avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Activitate anna34

Activitate anna34

Discuție neclaritati
Buna ziua. Intr-o decizie civila irevocabila, data teoretic in favoarea mea, am fost nevoita sa fac o cerere de indreptare privind cheltuielile de judecata, urmata apoi de contestatie in anulare, pentru recuperare acele cheltuieli, pe temei art. 318, art 274 cod proc civ si 998 cod civil, contestatie care inca nu s-a judecat.
Am investit decizia cu formula executorie si am fost la un executor(pentru granituire,acesta fiind obiectul dosarului de fapt), unde mi s-a explicat ca hotararea nu este clara si nu se poate executa(in ceea ce priveste granituirea).
Pot cere lamurirea dispozitivului deciziei pe baza art 281.1, daca exista pe rol acea contestatie in anulare, si daca au trecut 3luni si jumatate de la emiterea deciziei irevocabile? Daca da, cererea de lamurire hotarare jud. se timbreaza? Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
Va multumesc mult pentru raspuns. Va rog, din suflet sa-mi spuneti, ce trebuie facut deoarece cererea de indreptare a erorii materiale( facuta in temeiul art 281 cpc) s-a respins si este irevocabila.
Daca mai pot face o alta cerere de indreptare asa cum m-ati sfatuit in temeiul art 998 c. civ., carei instante ma adresez, pentru ca acum dosarul cred ca este la judecatorie. Sanatate!
Intr-un proces civil pe care l-am castigat(decizie irevocabila), instanta s-a pronuntat doar in parte in ceea ce priveste cheltuielile de judecata, motiv pentru care am facut o cerere de indreptare materiala la care am atasat toate chitantele, acestea fiind si la dosar.
Cererea de indreptare materiala mi s-a respins pe motivul ca la data pronuntarii deciziei, lipsea de la dosar o chitanta(lucru neadevarat).Acest raspuns, este oare legal? Mai pot face ceva ca sa-mi recuperez banii? Multumiri.
Discuție legalizare
Buna ziua. Am primit o decizie civila irevocabila, data de Curtea Apel, pe care urmeaza sa o pun in executare. Stiu ca pentru a putea fi investita cu formula executorie, decizia trebuie sa fie legalizata. Ce inseamna legalizare, adica ce trebuie sa scrie exact pe decizie, si care instanta poate face aceasta legalizare. Eu am facut doua cereri catre curtea apel , una pentru legalizare si cealalata pentru aplicare stampila definitiva si irevocabila, timbrate legal, dar mi-a fost trimisa o simpla copie dupa decizie. Cred ca acum dosarul s-a intors la instanta de fond. Ce pot face, in acest caz. Multumesc.
Răspuns la discuția civil
va multumesc
Discuție civil
Buna seara. La sfarsitul lunii aprilie s-a emis decizia irevocabila intr-un dosar civil, decizie care nu s-a motivat nici pana in prezent. Acum 3 zile s-a pronuntat instanta, in ceea ce priveste o cerere de indreptare materiala din decizie irevocabila, ceea ce nu schimba nimic din decizie. Cat timp poate sa mai treaca pana se motiveaza acea decizie, deoarece trebuie sa o pun in executare? Se poate ca vacanta judecatorilor sa amane redactarea deciziei in cauza? Multumiri.
Buna ziua.
Am o casa la tara si prin spatele acestei case este un foarte mic parau, care seaca total cand e cald iar cand ploua apa se scurge prin 2 gradini ale unor vecini, si isi urmeaza cursul pana se varsa in raul care trece prin localitate. Aceasta situatie este de foarte multi ani. De curand niste persoane au cumparat terenul pe care se scurgea acel parau pana la rau si pur si simplu l-au umplut cu pamant pentru ca sa-i ridice nivelul, asa a inceput si celalalt vecin din josul casei mele sa faca acelasi lucru iar acum toata apa imi inunda mie beciul iar in fata portii mele se formeaza o mare balta. Vecinul din dreapta mea are casa inundata. Practic datorita celor doi vecini care nu lasa apa sa-si urmeze vechiul curs prin gradinile lor, alti trei familii si casele lor au de suferit. Ce putem face in acest caz, si care ar fi temeiul legal, pe care sa-l invocam intr-o eventuala plangere. Multumesc.
Răspuns la discuția civil
va multumesc pentru raspunsuri
Discuție civil
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez in urmatoarea problema: am minuta unei decizii civile irevocabile, si am depus cerere de eliberare a deciziei, dar aceasta inca nu este motivata desi au trecut 40 zile de la pronuntare. Pentru a pune in aplicare decizia este suficient sa cer investirea cu formula executorie a minutei sau trebuie sa astept decizia?(in minuta nu se precizeza decat ca mi se admite recursul, si nu face referire la toate capetele de cerere pe care le-am facut) Multumiri.
Răspuns la discuția civil
Va multumesc.