avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate fanboss

Activitate fanboss



AV. GABRIELA GERBER a scris:

Da poate fi cerut partajul in instanta, urmand ca in functie de probelor care se vor administra sa se decida o cota majoritara catre dvs.

Depinde cum s a platit pretul si ce dovezi aveti in aces sens, dar nu numai.

Din pacate si actul de vanzare-cumparare a fost gresit redactat caci ar fi trebuit specificat ca banii provin din mostenire.

Greseala facuta de catre notar deoarece stia acest lucru apartamentul sa vandut tot acolo acelasi notar si dansa cand a vrut ca sotia sa semneze a zis ca nu are nici un drept de semnatura
Am inteles dar notarul stia asta dc nu a trecut in actul de vanzare-cumparare am vandut la acelasi notar de asemenea si cumparat totodata este greseala notarului sau trebuia sa cer eu asta ,oare se poate atasa o anexa ulterior sau va trebui sa merg la tribunal cu dovezile pe care le detin respectiv actul de vanzare al apartamentului mostenit

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se mai poate completa actul ulteriori.incheierii.Daca era o eroare materiala se putea indrrpta,un nume,o litera,cifre dar ce doriti dvs nu e posibil..

Buna seara doresc sa va spun ca vanzarea apartamentului sa facut la acelasi notar unde am si cumparat noul imobil respectiv garsoniera pot merge la notar sa imi scrie acest paragraf adica banii au fost folositi la cumpararea garsonierei
Buna seara cred ca pot gasii raspunsuri sau indrumare aici
Am vandut un apartament din banii obtinuti impreuna cu sotia am cumparat o garsoniera care din cauza unui imprumut am executare silita si nu am cumparat pe numele meu sau al sotiei cumparator socrul meu care a fost nevoit de procedura sa intre in actul garsonierei si soacra mea eu si sotia avem uzufruct viager pe viata.
Acest imobil unde locuiesc acuma singur banii cu care a fost achizitionat integral platit din vanzarea apartamentului lasat mostenire mie ca unic mostenitor dar nu am specificat in acte acest lucru dar pot dovedii avand actele de vanzare ale imobil vandut mostenire
Pot sa chem in judecata pe toti 3 pentru a devenii unic proprietar?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspunsul este sigur nu au voie este un abuz fondul de rulment nu are legatura cu persoanele care nu mai locuiesc la adresa faceti o sesizare la administratia proprietarilor din orasul unde locuiti.
Buna seara rog sa ma ajutati cu intrebarea cum pot inchide radia o firma infiintata in 2021 ianuarie fara activitate mentionez ca am actele pierdute toate
Pot recurge la tribunal pentru întregirea garsonierei titular eu
Garsoniera a fost cumparata cu banii din vânzarea unui apartament ramas mostenire de la parintele meu contractul arata asa
Numitul 1. nume... detine nuda proprietate fiind socrul
2.eu si sotia toti trei in calitate de cumparatori
Avem uzulfruct pe toata durata vietii sotia si cu mine
Pot face dovada cu actul de vanzare cumparare al apartamentului si actul de mostenitor Sotia a parasit domiciliul chiar in anul când ne-am mutat dupa 3 zile nu am intentat inca divort si nici ea
Astept cat mai multe raspunsuri

Revin cu intrebari lamuritoare,in cazul meu nu pot vinde apartamentul unde locuiesc deoarece apartamentul este pe numele mamei care a decedat si nu sa facut succesiunea eu mai avand inca 3 frati care la randul lor sunt si ei mostenitori de drept.Azi am primit o recomandata de la un cabinet de avocatura precum ca sa le furnizez adresa de domiciliul a restului mostenitorilor al apartamentului in cauza unde locuiesc iar daca nu vor incepe procedura de scoatere la licitatie a apartamentului.Ce rezolvare mai am?Va rog sa imi raspundeti cat mai curand situatia fiind grava
Buna seara.va voi relata pe scurt problema mea-sunt restantier la bloc cu suma de peste 10000 lei neavând de unde achita aceasta suma care sa acumulat pentru neplata,eu am un venit total de 750 lei,venitul cumulat este una pensie urmas 518 lei+ajutor handicap gr.2 de 234 lei tin sa precizez ca penalizarile de catre asociatie insumeaza cu aproximatie cam 3000 lei si nu mai zic ca am mai si platit chiar o data achitând 500 lei dar si cate 300.200,100 lei dupa posibilitati.Important este daca exista o lege a persoanelor cu dizabilitati psihice care i protejeaza de executarea silita.Astept cat mai repede un raspuns din partea consultantilor juridici in acest domeniu
Buna seara ,revin cu indrumari referitor la exetutare silita pensie gr.2 ,unde ar trebui sa merg la executorul judecatoresc din pensia de 775 mi se opreste 258 am vazut pe talonul venit la rubrica retineri