avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin Tudor

Activitate Cosmin Tudor

Răspuns la discuția Despagubire accident cu victime
multumesc pentru sfat. plangerea penala am inteles ca o putem depune in 3 luni. eu am nevoie de certificat iml mai devreme pt asigurare. Nu se poate altfel ? trebuie neaparat plangere?
buna ziua. va rog sa ma ajutati cu cateva pareri despre urmatoarea situatie. am o ruda care a suferit un accident de circulatie. Un sofer a lovit-o pe trecerea de pietoni acum aproape 1 luna. in urma accidentului persoana respectiva s-a ales cu fractura de clavicula, 5 coase rupte, fractura de bazin, o problema la genunchiul stang si o vanataie la cap. Desi au trecut mai bine de 3 saptamani politia nu a intreprins nicio actiune. Am fost la asigurare (city) sa anuntam accidentul, dar fara certificat de la IML si anexa 2 de la politie nu se poate face nimic. La politie am depus anexa 2, dar nu stiu cum sa procedam cu certificatul medico legal. Este normal ca la un asemenea accident politia sa nu faca nimci ? nici macar un telefon sau sa o viziteze pe victima la spital ? putem scoate noi certifical medico legal fara interventia politiei ?

Si acum o intrebare referitaore la despagubiri. din experienta dvs cam ce sume se pot primii si in ce perioada de la asigurator. de la sofer nu dorim si nici nu o sa primim nicio suma...


Multumesc
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema :

Intru- un bloc cu 11 garsoniere pe etaj. Blocul este de L. Din ce am inteles latura lunga (scuzati dar nu stiu daca ma exprim corect si sper sa intelegeti la ce ma refer) a fost despartita din constructie cu o usa (inchisa acum de admnistratorul si presedinte cu cheie la care au acces doar cei 10 proprietarii) de latura mica

Pe latura mica mai sunt urmatoarele spatii : o garsoniera, 2 lifturi, o boxa si accesul pe scara + ghena.

Usa si geamul de la ghena sunt foarte vechi si foarte frig iarna.

Din aceasta cauza administratorul a decis sa taie caloriferul de pe casa scarii si sa inchida usa de care vorbeam mai sus.de asemenea caloriferul din capatul acestui hol a ramas in picioare.

Prin acest lucru garsoniera ramasa are la usa o temperatura foarte scazuta (usa deja incepe sa rugineasca) spre deosebire de culoareul inchis in care temperatura este foarte ridica.

Toate garsonierele platesc acceasi parte comuna la caldura, dar garsoniera "singuratica" nu beneficiaza de toate drepturile ca celelalte 10 garsoniere.

Ce parere aveti despre situatie ?

e corect ca au taiat caloriferele ? e corect ca au inchis acea usa despartitoare ?
e corect ca si garsoniera din latura mica sa plasteasca aceeasi parte comuna?

unde pot face sesizare pentru acest lucru in afara de presedinte si admnistrator cu care nu ma pot intelege ?

multumesc






Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care sunt procedurile pentru aceasta rampa. Ce autorizatii trebuie sa luam ? Ce proiecte trebuie facute?

Pana la urma rampa o face Primaria sau Asociatia ?

Am citit pe net ca trebuie sa fie de min 1.2 m , 8% inclinare si alte. In cazul nostru blocul este vechi si are o latime de 1.5 a treptelor. Daca punem o scara cf legislatiei nu mai ramane loc pentru ceilalti proprietari.
Răspuns la discuția Despre conventiile civile
@Adriantot,

Multumesc mult pentru raspuns ! si daca pentru presedinte activitatea este neremunerata mai trebuie anuntat anaful sau e suficient contractul in 2 exemplare?

Hotararea adunarii generale prin care numeste noul comitet si presedinte trebuie anuntata la primarie/tribunal ?

multumesc anticipat !


Răspuns la discuția Despre conventiile civile
Imi puteti confirma, va rog, cum sunt legale angajarile in prezent la a asociatie :

1. presedintele - contract de mandat
2. Admnistratorul si femeia de serviciul - contract de munca inregistrat la ITM.



contractul de mandat unde se inregistreaza?



La asociatia din care fac parte inca sunt conventiil civile pentru toti 3 de mai sus, am atras atentia admnistratorului ca nu mai exista convntii de cand cu noul cod fiscal si spune ca nu vrea sa le schimbe ca sunt taxele prea mari.

Care sunt riscurile (amenzile) in cazul in care raman cu conventiile civile in loc de actualziare tip angajare?

Cum procedati la angajaraea unui admnistrator care e si pensionar ?

Multumesc
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. In blocul in care locuiesc s-a propus schimbarea cenzorui, contabilului si a presedinterlui de asociatie. Fiind singura persoana din comitet cu studii superioare economice comitetul a propus sa fiu cenzorul administratiei. Nu am lucrat niciodata cu o asociatie de proprietary si nici cenzor. Va rog sa ma lamuriti ce tre sa fac mai exact ca cenzor ? Ce documente sunt de verificat ? Ce riscuri sunt (in cazul in care administratorul e cam cheltuitor cu banii asociatiei). Va sunt recunoscator pentru orice sfat/recomandare/ idei...
nu vreau sa postez offtopic dar nu am gasit deschis ceva mai apropiat cu nelamurirea mea.
De curand m-am debransat de la radet. Pe palier sunt 11 aparatmente. Primele 10 s-au "izolat" de ultimul apartament cu o usa care rar este deschisa. Pe acest nou format palier exista un calorifer. Cel de al 11 apartament a ramas separat pe casa scarii si caloriferul care era montat langa usa a fost taiat. Administatorul ma obliga la plata a 10 % din val caldurii la partile comune desi eu nu beneficiez de acest serciciu, dar si de alti 20% pt cei debransati. este legal ?
Răspuns la discuția Accident cu biciclist
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am fost la politie, la biroul de accidente usoare unde politistul a constatat ca masina nu are avarii si la Udristei sa declar incidentul. Am declarat ce s-a intamplat, faptul ca biciclistul nu a cazut pe carosabil si doar pe capota la masina, mi-a adresat injurii si apoi a plecat fara sa discutam altceva.Numarul sigur nu avea cum sa-l retina pt ca distanta dintre masini si pe unde a incercat sa treaca era prea mica si nu-i permitea sa vada si numarul, dar intersectia unde s-a intamplat incidentul are camera de luat vederi si ma gasea politia foarte usor. Am vrut sa evit complicatii ca "fuga de la locul accidentului"
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. In cursul zilei de azi 07.06.2011 la orele 9.00 a.m. eram cu masina intr-o intersectie aglomerata din Bucuresti.Mentionez ca am plecat pe culoarea verde in fata mea avand vreo 3 masini si in spate inca 3 sau 4. La intrarea pe strada pe care intentionam sa circul masina din fata mea a oprit pentru pietoni. Am oprit si eu si am lasat un spatiu de aproximativ 30 cm intre noi. Dintre masini a aparut un biciclist (nu am vazut pur si simplu de unde) si a intrat printre botul masinii mele si duba din fata. Cred ca spatiul a fost mic si eu am incercat sa plec dupa loc biciclistul s-a dezechilibrat si s-a sprijinit pe capota masinii mele. Totul s-a intamplat intr-o fractiune de secunda. Nu a cazut pe carosabil. Mi-a adresat injurii si mi-a atras atentia ca e verde pt el. Mentionez ca pana la trecerea de pietoni mai era o masina in fata mea si el era pe bicicleta. Deci era la o distanta de cel putin 5 m pana la trecere si mai ales nu avea voie sa traverseze pe bicicleta. Mi-a adresat inca o data injurii si apoi a pedalat mai departe. Ce ma sfatuiti sa fac ? Sa ma prezint la politie ? Ce poate sa se intample daca se duce el la politie ? Va multumesc