avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate olga2011

Activitate olga2011

va rog sa-mi spuneti cum se face partajul succesoral intre 4 frati,parinti find decedati in perioade diferite de timp?
Suntem doi bătrâni și avem un apartament,întreb.as putea face un act de vânzare -cumpărare ( unui nepot),pe partea mea de 1/2 cu întreținere viagera.multumesc.
In anul 1991,cu ocazia aplicarii legii 18,Fond f(teren după părinți decedati).eu am renunțat la un teren,in favoarea unui frate,fara nici un act ci pur și simplu i- am permis să facă el cerere la Comisia locală,cu acord verbal.,La deschiderea succesiunii după părinți cum s ar putea interpreta acest fapt,ca acceptare tacită ?Nu doresc să renunț la moștenirea părinților,când se va deschide procedura.multumesc.
in 1960 nu s a incheiat nici un act toate sunt pe numele bunicului [aviz de constr,act v/c teren,autorizatie de lucrari etc.conditia a fost sa nu aiba nici o pretentie viitoare la succesiune.V-as ruga daca aveti ceva elemente aju,tatoare,nu-mi permit avocat.multumesc
Răspuns la discuția succesiune cu probleme
nu s a facut nici un act,in anul1960,toate actele sunt pe numele tatalui nostru nu a fratelui[autorizatie de executare lucrari,contract de vanzare-cump.teren ,
un frate[suntem 5 frati] a primit un teren si o casa din partea parintilor nostri,acuma vrem sa deschidem succesiunea pentru casa parinteasca terenul aferent si copii lui[tatal decedat] doresc sa participe si ei ,contrar intelegerii dintre frati,in acest caz putem sa aducem la masa succesorala si acea casa? multumesc.


olga2011 a scris:

Fratele meu a decedat în 2013,a avut un fiu care este în viață dar care n a făcut succesiunea după tatăl lui și nici acceptare in termen.Acuma ceilalți frați (3) vrem sa deschidem succes.dupa părinți.Intreb daca fiiul fratelui are vreun drept.Fratele are un teren cu titlu după parinti,cine îl moștenește?mulțumesc.



olga2011 a scris:

Fratele meu a decedat în 2013,a avut un fiu care este în viață dar care n a făcut succesiunea după tatăl lui și nici acceptare in termen.Acuma ceilalți frați (3) vrem sa deschidem succes.dupa părinți.Intreb daca fiiul fratelui are vreun drept.Fratele are un teren cu titlu după parinti,cine îl moștenește?mulțumesc.

Fratele meu a decedat în 2013,a avut un fiu care este în viață dar care n a făcut succesiunea după tatăl lui și nici acceptare in termen.Acuma ceilalți frați (3) vrem sa deschidem succes.dupa părinți.Intreb daca fiiul fratelui are vreun drept.Fratele are un teren cu titlu după parinti,cine îl moștenește?mulțumesc.
Rsp.mama n- a avut alte bunuri,deci fracțiunea ei de 1/4 se împarte la 4 copii. corect?mulțumesc.