avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate vest

Activitate vest

incetarea procesului penal -solutie data la 13.03.2012 prin prescriera faptelor .afisat pe just .ro .
11 ore mai tarziu apare alta solutie de condamnare prin -cerere de indreptare a erorii materiale !!!!au admis recursul , dar ce este indreptarea erorii materiale ?inseamna ca nu s-a judecat pe fond nimic ,iar prescrierea este anulata prin cerere de indreptare erori materiale ? tot afisat pe just.ro .pare a fi FALS LA JUDECATORIE
mentionez ca stadiul procesual era de recurs .
Răspuns la discuția evaziune fiscala
s-a anulat in baza art.348cpp,contractul de cesiune ,actul aditional ,declaratia pe proprie raspundere a administratorului ,incheierile de legalizare si procurile si au dispus confiscarea in favoarea statului a acestor inscrisuri si comunicarea la orc.+ condamnare la inchisoare 3 si 6 luni si interzicere drepturi pe 7 ani +plata suma x lei cu majorari .
Răspuns la discuția evaziune fiscala
infractiuni de evziune fiscala ,legea 87/1994 si 241/2005.Am primit deja condamnare 3 ani .Nu a aparut motivarea scrisa , ci o hotarare scrisa inca din data de 2 dec 2011 in registrul judecatorului sau cum ii spune .Am facut recurs deja prin avocat ca imi era frica sa nu ies din termen .
Răspuns la discuția evaziune fiscala
Deja au fost audiati 5 martori care au declarat ca noul administrator a fost vazut , ca au lucrat cu omul ,ca au cumparat cereale de la el ,ca doar personalul a ramas acelasi in societate ,dar nu se tine cont de declaratiile martorilor .Maine vor da solutia si voi vedea.
Sunt inculpat in dosar de evaziune fiscala in suma de 8 mld lei vechi . La data de x iun 2004 am cesionat o societate comerciala unui individ din capitala .Cesiunea s-a facut legal la un cabinet notarial , s-au predat documentele companiei , s-au inregistrat la O.R.C . pentru simplul motiv ca activitatea de comert nu mergea (comert cereale ) Am plecat din tara inainte de cesiune ,( am dovada pe pasaport cu iesirea din tara) , si cesiunea si predarea a fost efectuata de un prieten de incredere .Nu am avut timp sa inchid toate conturile companiei si sa retrag dreptul la semnatura al imputernicitilor pe conturi.Cine are obligatia sa modifice ,sa inchida ,sa numeasca imputernicitii pe conturi dupa cesiunea societatii comerciale ?Respectivul individ caruia i s-a cesionat societatea a lucrat in continuare in societate utilizand angajatii si dreptul lor de semnatura in banci FARA SA DECLARE BANCII CA CESIUNEA S-A EFECTUAT .Doar declaratiile si deconturile la ANAF s-au depus cu numele noului asociat si administrator .NU stiu ce a facut sau nu a facut dar sunt inculpat intr-un dosar de evaziune fiscala pentru fapte petrecute in perioada in care eu nu eram in tara cu dovada clara pe pasaport (stampila Romania nu era inca in UE ) . In prezent sunt inculpat in acest dosar acuzat de evaziune , omul din capitala cica ...de negasit .In prezent sunt tot plecat din tara , am avocat angajat ,am solicitat expertiza contabila cu obiective clar stabilite , prin care sa fie clar delimitata perioada in care eram eu administrator si pentru perioada in care era omul caruia i s-a cesionat societatea .Expertul; numit este un tanar lipsit de experienta care a intocmit o expertiza sub presiune , sub amenintarea de amenda etc... , si care in final a copiat rechizitoriul procurorului . La ultimul termen procurorul si judecatoarea desi au solicitat obiectiuni la expertiza depusa de tanarul expert , nu au vrut sa le accepte .Ce pot face , ce solutie am ?Sunt la prima faza de judecata . Cum sa fac , ce sa fac , sunt disperat ,pentru ca nu stiu ce s-a intamplat , pentru ca avocatul mi-a precizat ca toti martorii audiati au declarat ca stiau ca nu eram in tara , ca eram plecat dar nimeni nu tine cont de asta . Precizez ca toate termenele de judecata erau foarte scurte de doar 2 saptamani .pot solicita contraexpertiza , sau recuzarea completului de judecata , sau stramutarea procesului in alt judet pentru ca aici sunt un tip de presiuni efectuate asupra completului de judecata si nu stiu de unde vin ?AJUTOR VA ROG
Va rog sa ma ajutati cu redactarea acestor motive ,dar doresc sa sune cat mai impersonal si incadrate juridic si /sau contabil.corect
motivele reale sunt :1 ridicarea autorizatiei de antrepozit fiscal
2 din acest motiv nu am putut vinde produsele accizabile ramase in stoc
3 drept urmare dgfp mi-au stabilit si impus plata accizei la aceste produse ,la cateva miliarde lei vechi .
4.banca m-a executat silit ,am ramas fara fabrica , fara sediu
5. nu am mai avut angajati , ca nu am avut bani de salarii .
6 am murit ca firma pur si simplu
rog sa ma ajutati sa redactez motivele pentru care societatatea a intrat in faliment
Am fost citata la Judecatorie ,in calitate de faptuitor , in proces cu statul roman prin anaf -in calitate de petent pentru fond -plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata .
Am dat declaratii la parchet sau politie prin anul 2008,pentru -fapte din 1999-2000.
Trebuie sa-mi angajez avocat ?Pot sa aflu continutul dosarului fara a fi necesara prezenta unui avocat?
Buna ziua
Sotul meu a fost citat la tribunal , ca martor intr-un proces penal . Sotul meu se afla sub tratament la domiciliu suferind de o boala neuropsihica .Mentionez ca a dat declaratii scrise in faza de urmarire penala la politie acum 5 ani , interval in care starea psihica a sotului meu s-a deteriorat vizibil..Acum la proces a fost citat de mai multe ori ,iar ultima data cu instiintare ca este pasibil de amenda de 2000 ron ,daca nu se prezinta la declaratii la tribunal .Mentionez ca am trimis prin fax tribunalului copie dupa adeverinta medicala ,el nefiind capabil sa se prezinte si sa declare ceva coerent .Politistul care a fost acasa dupa sotul meu a declarat judecatorei ca sotul meu il sfideaza si aceasta nu a luat in considerare adeverinta medicala .Ce sa fac in aceasta situatie ,deoarece sotul meu fiind bolnav psihic ,nu stiu ce mai poate declara acum despre evenimente intamplate acum 5 ani .Trebuie sa angajez un avocat pentru el ,sau sa solicit instantei sa i-a in considerare declaratia scrisa la politie ?
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema .Nu doresc sa platesc amenda dar nici sa-mi las sotul la declaratii in conditiile in care este cu creierul pane .
Răspuns la discuția inchidere societate comerciale
Multumesc .
Buna ziua
Am nevoie de un sfat .Am achizitionat in sistem leasing un autoturism pe societate comerciala .Datorita crizei nu am achitat ratele de leasing de 15 luni , firma de leasing nu a mai emis facturi catre societatea mea de 10 luni.In conditiile acestea mai pot relua plata ratelor la autoturism sau chiar plata integrala ?Nu am primit instiintari de la vreo firma de recuperare pana in acest moment . Am niste penalitati uriase pe fiecare zi de intarziere ,si credeti ca pot negocia cu firma de leasing ?Contractul a inceput in dec. 2008 ,avans 20% ,am achitat pana in martie 2010 .
Multumesc