avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate victorp

Activitate victorp

buna ziua
Ce risca o persoana care locuieste fara viza si cu contract neinregistrat la administratia financiara .
Buna ziua sunt in perioada de proba in cadrul unei societati , din motive de sanatate mai vechi trebuie sa fac o serie de analize medicale care implic intrarea in concediu medical , exista vreo repercusiune in pierderea locului de munca este legala incetarea contractului de munca pt aceste motive .
Răspuns la discuția Copil nerecunoscut
asa cum am aratat mai sus eu nu am aflat de adevar decit mult mai tarziu ? ce demersuri legale pot face ?
Buna ziua am o situatie care incerc sa o solutionez :
In urma cu 16 ani am avut o relatie cu o fata in virsta de 19 ani eu aveam 27 , a fost o poveste de dragoste frumoasa , aceasta a ramas gravida am incercat sa o ajut fiinaciar sa intrerupa sarcina platind toate sumele necesare ....dar nu am mai avut posibilitatea sa mai dau de ea la scurt timp a disparut efectiv si a inchis toate canalele de comunicare cu ea , nu am reusit sa dau de aceasta foarte multi ani . In acest rastimp am aflat ca a nascut un baietel pe care a considerat ca este mai bine sa il de spre infiere , fara a face vreo vorbire legata de cine este tatal . Am obtinut citeva informati fragmentate , soarta a facut sa ne reintilnim si sa discutam acest subiect , dar nu are nici o informatie completa in acest sens . Cum putem sa gasim acest copil care este procedura .
Daca tu ai un act prin care esti obligat sa ai grija de bunici si ai si acte , este cam aiurea ca bunicvul sa iti inchida usa si tu ai ceva drepturi de proprietatea acolo in imobil , in baza actelor(daca acesta exista) ?? Ruda trebuie sa dovedeasca ... tu ai grija ce platesti pt bunici sa ai acte chitante facturi etc pt ca " binevoitori "din familie te pot ataca mai tarziu ...
Răspuns la discuția Corupere de minori
In principiu daca nu a avut loc nici un viola sau alta actiune de forta scapati relativ ieftin ...dra fata poate depune o plingere pt hartuire ,etc ...Nu te culca pe o ureche depinde de ce va face fata ... si "majorul" .
Răspuns la discuția Subevaluare prejudiciu
Nu mai visati ca domnul judecator face etc ...fara probe si sustineri ramaneti doar cu vise si pagube ....
Buna seara ,
Am o serie de intrebari legata de numarul bonurilor de masa acordate pe luna unui salariat :
-cite bonuri este normal sa primesaca lunar un angajat cu program 8 ore si 21 zile lucrate ?
-exista vreo prevedere care se permita diminuarea numarului acestora ?
-se pot cere retroactiv in cazul in care se dovedeste ca a fost un abuz ?
Buna ziua
Am si eu urmatuarea situatie :
In luna 06.2013 am depus o actiune in pretentii , initial am solicitat scutire , dupa am achitat-o asteptind termenul ...care a venit in luna 11 si surpriza ... completul a considerat ca datorita faptului ca a mai existat un dosar cu aceleasi parti si obiect sete in masura sa redirectioneze catre primul complet acest dosar .
Intrebarilel mele sunt :
1. de ce ales instanta acesta cale lungind excesiv de mult timpul de solutionare ,
2. exista un termen de stabilire de catre noul complet a unui nou termen .??
PT t_yahia
un sfat ... mergi pe jos ...ca nu ia ce sa predai nu iti poate controla nimic .:(( Asta asa ca ideee cunoscind nivelul de respect si civilizatie demonstrat de 99,999% dintre soferi . :hammer: In congo nu se cer acte ... pt ca nu au politisti .
Intrebarea mea serioasa este : atunci cind ati urmat cursurile scoli de soferi .. nu ati participat la orele de legislatie ??? atunci aflati ca ORICE CONDUCATOR AUTO ESTE OBLIGAT SA PREDEA ACTELE LA CONTROL SI SA SE SUPUNA VERIFICARILOR LUCRATORILOR DE LA RUTIERA SAU POLITIEI CU OCAZA FORMARI DE FILTRE ORDONATE ......