avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1648 soluții astăzi
Forum Activitate adi11cj

Activitate adi11cj

Nu are nici o legatura raspunsul dat cu intrebarea mea.In primul rand nu e vorba de orange, iar in alt doilea rand este vorba despre persoana juridica, respectiv inchidere firma.
Buna ziua,

Am incheiat un contract pe 2 ani cu o companie de telefonie mobila, in calitate de persoana juridica.
Intre timp, chiar daca aproape au trecut cei 2 ani, as dori sa reziliez contractul deoarece am inchis firma.
Intrebarea ar fi daca pot sa fac acest lucru fara a intervenii clauzele abuzive ale acestor companii, adica fara sa platesc nimic.In contract nu este stipulat ce se intampla in cazul in care persoana juridica isi inceteaza activitatea.Practic ei emit facturi pe ceva ce nu mai exista, practic persoana juridica nu mai are raspundere pentru ca nu mai exista.
Va rog sa ma lamuriti ce se intampla in acest caz si daca pot sa reziliez acest contract.Si eventual sa-mi comunicati si un suport legal.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Amenda politia locala Cluj
Eu ma intreb altceva.De ce te invita ei sa mergi daca pana la urma lor le e totuna.Adica ce avantaj au ei de pe urma faptului ca te duci tu acolo unde te invita daca ei oricum te pot amenda si in lipsa.
Oricum chestia asta cu invitatia au facut-o pentru ca vechiul sistem, in care practic te amenda agentul care si constata contraventia, a fost anulat de tribunal.
Si acum au aceasta gaselnita de a invita la primarie si a constata acolo fapta.Practic ei constata pe baza a ce?
Eu cred ca nici acest sistem nu e de necombatut.Si aici se pot gasi scapari.
Practic, amaratul ala de analfabet care surprinde contraventia nu are atata putere sa scrie si amenda si atunci te invita la primaria sa faca altul constatarea.
Asta e ca in bancurile cu politisti.Unul stie numai sa scrie, unul numai sa citeasca, si impreuna se descurca ei cumva. :))
Si inca o chestie:daca ei intocmesc procesul verbal de constatare in lipsa, ei neavand semantura ta, e ca si tu nu sti de acel proces verbal.Nu semnez nimik nu iei act de nimic.Daca nu ai posta ce pot ei sa faca?Care e dovada ca ti-a fost inmanat acel proces verbal?
Răspuns la discuția Infiintare ziar online
Multumesc pentru raspuns.Explicatiile efectiv tehnice legate crearea site-ului le stiu si eu...Intrebarea mea este daca exista vreun registru care tine evidenta acestor ziare ca pana la urma chiar daca sunt online tot publicatii sunt si ma gandesc ca tot ai o raspundere pentru ce apare pe-acolo.La fel cum publicatiile scrise au nevoie de acel ISSN si luare in evidenta la biblioteca nationala sau ceva de genul, m-am gandit ca exista si aici ceva cerinte.De unde vine \"institutie de presa\"? Ca eu am vazut ziare exclusiv online de stiri de care se spune ca sunt institutii de presa si au anumite drepturi si obligatii.In cazul in care dvs spuneti ca nu e nevoie de nimic in cazul online inseamna ca eu ma proclam singur institutie de presa.Eu stiu ca toate ziarele chiar daca sunt online au in spate o baza juridica ca fac sau ca nu fac profit.Cum te acreditezi pe langa o institutie ca ziar daca tu nu ai o firma sau un pfa, ceva.
Asa ca intrebarile mele sunt mai mult in directia:
1.Exista ceva de intreprins sau se pune problema de a fi in legalitate la un ziar online in sensurile prezentate mai sus?
2.Daca se realizeaza venituri, codul CAEN e : obtinere venituri prin intermediul publicatiilor(publicitate pe site), sau obtinere venituri prin publicitate in general(fara a se mentiona imprejuarrile prin care se obtin veniturile)
3.Exista cod CAEN pentru infiintare ziar online?(eu nu am gasit dar poate nu am cautat bine);ce scriu ca si cod CAEN daca ziarul sta sub egida unei firme sau unui pfa.
4.Ziarul are o denumire poate, nu se inreg nicaieri?Daca vine cineva maine si da aceasi denumire?Adica trebuie sa ai o protectie.De ex eu am o agentie de turism care are o denumire ce este inregistrata la MT si nimeni nu mai poate alege aceea denumire pentru ca este a mea.Ma gandeam ca poate tot asa exista ai aici ceva registru,etc)

Multumesc!
Buna,

Vreau sa va intreb daca stiti ce trebuie facut pentru infiintare ziar online.Dat fiind faptul ca nu e nimic tiparit banuiesc ca asta ma scuteste de o gramada de lcruri.Dar totusi trebuie inregistrat undeva, banuiesc.
Multumesc.
Răspuns la discuția Permis suspendat 60 de zile
dar daca ultima zi de suspendare e vineri si de sambata se poate circula ar trebui sa ti se poata elibera o dovada cu drept de circulatie pe 2 zile.e dreptul tau ca practic sambata si duminica ai dreptul sa conduci.dar sa se mai umple ei cu niste hartoage in plus.le este foarte greu, saraci...
Cata normalitate in tara asta...
sentinta devine executorie, dar in sentinta spune ca tre sa te conformezi deciziilor initiale ale politiei daca ai pierdut.Politia zice ca ai 15 zile sa duci permisul, in caz contrat perioada prelungindu-se.Dar e logic ca suspendare inseamna permis dus la politie.Pai suspendarea incepe din momentul in care tu nu mai ai carnet.Permisul nu are cum sa fie suspendat daca se afla la tine.Nu?
In orice caz, eu asa gandesc.Dar daca nu e deranj prea mare as fi curios si eu de articolele alea de lege de care ziceai.Mersi.
va multumesc pt raspuns.inseamna ca nu mai e nimik de facut...dar nici asta nu mi se pare normal...e un drept care mi-a fost luat.Nu exista vreo entitate careia sa ma pot adresa in primul rand pt acest motiv de refuz al martorului?adica il citezi, si daca din motive intemeiate nu poate veni la acea data nu-l mai primesti deloc.atunci la ce mai exista conceptul de amanare daca nu putem uza de el.
Ma gandesc la o contestatie in anulare dar nu stiu daca ma incadrez.
In urma unei amenzi de circulatie cu ridicarea permisului am inaintat o plangere in care am cerut anularea procesului verbal.A existat un prim termen, la al doilea termen s-a citat unicul martor din partea mea.La data celui de-al doilea termen cand trebuia sa se prezinte martorul, acesta din urma era plecat din tara din motive obiective.In consecinta am depus la registratura o cerere de amanare, la care am atasat biletul de avion al martorului, inclusiv copie dupa tiketul de imbarcare cu cod de bare cu tot,insa a doua zi dupa termen,m-am prezentat la condica sa vad pe cand s-a amanat cauza.Dar am constata cu stupoare ca plangerea mea sa respins ca neintemeiata.Practic, mi s-a refuzat martorul si nu inteleg de ce am fost privat de acest drept atata timp cat eram la prima cerere de amanare iar motivele amanarii erau evidente.Dat fiind faptul ca aceste hotarari sunt irevocabile din cate stiu, ce pot eu sa fac.Consider ca mi-a fost refuzat un drept.