avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Activitate fanboss

Activitate fanboss

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspunsul este sigur nu au voie este un abuz fondul de rulment nu are legatura cu persoanele care nu mai locuiesc la adresa faceti o sesizare la administratia proprietarilor din orasul unde locuiti.
Buna seara rog sa ma ajutati cu intrebarea cum pot inchide radia o firma infiintata in 2021 ianuarie fara activitate mentionez ca am actele pierdute toate
Pot recurge la tribunal pentru întregirea garsonierei titular eu
Garsoniera a fost cumparata cu banii din vânzarea unui apartament ramas mostenire de la parintele meu contractul arata asa
Numitul 1. nume... detine nuda proprietate fiind socrul
2.eu si sotia toti trei in calitate de cumparatori
Avem uzulfruct pe toata durata vietii sotia si cu mine
Pot face dovada cu actul de vanzare cumparare al apartamentului si actul de mostenitor Sotia a parasit domiciliul chiar in anul când ne-am mutat dupa 3 zile nu am intentat inca divort si nici ea
Astept cat mai multe raspunsuri

Revin cu intrebari lamuritoare,in cazul meu nu pot vinde apartamentul unde locuiesc deoarece apartamentul este pe numele mamei care a decedat si nu sa facut succesiunea eu mai avand inca 3 frati care la randul lor sunt si ei mostenitori de drept.Azi am primit o recomandata de la un cabinet de avocatura precum ca sa le furnizez adresa de domiciliul a restului mostenitorilor al apartamentului in cauza unde locuiesc iar daca nu vor incepe procedura de scoatere la licitatie a apartamentului.Ce rezolvare mai am?Va rog sa imi raspundeti cat mai curand situatia fiind grava
Buna seara.va voi relata pe scurt problema mea-sunt restantier la bloc cu suma de peste 10000 lei neavând de unde achita aceasta suma care sa acumulat pentru neplata,eu am un venit total de 750 lei,venitul cumulat este una pensie urmas 518 lei+ajutor handicap gr.2 de 234 lei tin sa precizez ca penalizarile de catre asociatie insumeaza cu aproximatie cam 3000 lei si nu mai zic ca am mai si platit chiar o data achitând 500 lei dar si cate 300.200,100 lei dupa posibilitati.Important este daca exista o lege a persoanelor cu dizabilitati psihice care i protejeaza de executarea silita.Astept cat mai repede un raspuns din partea consultantilor juridici in acest domeniu
Buna seara ,revin cu indrumari referitor la exetutare silita pensie gr.2 ,unde ar trebui sa merg la executorul judecatoresc din pensia de 775 mi se opreste 258 am vazut pe talonul venit la rubrica retineri
Buna ziua ma numesc Stefan si intrebarea mea ar fii urmatoarea sunt bolnav cu diagnosticul scrizofenie paranoida in anul 2005 am luat un card de nevoi personale pe care nu am putut sa il achit acum in 2014 a venit o instiintare precum sa platesc 4830 lei din care vreo 760 cheltuieli de judecata mi sa pus proprire pe pensia de invaliditate gr.2 care este de 775 lei este legal si care ar fii Solutia pot merge la casa de pensii cu actele doveditoare si sa anuleze aceasta proprire executare silita? Va rog sa imi raspundeti cat mai repede deja situatia me este grea am si de plata la bloc multi bani VA multumesc
da eu detin certificate de handicap gr.2 accentuat cum trebui sa fac pentru a obtine aceasta scutire multumiri pentru primul raspuns
Buna ziua,intrebarea mea este daca mama a decedat persoana cu handicap gr.2 beneficiaza de scutirea platii impozitului pe cladiri catre taxe si impozite avand aceelasi domiciliu cu persoana decedata care este procedura.Va rog un raspuns cat mai relevant
Problema mea a inceput cu data de 13.08.2012 cand am constatat ca telefonul nu mai fuctiona normal defectul consta tasta zero a toushcreenului nu mai functiona.Fiind in garantie am plecat cu el la service unde a fost reparat schimbandui touchul,asta a fost una din reparatii caci a mai urmat inca patru(4)reparatii care au fost:update soft si curatare baterie asta ca se incingea prea tare restul de 3 reparatii-inlocuire PCB (placa de baza) urmand cu inca 2 reparatii finale idem INLOCUIRE PCB SI ultima INLOCUIRE PCB SI surpriza acumulator schimbat,TOTAL REPARATII SERVICE 5 ORI(CINCI) finalul-telefonul se blocheaza si nu se mai poate folosi decat dupa ce acumulatorul se descarca complet si reincarci telefonul.In cazul meu ce pot face?TELEFONUL Nokia x7 achizitionat din BUCURESTI magazin foarte cunoscut la pretul de 1699 roni in ianuarie 2012 Am fost la ANPC si am depus sesizare dar am primit prin posta ca nu este de competenta lor deoarece telefonul a fost achizitionat pe firma persoana juridica si nu am decat sa i actionez in judecata. Firma mi la vandut mie dar asta nu am specificat la anpc. cand am depus reclamatiaINTREBARE-Unde este LEGEA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORULUI SI CUM SE APLICA EA Azi am sunat la service unde seful de service a mentionat precum ca legea 449/2003 nu mai este valabila si telefonul va ramane in service 15 zile fortat si ca nu am posibilitatea sa il ridic de la reparat decat dupa 15 zile Asta este abuz de zel din partea angajatului firmei care este obligat sa returneze produsul proprietarului Va rog daca puteti sa ma ajutati in problema mea astept sa raspundeti pe forum Stefan Busa BUCURESTI