avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate eu10

Activitate eu10

Răspuns la discuția Citatie in calitate de martor
Da, dar in acelasi timp, stiu ca am dreptul la decontare transport si cazare in conditiile in care nu sunt din localitatea in care am fost chemata. E corecta informatia?
Buna ziua! Acum cateva luni am depus o sesizare pentru la IPJ Suceava in legatura cu un domn care afisa imagini cu un pisic spanzurat:

Numele meu este..... si locuiesc in .....
Prin acest email va aduc in urgenta la cunostinta un fapt absolut criminal si dezgustator petrecut in Romania la Suceava, unde individul ....... posteaza pe retelele de socializare poze cu o pisica spanzurata de el...
Imagini absolut de Ev Mediu romanesc care la acest ceas fac inconjorul Internetului in lume si in Facebook in momentul de fata.

Pozele si profilul acestui individ, care probabil este bolnav mental, le aveti mai jos.

FAPTELE LUI SUNT ABSOLUT CRIMINALE CU INTENTIE SI COMPLET IN AFARA LEGII DIN ROMANIA!!

De aceea, ma adresez dvs si reclam ferm faptele acestui individ care TREBUIE SA RASPUNDA IMEDIAT IN FATA LEGII PENTRU ORORILE PE CARE LE-A INFAPTUIT , ingrozind cu acest comportament o lume intreaga inclusiv pe mine.

Astfel de fapte deplorabile si si de cruzime bolnava ale unor indivizi de acest gen, pot fi considerate FOARTE PERICULOASE PENTRU SOCIETATE si oamenii ei iar din pacate acest gen de "imagine" reprezita imaginea "Romaniei de azi" in lumea secolului 21.

Va cer sa luati, asupra acestui individ ...... toate masurile legale in urgenta maxima si va rog sa aveti amabilitatea sa-mi comunicati rezolutia dvs. asupra dosarului intocmit acestui individ la adresa mea de email.

Va multumesc si va doresc mult succes in activitatea dvs. pe care eu personal o stimez.


Am trimis aceasta sesizare mai multe persoane, insa momentan doar eu am primit o citatie in calitate de martor pe e-mail. Am sunat la numarul de contact de acolo si am transmis ca nu am posibilitatea de a ajunge la data respectiva din moment ce timpul este scurt si am primit pe mail aceasta instiintare, mai mult decat atat, nu am ce declaratii sa fac in afara celor prezentate mai sus. Domnul comisar a spus ca este doar o formalitate si ca daca nu ma pot prezenta si daca nu am ce sa declar mai mult, sa nu merg.

Intrebarea mea este: pot sa tin cont de ce a spus domnul comisar si sa nu ma prezint? Nu as vrea sa ma trezesc cu vreo amenda de neprezentare.

Multumesc!
Discuție Plangere penala
Buna seara!
De curand, am cumparat un teren cu o constructie (casa) - nefinalizata, la licitatie publica. Acolo statea o batrana care a pierdut imobilul, insa care refuza sa plece. Astfel, am apelat la evacuarea cu ajutorul executorului, insa ne-am trezit acum, peste cateva luni, ca a depus o plangere la politie. Aceasta spune ca a fost batuta si ca i s-a dat foc la haine. De mentionat, ca a fost realizata evacuarea corespunzator si ca acolo era plin de gunoaie si caini, pe care i-a adunat in ani. Desigur, dupa evacuare, noi am inceput sa strangem si sa ii chemam pe cei de la salubritate pentru a face curat. Sincer, m-am plictisit de aceasta doamna si de acuzatiile acestea neadevarate, as vrea sa stiu care este procedura, la ce sa ne mai asteptam, dat fiind faptul ca am dus la dosar acte ce dovedesc ca contrariul plangerii. Multumesc!
Buna ziua! As vrea sa stiu ce probleme as avea in procesul de vanzare a unui imobil, care se afla sub incidenta art.3 din Legea 17/2014.
Ma impiedica in vreun fel acest lucru, ca sa vand?
Ma puteti ajuta cu o lamurire referioare la urmatoarea: ''...reclamantul X în calitate de procurator al numiţilor Z şi Y cum din eroare s-a consemnat.'' ? Ma intereseaza, daca imi puteti spune, care ar fi legatura sau relatia dintre X si Z, respectiv Y.
Stiu ca este vag dar credeti ca ma puteti ajuta cu un raspuns? Este preluat din solutia pe scurt dintr-un dosar.
Răspuns la discuția Imobil castigat la licitatie
Citisem si eu partea asta, insa nu stiam sigur daca la capitolul respectiv se refera. Asta in ce mod ma afecteaza, adica exista posibilitatea sa nu pot construi ceva acolo sau se refera doar la faptul ca nu il pot vinde fara acordul organelor mentionate?
Multumesc!
Buna ziua!
Am cumparat un imobil la o licitatie, iar dupa ce am scos de la cadastru documentul de incheiere, in urma intabularii, am observat ca la un moment dat apare la observatii/referinte urmatoarea observatie: ''imobil aflat sub incidenta art3, alin. 1 din Legea nr 17/2014''.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? La ce se refera acest lucru?
Buna ziua,

Vin cu rugamintea de a-mi transmite un raspuns referitor la drepturile pe care le am in urma castigarii unui imobil la o licitatie. Mentionez ca deja am inceput demersurile de intabulare, urmand ca luni, 27 iulie 2015, sa primim actele de proprietate definitive.
Intrebarea mea este legata de batranica care locuia pe acel teren si care a adunat foarte multe gunoaie si caini (vreo 40). Avem dreptul sa chemam hingherii inainte de a realiza executarea silita (doamna refuza sa paraseasca locul) sau se poate considera un fel de hartuire, cainii ar putea reprezenta proprietatea ei sau un bun al ei?

Multumesc!
Hmm...da, se strang materiale publicitare pe jos pentru ca oamenii sunt atat de civilizati, incat le scot din posta si le arunca pe jos.Atunci cine mai este de vina?Ar putea arata inteligenta daca ar face o polita pentru materiale publicitare.Sunt foarte constienta ca este suparator sa vezi mizerie, insa nu trebuie sa isi bata joc de munca mea.Este cel mai bine sa evit discutiile in contradictoriu, insa la un moment dat, in fata unor persoane exagerate cedez.Este imposibil! Pana la urma, doar nu fur, ba dimpotriva muncesc, este dreptul meu.
Buna ziua, am o nelamurire cu privire la distribuirea materialelor publicitare.Eu distribui materiale publicitare in cutiile postale, am contract cu o agentie de publicitate.Intrebarea este in legatura cu persoanele care ma agreseaza verbal, poate chiar si fizic.Au dreptul sa faca acest lucru?Mentionez faptul ca sunt si persoane din scara respectiva, care doresc materiale publicitare.Exista o baza legala?