avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate Alex58

Activitate Alex58

Răspuns la discuția Returnare taxa prima imatriculare
Pana anul trecut nu sa dat nici o lege care sa restituie integral taxa auto.Toate legile date in privinta taxei au fost ilegale,si nu au fost putine.

As dori sa stiu daca se returneaza o taxa auto platita in 03 09 2007 in ce masura si in ce conditi daca nu sant mai mari cheltuielile decat suma de restituit.
Problema este ca nu ne regasim printre societatile din ramura petrochimie ci intre societatile din CCMR din ramura electrotehnica si atunci dupa care CCMR vom putea negocia ccm .Avand codul caen pentru alta ramura nu vom avea probleme la negocierea ccm pe unitate sau la inregistrarea ccm la ITM.
As dori sa va rog daca puteti sa-mi spuneti daca pentru o unitate care are codul caen 2343 exista incheiat un contract de munca la nivel de ramura si daca exista pana cand este valabil .
V-as ruga sa-mi spuneti daca la incheierea ccm pe unitate se mai tine cont de ccm incheiat la nivel de ramura incheiat in 2010 si care avea valabilitate pana in 2014 deoarece in ccm la nivel de ramura coeficientii de ierarhizare pt muncitori calificati era de 1,25.In actualul cod al muncii la art.doi roman spune :ccm incheiate dupa 31 dec.2011se vor incheia in baza unei legi speciale(care este aceasta lege?).In anul2011 din ian. salariul minim era 670 avand coef. de ierar.de 1,25 nu era normal ca salariul minim la muncitor calificat sa fie de 837 lei?.In prezent este de 750.Este vorba de ramura electrotehnica.Va multumesc.
Discuție ZILELE LIBERE
As vrea sa stiu daca zilele libere decretate de stat se platesc de catre angajator sau nu,caci in codul munci nu zice nimic de plata.
Discuție studii medii
Am absolvit scoala generala de opt clase ca atat se faceau atunci si am facut o scoala profesionala de trei ani in meseria de lacatus se pot incadra la studii medii?
Santem un bloc cu 4 scari si 80 de ap.si santem toti in asociatia de proprietari.As vrea sa stiu daca se poate face o noua asociatie de proprietari pe doua scari care sant legate impreuna la canalizare iar celelalte doua sant impreuna la alta.Tin sa mentionez ca santem separati la gaz,apa si curent cu contoare individuale dar avem un singur contor colectiv de apa rece pe toate cele patru scari.Dorim acest lucru deoarece pe celelalte doua scari sant multi care nu vor sa isi plateasca utilitatile sau sa contribuie la cheltuielile de reparatie si intretinere a blocului .
Răspuns la discuția administare imobil
nu pot sa cred ca o instanta poate sa dea dreptate unuia care nu vrea sa plateasca anumite utilitati. Care este mesajul pe care il transmite proprietarilor care isi platesc utilitatile? Nu stiam ca plata utilitatilor este facultativa si un judecator ar putea da alta sentinta decat plata datoriilor de catre cel in cauza
In blocul in care locuiesc sant proprietari care nu mai platesc facturile la apa si gunoi de mai mult timp la unii ajungand restantele la 3000 lei.Administratorul a spus ca la dat in judecata pe unul si a pierdut, este posibil asa ceva?