avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_nt

Activitate ioana_nt

Discuție Marire salar
Buna ziua!
In luna februarie am o parte din salariati in somaj tehnic ( contractul fiind suspendat conform art. 52 alin 1 litera c - intreruperea temporara a activitatii fara incetarea raportului de munca).
In aceasta situatie sunt obligata sa maresc salariul ca sa ajung la salariul minim pe economie , sau marirea se va face in momentul in care ei vor iesi din somaj tehnic, cand incetez suspendare?
In aceasi situatie am fost si cu mama mea care nu are venituri de 15 ani.Am fost la casa de sanatate si am intrebat iar cei de acolo m-au trimis sa achit la administratia financiara asigurarea de sanatete pentru ultimele 6 luni , am achitat suma de 300 lei si cu chitanta , adeverinta de la finante ca nu are venituri si copie dupa buletin, am mers la casa de sanatate si am obtinut adeverinta.
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua!
Vreau sa trimit in somaj tehnic( indemnizatie 75% din salariul de baza) 15 angajati a unei societati de constructii conform art 53 (1) lit c.Imi puteti spune daca acesti angajati pot sta in somaj tehnic 2 luni calendaristice ( luna ianuarie si luna februarie)?
Sau am voie doar 30 de zile lucratoare?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am o intrebare in legatura cu incetarea unui contract de munca conform art 61 a.
Un salariat nu s-a mai prezentat la serviciu , dupa 4 zile de absente nemotivate i-am trimis invitatie acasa, ca sa se prezinte la sediul unitatii pentru solutionarea situatiei, nu a venit la data stabilita( el acum fiind plecat din tara).
Astazi emit decizie de incetare.Intrebarea este: inante de decizia de incetare mai trebuie facut si altceva in care sa relatez ca salariatul nu s-a prezentat la data stabilita, si prin urmare i se va desface contractul de munca sau las doar decizia de incetare, insotita de invitatia pe care i-am trimis-o si de confirmarea de primire a acesteai?
Discuție Drept la somaj
Daca cineva a lucrat la o societate timp de 2 ani dar in ultimul an a avut concediu fara plata mai putin de o luna, si pleca de la aceasta societatea cu art 55 ( b) , si se angajeaza la o alta societate( fara sa existe intrerupere de la societate la alta , de ex . incheie contractul pe 13 si se angajeaza pe 14) dupa 2- 3 luni lucrate la firma noua, poate beneficia de somaj?
multumesc mult pentru raspunsuri!
Ca sa prelungesti un contract incheiat pe perioada determinata trebuie sa mergi in contracte -modificare- alegi salariatul la care trebuie sa prelungesti si dai continuare pana la rubrica in care apare data sfarsit activitate si modifici aceasta data.
1.Am un salariat care doreste sa-si ia concediu de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, deoarece sotia nu lucreaza.Copilul s-a nascut pe 28.08.2011.Ca sa poata lua concediu pentru cresterea copilului trebuie sa treaca cele 42 zile, adica sa inceapa ( dupa calculele mele) concediu in data de 10.10.2011?
2 In luna decembrie 2010 si ianuarie 2011 salariatul a avut cate 10 zile fara plata, dar avut venituri care au fost impozitate.Il poate afecta acest lucru?
3. Care este diferenta intre concediu paternal si concediu de crestere a copilulu in varsta de pana la 2 ani?
Eu cum inregistrez in revisal suspendare cf art 51 (c) sau 51(a)?

In luna mai am angajat pentru perioada determinata cateva persoane care au venit din somaj( precizez ca aveau somaj pana in luna septembrie 2011).Prima data i-am angajat pentru o luna, pe urma am facut act aditional pana la 30.10.2011.Daca nu le prelungesc contractul aceste persoane mai beneficiaza de somaj?
Răspuns la discuția eroare revisal
Asa am patit si eu.Am windows 7 si am chemat pe cineva care se pricepe la calculatoare mai bine decat mine si mi-a spus ca mai face figuri din cauza unor drepturi de autor.Dar se remediaza repede, daca cineva stie ce trebuie facut.