avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate deea30

Activitate deea30

Buna ziua, vreau si eu sa stiu daca repartitoarele de caldura sunt obligatorii din 2017?Anul trecut asociatia de locatari a renuntat la repartitoare si a fost chiar mai ieftin decat cu reparatitoare, anul acesta administratorul a spus ca este obligatoriu dar nu a specificat vreo hotarare sau vreo lege!Multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns ,deci numaii contractul de vanzare cumparare este mai bun......!
Am o problema: parintii mei vor sa faca ceva cu apartamentul ca, numai eu sa pot beneficia de el in cazul unui deces!Sa incep cu inceputul:
Tatal meu a mai fost casatorit o data ,casatorie din care a rezultat o fata (mentionez ca este sora numai de tata deci vitrega) ,tata cand s-a casatorit cu mama apartamentul era luat in rate,pe care le-a platit ulterior impreuna cu mama pana la achitarea integrala a acestuia!Acum pentru ca parintii mei sunt in varsta vor sa faca ceva cu acest apartament fara ca sora mea sa beneficieze in vreun fel de apartament pentru ca de-a lungul timpului s-a comportat foarte urat cu noi toti (cu toate ca a fost crescuta de mama mea)!Intrebarea mea este ce act sau acte pot parintii mei sa faca fara ca sora mea sa poata ataca acel act sau acele acte?Contract de vanzare cumparare,donatie?Ce se poate face in situatia asta? Multumesc anticipat!

Buna ziua ,ma aflu in restructurare si ultima zi de preaviz este de 3 dec.2013,lucrez 4 ore,intrebarea mea este :mai am 1 zi din concediu si vreau sa o efectuez,cum se calculeaza aceasta 1 zi daca eu stau la servici doar 4 ore?Stinge 2 zile de preaviz?Adica as putea incheia pe 29 noiembrie(vineri) in loc de 3 decembrie?Programul meu normal era de 8 ore!Am sunat astazi la Ada's este firma cu care noi lucram si o doamna mi-a comnunicat ca nu i mi pot lua concediu de odihna in perioada de preaviz deoarece Co in preaviz i mi mareste preavizul nu il stinge sau compenseaza!Rugamintea mea este daca exista vreo lege care demonstreaza ca nu am voie sa-mi iau co in preaviz sau daca exista vreo lege care demonstreza ca ,CO stinge zilele de preaviz(ca sa pos scoate legea la imprimanta sa demonstrez ceva)!Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția CO in perioada de restructurare
jumatate de zi mi-a ramas can m-am invoit si mi-am facut co doar pe jumatate de zi!multumesc frumos pentru raspunsurile oferite!
Răspuns la discuția CO in perioada de restructurare
in contractul de munca sunt specificate 8 ore dar find in restructurare lucrez doar 4 ore!multumesc anticipat!
Buna ziua ,ma aflu in restructurare si ultima zi de preaviz este de 3 dec.2013,lucrez 4 ore,intrebarea mea este :mai am 1 zi si jumate din concediu si vreau sa o efectuez,cum se calculeaza aceasta 1 zi si jumatate daca eu stau la servici doar 4 ore?Stinge 2 zile de preaviz?Adica as putea incheia pe 29 noiembrie(vineri) in loc de 3 decembrie?multumesc anticipat!
teatrul este de stat!
Buna seara,am o ruda care lucreaza la un teatru ,ea acuma are o problema dar mai ales o dilema si anume
- in primul rand ea acolo are in prezent doua tipuri de contracte .Unul contract facut pe perioada nedeterminata pe un anume post si cel de-al doilea contract de colaborare pentru prestari servicii in diferite spectacole!Primul contract este facut pe minim pe economie si in cel de-al doilea suma varieaza in functie de numarul spectacolelor !Acum mai nou, seful iei i-a comunicat ca, cel de-al doilea contract si anume acel contract de colaborare va fi anulat si ii cere sa-si infinteze un PFA,ramanand sa faca cu acel PFA, ceea ce facea si pana acum cu contractul de colaborare !Am inteles ca primul contract ramane valabil ,acela pe perioada nedeterminata!Rugamintea mea este sa imi spuneti ce avantaje si dezavantaje are acest PFA,si ce drepturi mai are ca si PFA fata de angajator?Mentionez ca ea este total pe dinafara si nu stie ce sa faca!Va multumesc anticipat!
Buna ziua,sunt angajata la o firma de distributie cu contract nedeterminat de 4 ani lucrez operator facturare,de ceva timp patroana tot vrea sa scape de mine si recurge la tot felul de chestii urate ,adica mai nou tot ma trimite acasa dupa ce muncesc cam 4-6 ore(timp in care i mi termin treaba deoarece nu mai sunt prea multi agenti care sa vanda si atunci nu mai am prea mult de facturat),dar vrea sa-mi scada salariul si la jumatate pt ca cand ma trimite acasa ma pune sa semnez in condica la ce ora am plecat!Intrebarea mea este are voie sa faca asa ceva?Normal nu trebuie sa mi dea ceva in scris ca ma trimite acasa?a mai patit cineva asa de la noi din firma si apoi la sf.lunii a luat condica la puricat si i-a desfacut contractul de munca disciplinar motivand ca a plecat acasa din timpul programului fara sa spuna nimanui ( cu toate ca ea il trimitea acasa,dar nu a recunoscut)!in cazul de fata cum pot proceda eu ca sa nu patesc ca si colegul?multumesc anticipat!