avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate lavih

Activitate lavih

Va mulțumesc frumos pt răspuns!


ynocentta a scris:

Daca dosarul este clasat rezulta ca autoritatile nu au apreciat necesara declinarea competentei solutionarii in favoarea instantei de judecata
Trebuie analizata rezolutia dispusa de procuror in dosar

Intr-un dosar de furt(dosar penal copil de 15 ani) avocatul care reprezinta copilul imi spune ca i s-a aprobat cererea de probatiune,dar dosarul este clasat! Cum se poate asa ceva si ce este de facut?
Va multumesc! Cu respect,Lavinia
Asa apare in CF....act nr 163/2003 emis de......unde nu este trecut nimic

Apoi este trecut asa: se noteaza interdictia de instrainare si grevare inch.nr 5934/1936 in favoarea lui Mizera Iosif
Apoi apare in anul 2020 contactul de vanzare cumparare,intabulat cu drept de proprietate de catre actualul proprietar care l_a vandut catre mine si din ceea ce apare in CF,eu am dat banii pe garaj si cum fac cu actele pt a fi pe numele meu.

Nu rezulta din CF,tocmai aici este problema!

Nu rezulta din CF,tocmai aici este problema!
cum se poatye ridica interdictia de vanzare a unei persone din 1936 care mai mult ca sigur nu mai exista?
Buna seara! Sunt angajata cu contract de munca(8h) la o firma,dar,platesc si eu contributia la Casa de Pensii pt salariul minim pe economie. Am ceva avantaje? Daca platesc si eu si sunt si angajata? Multumesc! Cu respect,Lavinia
Buna ziua,va rog frumos ajutati-ma in urmatoarea problema: Domeniul de activitate a firmei este Repararea echipamentelor electronice si optice.Mentionez ca lucrez mai mult extern pe baza de contract si incasez prin banca +factura fiscala. De curand am achizitionat o casa de marcat,a fost fiscalizata dar nu o folosesc! Cum trebuie procedat? Trebuie scos raportul Z zilnic pe zero sau doar lunar sa scot raportul Z pana la o anumita data? ( nu stiu data!?)
Daca intr-o zi am o suma de bani inregistrata in casa ,in ziua respectiva scot raportul Z si fac si monetarul zilei respective? Apoi merg in restul zilelor tot cu raportul Z pe zero? Sau scot doar la sf de luna o singura data raportul Z si acolo se vede tot?
Va multumesc frumos pt ajutor!
Multumesc frumos!


vali m a scris:

Fiscalizarea este una, codurile alta.
Dupa fiscalizare, in casa de marcat va baga niste coduri...de exemplu reparatie rama ochelari. Sa va faceti o lista cu tot ce facturati, ca sa le treaca in casa.
Dupa ce reparati, faceti factura si bon de casa. Sau doar bon, unde va trebui sa apara ce ati facut. Reparatie...ceva..

Coduri fiscalizare casa de marcat?ce coduri pot pune la casa de marcat dacă am firma pe codul CAEN 3313 repararea echipamentelor electronice și optice (mentionez ca,nu am activitate de vanzare) Multumesc frumos!
Buna ziua! De curand,mi-am instalat o centrala termica in apartament! M-am debransat de la furnizorul de energie termica a orasului.Tevile care trec prin apartament daca sunt izolate de catre muncitorii care mi-au instalat centrala,eu,mai sunt obligata la plata cotei de caldura catre asociatia de proprietari?
Va multumesc!
Cu respect,H.Lavinia