timpul verii, si pentru asta am infiintat un Pfa. Am 3 coduri CAEN. Unul fiind inchirierea imobilelor, si inca 2 de care de fapt nu am nevoie. ( tabere pentru copii, teren campare, rulote. Nu stiu exact numarul codului) As vrea sa stiu daca ma influenteaza codurile caen, mai exact daca ma influenteaza acele 2 coduri, chiar daca eu ma ocup doar cu inchiriere.
Răspuns la discuția pfa si ii
as mai avea si alta optiune? deorece cred ca srl-ul inseamna acte mai multe, si costuri mai multe, si nu sunt sigura ca acest magazin va functiona atat de bine. va multumesc pt raspuns
Discuție pfa si ii
Am un pfa, mai exact, dau in chirie casute de vacanta si pentru asta am facut pfa. As dori sa-mi deschid si un magazin cu materiale de constructii, si ma intereseaza daca pot sa imi fac si o intreprindere individuala, sau cum as putea sa procedez, pentru a deschide acest magazin?
pot sa emit factura si chitanta si persoanelor fizice, sau doar firmelor? inchiriez o cabana, si pt asta am facut un pfa. deci nu vand nimic. in acest caz este de ajuns factura si chitanta, sau mai am nevoie si de o casa de marcat?
Discuție casa de marcat
mi-am facut pfa si am nevoie de o casa de marcat. dar daca am o casa de marcat deja, si ma duc cu ea si certificatul de inregistrare, se poate "personaliza", sau e nevoie sa cumpar o casa de marcat noua?
spuneti-mi va rog care sunt actele, care trebuie afisat obligatoriu la punctul de lucru. stiu ca trebuie afisat certificatul de inregistrare, nr de tel protectia consumatorului, dar nu stiu exact ce alte documente mai sunt necesare de afisat. va multumesc
Răspuns la discuția Casa de marcat!
Daca lucrezi cu pers fizice, ai nevoie de casa de marcat.
am si eu o intrebare... daca infiintez un pfa este nevoie sa ma duc dupa autorizatii de la fiecare institutie? cum ar fi de la mediu, sanepid, pompieri, etc?
Discuție autorizatie pfa
mi-am facut un pfa, si am primit certificatul de inregistrare, si certificatul constatator pentru sediu si punctul de lucru. Acum urmeaza s ama duc la finante. Insa nu am primit autorizatie de functionare. Pentru pfa se mai elibereaza autorizatie de functionare, sau certificatele constatator tin locul autorizatiei? Mentionez ca mi-am facut pfa pentru inchiriere casute, teren campare. Va multumesc