avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate IonMarian1990

Activitate IonMarian1990

Buna ziua!
Prietena mea terminat liceul pe 27.05.2011!in luna Iulie a depus primul dosar pentru cautarea unui loc de munca la agentia A.J.O.F.M Costesti.Astazi 06.10.14 a depus actele pentru a-si schimba domiciliul avand in vedere ca acum apartine de agentia A.J.O.F.M Pitesti.Mentionez ca sa angajat de cateva zile in Bradu...Angajatorul ii face carte de munca sau un contract pe o perioada...cum trebuie sa procedeze in cazul in care:
1)Daca isi deschide o carte de munca la acest job,la care dintre cele doua agentii trebuie sa anunte avand in vedere ca are domiciliu in Bradu si nu in Ciocesti(domiciliul anterior)
2)M-ai poate primi acei bani de la stat pt absolventi care sau integrat in munca inainte de a-si baga dosarul de somaj...acest citat era scris in ziar prin luna iulie ca primesc 450 lei si angajatorul nu m-ai plateste cartea de munca si alte taxe...
3)Daca nu isi deschide cartea de munca(nu m-ai lucreaza) cum poate proceda ca sa isi bage dosarul ca ea este inregistrata cu primul dosar la Costesti.
Astept un raspuns va rog frumos

Răspuns la discuția actul de identitate pierdut
deci trebuie sa mearga numai cine este titular in actul de spatiu?!?daca merg luni sa il declar pierdut pot sa depun actele pentru noul buletin in aceasi zi!?imi trebuie ceva de la primaria comunei unde locuiesc eu sau merg doar cu certificatul,actul de spatiu,si actele titularului de spatiu?!?
Buna ziua,
In data de 14.09.2011 mi-am pierdut buletinul in orasul Costesti-ARGES...mentionez domiciuliul il am in comuna Barla-ARGES...A doua zi am fost in COSTESTI la politie sa anunt,ma informat sa revin dupa trei zile pentru al declara pierdut...
Va rog sa ma informati cum trebuie sa procedez pentru aceasta problema sa imi recuperez buletinul m-ai repede:
1)trebuie sa mearga unul dintre parinti,dar eu am 21 de ani?!?
2)ce acte imi trebuiesc eventual trebuie sa platesc amenda/taxe?!?
3)pot sa rezolv problema intr-o zi,sa il declar pierdut si sa il refac in aceasi zi?!?
ASTEPT UN RASPUNS VA ROG
Răspuns la discuția Somaj
Buna ziua,
Talon Inregistrare Persoana In Cautarea Unui Loc De Munca...Data:12.07.2011
Vreau sa stiu sigur dupa cate zile trebuie sa revin cu dosarul pentru indemnizatia de somaj...
Am fost informat de catre Agentia Locala ca trebuie sa revin la inceputul lunii octombrie,iar colegii mei mi-au spus ca trebuie sa revin dupa 60 de zile de la inregistrarea primului dosar mentionat mai sus...Eu am sa merg maine,dar imi este teama sa nu fie tarziu !!!
Răspuns la discuția Somaj
Prietena mea a primit pensie de urmas in toti acesti ani de studii...A terminat liceul in 27 mai 2011,dar a primit incontinuare pensie in luniile Iunie/Iulie/August se poate intampla sa ii returneze inapoi chiar daca nu ia venit nici o citatie acasa???A fost informata ca va primi si in luna septambrie,dar ea nu va m-ai continua studiile...Va fii obligata sa ii returneze din urma sau doar cei incasati in luna septembrie??In cazul acesta daca va trebui sa returneze banii cum procedeaza???
Răspuns la discuția Somaj
Mentionez ca am sustinut bac-ul in sesiunea iunie-iulie,dar m-am inscris apoi in sesiunea august-septembrie si la ultima materie nu m-am prezentat...Dosarul pentru somaj mi sa spus sa il aduc la inceputul lunii octombrie,iar in acest dosar trebuie sa cuprinda si actul de studii...Sper sa nu am vre-o surpriza neplacuta din partea liceului...Va multumesc
Discuție Somaj
Buna ziua,
Imi poate fii o problema la dosarul pentru somaj daca nu m-am prezentat la una din materiile de bacalaureat???
Buna ziua,
Mentionez ca am depus dosarul pentru indemnizatia de somaj in data de 12 iulie 2011,dupa terminarea liceului (27 mai 2011)...Am primit un talon de inregistrare pentru cautarea unui loc de munca si mi sa spus de la agentia AJOFM ca trebuie sa revin cu al doilea dosar in perioada la inceputul luni octombrie.
1)Din ce luna am sa primesc indemnizatia de somaj???
2)Pana la ce data poate sa imi ofere un loc de munca,daca sunt inregistrat din data mentionata mai sus???
Contract vanzare-cumparare
Proprietatea G. I. (necasatorit) de sub A P1 si sa sa inscrie:
V. I. (necasatorita)
-dreptul de proprietate,in indiviziune si in parti egale cu titlu de drept de cumparare asupra A P1 si in partea 1 ........in comuna xxxxxxxxxx
1)Mentionez ca G.I. este concubinul dna V.I.;
2)G. I. este casatorit legitim cu F. M.,avand 3 copii cu aceasta.
Ce drepturi are dna V. I. la acest imobil conform citatului de mai sus???


Offtopic . Interventie moderator
Incercati pe viitor sa nu mai postati numele unor persoane fizice in mesaj.
Stimata dna,am mentionat ca imi trebuie un CV dupa modelul de la www.ejobs.ro ,,,iar eu in toti acesti ani de studii care i_am parcurs nu am facut niciodata un CV ca acesta.din cunostintele mele personale sunt m_ai multe modele de CV-uri,iar eu daca completez un cv ca acesta cum stiu eu,va spun cu siguranta ca nici la ferma nu ma primeste,eu completez doar maxim 35% din acest CV.imi este mult mai necesar un mic ajutor din partea unei pers care stie sa completeze un cv...ca pana la urma daca un angajator imi vede CVul nu cred ca ma intreaba daca mi la completat mama sau bunica...