avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate blackang3l24

Activitate blackang3l24

Buna seara...mii de scuze pentru post..acum aproximativ 6luni am fost implicat intr.un accident..stationam alaturi de un coleg in masina in afara carosabilului cu motorul oprit si am fost lovit de catre un alt autoturism ..am chemat politia, dar din nefericire ,nu stiu cum au ajuns ei la concluzia ca eu am fost vinovat pt producere..dupa declaratii si pv am contestat decizia lor in instanta.acum am primit raspunsul contestatiei iar acesta nu imi este favorabil..colegul meu care a fost citat ca martor nu s.a prezentat la proces,de fapt nu s.a prezentat nimeni..in aceasta scrisoare imi spune ca pot sa fac apel..intrebarea mea este urmatoarea..ce pot invoca in contestatie?si sincer stau si ma gandesc cum doamne iarta.ma pot fi eu vinovat pt ca stateam pe loc cuasina oprita si cum se face ca si instanta ma scoate vinovat
Discuție proces penal
In noiembrie 2015 am cumparat un auto inmatriculat in anglia..am circulat aproximayiv 2 sapt cu masina in 3 luni dupa care oe 09.01.16 am fost oprit de politie si am fost dus la sectie suspectat de furt auto..dupa cateva declaratii si verificari mi s.a adus la cunostinta ca masina avea toate cele 3 randuri de nr rosii scoase si asigurarea nu mai era valida..mi.a fost retinut permisul numerele si cartea masinii..mi.a fost data dovada cu drept de circulatie..a trecut un an de zile iar eu nu stiu nimic de dosar..cu prelungirea dovezii e putin aiurea eu fiind din db iar dovada trebuie sa o fac in buc(2 drumuri pe luna tgv-buc).problema mea este alta...eu urmeaza sa plec din tara cu serviciul..inca nu stiu concret daca voi putea conduce in afara tarii cu dovada...de ce dureaza atat de mult procesul,pot face ceva sa grabesc procedurile(stiu de acea cerere de tergiversare diar ca si asa o sa dureze destul)si o ultima intrebare..eram obligat sa verific masina la politie inainte sa circul cu ea?
Buna seara...am o intrebare careia nu am reusit sa aflu un raspuns concret..dun ianuarie 2016 circul cu dovada inlocuitoare a permisului din cauza unei prostii pe care am facut.o..urmeaza sa plec din tara cu munca dar am nevoie sa circul cu masina(cu ea o sa ajung in franta,sau cel putin asa intentionez)..intrebarea mea este urmatoarea: pot circula pana in franta cu dovada?
nu sunt alte aspecte...am relatat tot ce tine de acest subiect...va multumesc pt raspuns
buna ziua, va rog enorm de mult sa ma lamuriti si pe mn in urmatoarea problema..acum cateva zile am luat o masina imprumut de la un om pe baza unui proces verbal de predare - primire a masinii pt o anumita suma de bani iar dupa 2 zile am fost nevoit sa ii returnez masina datorita banilor. problema este urmatoarea: in ziua cand i`am returnat masina dansul nu mi`a rasp la tel asa ca i`am lasat`o in parcare fara sa anulez acel proces verbal facut de catre el(nu prin notar) si fara sa ii plates suma de bani. acum el ma suna pt a-i duce banii si desface procesul...iar eu nu dispun de acei bani...in cazul in care vrea sa imi faca plangere la politie inainte de a-i da banii ce mi se poate intampla?se poate ajunge la dosar penal?
Răspuns la discuția Probleme cu o masina
va rog imi raspunde si mie cineva>..am mare nevoie de ajutor...nu m`am mai lovit de o asa problema si nu am habar ce pot face sau ce mi se poate intampla
Răspuns la discuția Probleme cu o masina
nu am nimic de la centrul de fier vechi deoarece nu mi`a cerut nimic...niciun act....in acest caz ce pot face..daca declara masina furata la politie ce mi se poate intampla mie...asta ma intereseaza pe mine...sau dati-mi o idee ca sa nu se intample nimic..va rog frumos..va multumesc
Răspuns la discuția Probleme cu o masina
dar daca nu recunosc ca am cumparat masina...pot face asta pentru ca nu exista niciun act doveditor ca masina a fost la mine....iar daca ma cheama in instanta ce se va intampla?va multumesc
buna ziua...as dori si eu raspunsul la o intrebare ....sa explic mai detaliat....acum vreo 2 ani de zile am cumparat o masina de la o persoana , dar nu am facut niciun act cu acea persoana...pur si simplu am luat-o pt a cara ceva cu ea prin comuna...nu imi trebuia act de vanzare cumparare....dupa ceva timp masina s`a stricat si am dus-o la fier vechi.....acum cateva zile proprietarul masinii a venit la mine sa imi ceara talonul pt a o radia....iar eu nu il mai am...a spus k o va declara furata la politie....in acest caz as dori sa stiu daca mi se poate intampla ceva....va multumesc
Răspuns la discuția citatie judecatorie
am deja avocat care sa se ocupe de asta..dar nu prea tinem legatura pentru ca e avocatul firmei..iar aceasta sanctiune in ce consta?.multumesc..