avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate ghiuream@yahoo.com

Activitate ghiuream@yahoo.com

Buna ziua. O doamna are toate actele necesare pentru prelungirea concediului de crestere copil de la 2 la 3 ani. Actele au fost depuse la Primarie s-a facut si ancheta, dar dosarul nu s-a depus la Directia de Asistenta comunitara la timp. Imi puteti spune in acest caz daca se da si retroactiv.
Se modifica sau nu TVA-ul de la 20% la 19% in 2017?
Discuție Angajare
Daca m-am angajat si sunt somer ce trebuie sa fac? Mai trebuie sa trec pe la somaj?
Se poate prelungi concediu de crestere copil cu inca 1 an pe langa ceilalti 2 ani ?
De la firma mi s-a spus ca firma nu este inchisa ei doar si-au restrans activitatea si mi s-a spus ca dupa reluarea activitatii din concediu crestere copil am doua variante cea de demisie sau concediere individuala ceea ce ar insemna ca sa ma plateasca o luna de zile si apoi sa ma dea in somaj. As dori sa stiu daca sunt corecte aceste variante.
In luna octombrie ies din concediu de crestere copil. Problema este ca acolo unde am lucrat firma a ars si activitatea este inchisa,iar colegii mei sunt dati in somaj. As dori sa stiu ce ar trebui sa fac ca sa ma inscriu si eu in somaj sau daca imi gasesc de lucru cum procedez sa inchid contractul cu firma respectiva.
La un concediu medical platit 100% se retine impozit?
Sunt in concediu de crestere copil pentru 2 ani,daca raman din nou insarcinata pot beneficia de concediu medical?Cum mi se va calcula noua indemnizatie?
Am terminat concediul medical cel de 126 de zile de la nastere copil, după care am sa mai lucrez o perioada de 2 saptamani si voi intra in concediu medical.Intrebarea mea este cum mi se va calcula noul concediu medical.
Ma puteti ajuta cu formula de calcul pentru concediu medical lehuzie si postnatal(cele 126 de zile)?