avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Activitate irina19867

Activitate irina19867

Buna ziua. Lucrez la o primarie, din greseala am incasat o suma pentru o amenda de rovinieta la un PFA,in termen, au trecut cateva luni si acum am observat ca trebuia incasata la bugetul de stat si nu cel local.Exista vreo procedura prin care sa restitui suma catre bugetul de stat si sa le apara in termen?
Discuție AMENZI
Buna ziua. Lucrez la o primarie, din greseala am incasat o suma pentru o amenda de rovinieta la un PFA,in termen, au trecut cateva luni si acum am observat ca trebuia incasata la bugetul de stat si nu cel local.Exista vreo procedura prin care sa restitui suma catre bugetul de stat si sa le apara in termen?
Buna ziua. Reprezint o primarie a unei comune care are in subordine un bloc in care apartamentele sunt destinate serviciilor oferite cetatenilor....respectiv un apartament este cabinet medical. Medicul a dat primaria in judecata si a castigat astfel incat este scutit de plata impozitului si a chiriei pe apartament invocand art 250,46 Cod fiscal si OUG 124/1998, adica un cabinet medical este exceptat de la aceasta plata. Ma puteti ajuta, daca facem contestatie cum putem combate? fiind o primarie nu avem dreptul de a angaja un avocat....si procedura este oarte complicata si costisitoare....Mentionez faptul ca taxa de chirie si impozit sunt de 60 lei/an
Răspuns la discuția Concediu de odihna vs vechime
Mulțumesc
In urma unui accident in 2015 in care sotul care conducea un Logan pe drum european (si mama lui pasager, in dreapta) a acrosat o caruta trasa de un cal, care venind dintr un drum lateral nu a acordat prioritate, a fost soldat cu decesul mamei dupa o luna de spitalizare, iar sotul a suferit o fractura de maxilar si cativa incisivi sparti cu 60 de zile de ingrijiri medicale, carutasul nu a patit nimic, calul a murit....Din cate am inteles acum, in urma audierii se poate da clasare....deasemenea expertiza a stabilit ca viteza loganului era de 53 km/h iar impactul se putea evita la 37 de km/h....exista vreo cale de a putea merge pe vatamare din culpa si pentru sot*?sau vreun sfat?avand in vedere ca in urma unei clasari, carutasul isi traieste viata mai departe linistit pentru ca nu are nimic pe nume si e la prima abatere....
In urma unui accident in 2015 in care sotul care conducea un Logan pe drum european (si mama lui pasager, in dreapta) a acrosat o caruta trasa de un cal, care venind dintr un drum lateral nu a acordat prioritate, a fost soldat cu decesul mamei dupa o luna de spitalizare, iar sotul a suferit o fractura de maxilar si cativa incisivi sparti cu 60 de zile de ingrijiri medicale, carutasul nu a patit nimic, calul a murit....Din cate am inteles acum, in urma audierii se poate da clasare....deasemenea expertiza a stabilit ca viteza loganului era de 53 km/h iar impactul se putea evita la 37 de km/h....exista vreo cale de a putea merge pe vatamare din culpa si pentru sot*?sau vreun sfat?avand in vedere ca in urma unei clasari, carutasul isi traieste viata mai departe linistit pentru ca nu are nimic pe nume si e la prima abatere....
Răspuns la discuția Concediu de odihna vs vechime
3 ani lucrati, apoi concediu de maternitate, apoi m am angajat la o firma unde am avut contract pe jumatate de norma pana in 10 octombrie, apoi din 1 octombrie a fost prima zi in primarie ca referent.
Buna ziua. In urma unui accident cu masina distrusa complet, nu am reusit sa beneficiem de polita Casco...Accidentul a fost in 1 septembrie 2015, polita era incheiata la Rca, care a intrat in faliment....am facut demersurile la Fondul de Garantare, insa cererea de plata s-a "pierdut"....asadar ni s-a refuzat orice forma de plata...Se mai poate face ceva? Intreb deoarece am pierdut mult timp de la o usa la alta , si avand in vedere ca accidentul a fost cu victime decedate, nu as vrea sa lungesc momentul.
Buna ziua. Sunt angajata la o primarie de 8 luni, iar inainte de asta am lucrat in alta parte, deci nu a existat o intrerupere de activitate....As dori sa ma lamuriti cate zile de concediu as avea dreptul acum?
Buna ziua.In 1 septembrie sotul a avut un accident, in urma caruia el a avut 4 zile spitalizare pentru fractura de maxilar si dinti rupti(s a ales cu blocaj de maxilar pentru 6 saptamani) iar mama lui inca e spitalizata fiind in coma indusa o saptamana iar acum urmand numeroase interventii chirurgicale.Accidentul s a produs pe fondul neacordarii de prioritate, o caruta i-a iesit in fata de pe un drum laturalnic, iar carutasul nu a avut nimic. Eu trebuie sa fac demersurile pentru plata spitalizarilor si deconturi de asigurari.(aveam si casco dar la astra) . Intrebarea este :noi suntem obligati sa ne platim spitalizarea avand in vedere ca nu nu sotul a fost de vina?ce pot sa fac? Cu ce sa incep? Va multumesc frumos.