avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate Piticu_Slv

Activitate Piticu_Slv

Va multumesc pentru raspunsul dvs.!Faptul ca trebuie sa depun acea declaratie am inteles-o,problema e ca la ghiseu,doamna de acolo mi-a spus scurt "Nu se ia in considerare doar declaratia pe propria raspundere,ci trebuie sa veniti cu un act doveditor ca nu desfasurati activitati economice".Am insistat cu intrebarea "Ce anume acte doveditoare trebuie sa aduc?" si mi s-a dat ca raspuns "Aduceti un certificat constatator de la Finante,poate merge asa,dar nu stiu...vedem.Dvs. nu puteti demonstra doar prin declaratie pe proprie raspundere ca nu desfasurati activitati".Problema e ca,din cate vad nimeni din Autoritatile Locale nu stie exact ce acte imi trebuiesc.
Buna ziua!Va rog frumos dati-mi si mie o idee despre ce as putea sa fac.Detin o firma,un I.I. pe numele meu din 2011.L-am deschis insa nu am lucrat deloc pe el si din decembrie 2011 este suspendata aceasta firma,inclusiv in prezent.Sediul social il am in apartamentul parintilor mei,fiind stabilit printr-un contract de comodat,pe 15m patrati.Parintii mei au platit impozitul pe apartament,nestiind de aceasta lege.Am fost la cei de la Taxe si impozite locale,le-am explicat faptul ca detin o firma cu sediul social in apartamentul parintilor mei si mi s-a spus ca trebuie sa completez un formular si sa duc o factura de utilitati din 2015,copii dupa C.I.-urile parintilor,copie dupa CUI-ul firmei si dupa contractul de comodat.Problema e ca am facut aceste copii si cand m-am prezentat la ghiseu cu ele mi s-a spus ca daca imi vor opri copia de pe contractul de comodat va trebui sa chem un evaluator si abia apoi sa-mi recalculeze taxele sau sa duc un certificat constatator eliberat de Finante din care sa rezulte ca nu desfasor activitati comerciale si ca firma este suspendata,scapand astfel de obligatia de a mai chema un evaluator.Ideea e ca,ma credeti sau nu,sunt total confuz.Eu stiam ca cei care detin firme "de apartament" si nu desfasoara activitati comerciale nu vor plati impozite marite.Se poate sa-mi spuneti si mie ce acte ar trebui sa prezint celor de la Taxe si Impozite Locale?Caci se pare ca nici macar cei de la ghiseu nu stiu exact ce acte ar trebui sa duc mai exact.Si eventual imi puteti spune daca voi platii in plus sau nu la impozit?Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
Va multumesc pentru raspuns.Nu am inteles totusi...sunt bun de plata pentru pierderea telefonului,nu-i asa?Si as putea apoi formula o plangere la ITM pentru faptul ca m-au concediat verbal,deci ilegal,si nu am primit tot salariul?Problema e ca sunt in gaura rau de tot cu banii in momentul acesta si d-asta intreb.Eu oricum nu m-am ales cu nimic dupa 2 saptamani de munca pentru ca m-au costat actele de angajare undeva la 400 ron si am primit remuneratie 430 ron si pe langa a trebuit sa refuz alte 2 (in cele 2 saptamani cat am stat acasa asteptand sa mi se gaseasca,chipurile,un nou coleg) joburi mult mai bine platite pe motiv ca inca am contract de munca la ei si datorita acestui fapt nu m-am putut angaja in alta parte.Din nou,va multumesc anticipat!
Buna ziua!Am o problema pe care nu stiu cum s-o rezolv.Acum 2 luni m-am angajat la firma X,cu contract de munca pe 30 de zile.Mi s-a dat atunci spre folosinta in interes de serviciu un telefon,fara a semna insa proces verbal de predare-primire pe el.Pe postul respectiv lucram 2 persoane,in echipaj.Am activat pe postul respectiv,eu si colegul,doar 2 saptamani dupa care firma s-a gandit sa-l dea afara pe coleg,insa pe mine nu.Ca sa fiu mai explicit,ne-a chemat un alt coleg care ocupa acelasi post ca si noi-agent vanzari (dar care e mana dreapta a celui care se ocupa de echipe) sa predam telefoanele.Am mers,colegul a predat telefonul sau si a plecat,iar pe mine m-a intrebat cel care a venit sa ridice telefoanele daca vreau sa mai raman in firma.Am zis ca da si din aceasta cauza respectivul mi-a promis ca imediat ce imi vor gasi un coleg voi reincepe munca si poate ramane telefonul la mine.Intre timp eu am pierdut acel telefon.Dupa o saptamana si 2-3 zile ma sunat de la cel care ma angajase ca nu mai au nevoie de mine,ca mi s-a virat in cont 400 de ron reprezentand banii pe perioada in care am muncit pana cand l-au dat afara pe coleg.Mentionez ca nu mi s-a comunicat nimic in scris in privinta concedierii si contractul de munca,din ce stiu eu,a mers normal expirand la finele lunii respective(dupa cele 30 de zile mentionate in acel contract).Ce as dori eu sa aflu sunt urmatoarele lucruri :
1.Daca eu am pierdut acel telefon ( pentru care nu am semnat PV predare-primire) si ei mi-au dat doar banii pe cele 2 saptamani de munca,ce mi se poate intampla daca nu am de unde sa le inapoiez banii pe telefon?
2.Daca contractul a fost lasat sa mearga pana la expirarea celor 30 de zile nu ar fi legal sa primesc salariul pe toata luna,chiar daca eu 12-14 zile din acea luna am stat acasa asteptand sa-mi gaseasca firma un coleg?
2.E legal sa ma dea afara astfel?Fara notificare scrisa,fara a-mi semna demisia sau orice altceva care sa ateste acest lucru?
Ultimele 2 intrebari le-am pus nu pentru a incerca sa sustrag si restul de bani de la ei,ci pentru ca sunt sigur ca mi-ar fi util pe viitor sa am cunostinte despre asta.
Va multumesc!
Buna seara.Ma numesc Silviu si am o varsta de 24 de ani.As avea si eu o intrebare.Am primit astazi o oferta de angajare ca vanzator intr-un asa-zis magazin de vise (mai precis etnobotanice).Inainte sa accept sau sa refuz aceasta oferta...( desi nu sunt de acord cu asemenea lucruri,dar...cum in tara asta nu prea poti trai facand doar ce iti place...uneori trebuie sa faci si ceea ce nu-ti place) as dori sa aflu mai intai ce implicatii legale sunt.Ideea e ca omul ma angajeaza cu contract de munca si un salariu destul de maricel (ceea ce...pe saracia asta face jobul destul de tentant)...dar vreau totusi sa stiu daca,in cazul in care patronul va avea parte de vreun control din partea politiei,eu as putea pati ceva.M-as putea trezi cu vreun dosar penal sau cine stie ce invinuiri,tinand cont de faptul ca eu sunt doar un angajat cu contract de munca?? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!!!
Buna seara,Ma numesc Silviu am 23 de ani si sunt din Pitesti.Am facut o mare prostie acum cateva luni,in aprilie mai exact.Am deschis o firma,un I.I. dar nu am lucrat deloc pe ea.Am platit toate impunerile pana acum,dar nu stiam ca ar trebui sa platesc si contributiilie acelea de 220 de ron pentru sanatate si pentru carte de munca.Asta am aflat recent.Daca aveti amabilitatea sa-mi raspune-ti si mie la cateva intrebari v-as fi foarte recunoscator.Din socotelile mele,pana acum ar trebui sa platesc pentru acele contributii suma de 1980 ron,dar din pacate...nu am acesti bani,si mai rau...sunt somer deci...nu am nici-un venit.Intrebarile mele ar fi : 1.Daca imi vin aceste contributii de plata si nu am acesti bani pentru a le plati,ce mi se poate intampla?
2.Se poate face cumva,eventual,vreo intelegere (sa zic asa) sa platesc o suma de bani mai mica dar pe o perioada mai mare....(adica sa platesc sa zic 50 ron lunar pana ajung la suma respectiva) ?
Mentionez ca sunt major si nu detin absolut nimic pe numele meu (din care ar putea sa-mi ia statul pentru acele contributii),iar sediul firmei il am in apartamentul parintilor printr-un contract de comodat.Acest I.I. l-am suspendat recent.V-am intrebat aceste lucruri pentru a sti la ce sa ma astept...eventual sa stiu daca m-apuc sa vand ceva din casa sa platesc aceste contributii in speranta ca nu ma voi trezi cu vreun executor judecatoresc sa ia apartamentul parintilor mei (sau... doamne fereste,vreun dosar penal sau mai stiu eu ce).Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.!
Răspuns la discuția Vanzare pamant cu procura
Nu au facut niciun astfel de act scris.Daca mama intentioneaza sa-si ia pamantul inapoi (sa zic asa),ce se poate intampla?Este ultima intrebare.Din nou,va multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare pamant cu procura
Va multumesc mult pentru raspunsul dvs.As mai avea totusi vreo 3 intrebari,daca nu va deranjeaza ...Pentru revocarea acelei procuri de ce anume este nevoie?Este nevoie si de vreo semnatura a fratelui cumparatorului?Mama mea ar putea fi data in judecata,tinand cont de faptul ca nu au facut actele de vanzare-cumparare,dar totusi au platit acel pamant?Din nou,tin sa va multumesc anticipat!
Buna ziua.Ma numesc Silviu am 23 de ani si sunt din Pitesti.As avea si eu cateva intrebari daca nu deranjez.Acum vreo 11 ani,mama mea a vandut un pamant arabil lasat mostenire de parintii ei(cu titlul pe numele mamei mele) unor persoane.Acestia i-au platit dar nu au facut actele necesare instrainarii pamantului respectiv atunci,ci doar o procura facuta de mama pe numele fratelui celui care a cumparat pamantul in care se specifica faptul ca fratele acestuia are drept de semnatura asupra pamantului mamei mele in favoarea trecerii pamantului pe numele cumparatorului.Nici acum,dupa 11 ani nu au trecut pamantul pe numele lor,datorita faptului ca cei 2 frati s-au certat intre timp iar cel cu dreptul de semnatura nu a mai vrut sa-i semneze fratelui sau actele.In tot acest timp (11 ani),cumparatorul s-a folosit de acel pamant..Intrebarea mea este : Mai are vreo valabilitate acea procura,acum dupa 11 ani?Daca da....cat timp este valabila?Acel pamant este inca in proprietatea mamei mele? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Sunt amenintat
Va multumesc mult de tot pt sfat si informatii.