avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1741 soluții astăzi
Forum Activitate nettie

Activitate nettie

Buna ziua!
Doresc sa cer in scris recuzarea completului de judecata si am rugamintea sa imi spuneti daca pot depune aceasta cerere la registratura, pentru ca la termenul urmator ( sf febr ) dosarul sa imi fie deja mutat la alt complet de judecata.

Va multumesc .
Răspuns la discuția divort si partaj fara avocat!
Va rog spuneti-mi si mie cum ati procedat sa declarati nul un apel...Ati depus in scris o intampinare in care cereti direct anularea din cauza ca nu exist motive..Ma intereseaza deoarece fostul meu sot a facut apel pentru actiunea de stabilire vizite minor chiar daca pe el nu-l intereseaza sa faca vizite..Va-ti formulat singura intampinarea?
1.Va rog frumos spuneti-mi daca in calitate de parat , intr-o actiune de incuvintare vizite minor sunt obligata ca reprezentant legal al minorului sa pregatesc o intampinare ptr recurs.Vreau sa stiu daca se procedeaza la fel cum a fost la fond. Pun aceasta intrebare deoarece mi se pare normal sa se citeasca intampinarea si probatoriul depus de mine la fond , deoarece actiunea este aceeasi , mai ales ca in calitate de parat eu nu am altceva de prezentat . Consider ca acum este doar problema tatalui (reclamantului) deoarece este nemultumit de faptul ca instanta i-a limitat programul de vizitare , obligandu-l sa-l faca in prezenta mea ,
2.Daca sunt obligata sa depun intampinare , pot adapta intampinarea depusa la fond ?
3.In acest recurs mai este cazul sa-l aduc pe copil in instanta ptr audiere?Pot fi luate in considerare audierile de la de la proc de custodie si ptr actiunea incuvintare vizite fond, daca copilul ( 13 ani) s-a opus categoric sa faca vizite cu tatal?
3. As dori ca copilul sa nu mai fie traumatizat cu astfel de audieri, ptr ca sunt convinsa ca tatal , chiar asta urmareste cu aceste procese.Deoarece nu a venit niciodata sa viziteze copilul si nu si-a exprimat niciodata dorinta ca ar dori sa-l vada pe copil, cred ca a deschis acest recurs ( sau apel) doar ptr ca este procesoman.
Multumesc foarte mult.
Fostul sot intentioneaza sa initieze actiunea de diminuare a pens de intret.Ce se intampla cu pensia de intretinere in aceasta perioada? Ma intereseaza sa stiu daca este obligat sa plateasca lunar fara intrerupere, suma stabilita initial pe toata durata procesului. Mentionez ca exista o hot jud definitiva pentru validarea popririi pensiei de intretinere .
Va multumesc.
Contul deschis ptr copil, de catre bunicii paterni si apoi trecut pe numele tatalui la proc de custodie, poate fi cerut dupa proces, avand in vedere ca tatal in timpul casatoriei nu participa niciodata la cheltuielile ptr copil din acest motiv ?
Va rog sa-mi spuneti daca acum dupa div , poate fi ceruta suma de bani din contul copilului, ca daune morale ptr fapte grave la care a supus copilul. Ma refer la alungarea copilului de acasa ( pana la div) si apoi la abandon prin neplatirea pens de intret din rea vointa timp de aproape un an (exista o hot jud de validare pensie in care scrie neplata din rea-vointa )
Cum as putea obtine de la sot contul copilului ( deschis pe numele copilului), daca am primit custodia ?
Va multumesc .

Buna ziua.
Fostul sot nu a platit din rea vointa pensia de intretinere timp de aproape un an si am fost nevoita sa deschid act de validare poprire impotriva tertului poprit care este chiar tatal fostului sot, sau bunicul patern al copilului. Dupa ce am deschis act de validare a inceput sa plateasca si cate doua pensii ptr o luna, iar aproape de ultimul termen, exact dupa un an de cand era obligat la plata pensiei ( prin hot jud) a platit si diferenta din restanta ramasa de 4620lei, integral , fiind la zi.
Totalul pensiilor de intretinere restante pe un an, ce au fost platie cu intarziere de un an,a fost de 9240 lei.(Tertul a poprit pens de intret abia dupa 2 luni de la infiintarea popririi, atunci cand am deschis act de validare)
In timpul act nu am cerut daune in temeiul obligatiei de " a face" ptr a nu complica lucrurile si doresc sa o deschid acum .
Am rugamintea sa-mi spuneti cine stabileste la cat se ridica daunele pentru suma mentionata sau daca exista un art de lege in acest sens.
Va multumesc foarte mult.
O zi buna!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Buna ziua.
Fostul sot nu a platit din rea vointa pensia de intretinere timp de aproape un an si am fost nevoita sa deschid act de validare poprire impotriva tertului poprit care este chiar tatal fostului sot, sau bunicul patern al copilului. Dupa ce am deschis act de validare a inceput sa plateasca si cate doua pensii ptr o luna, iar aproape de ultimul termen, exact dupa un an de cand era obligat la plata pensiei ( prin hot jud) a platit si diferenta din restanta ramasa de 4620lei, integral , fiind la zi.
Totalul pensiilor de intretinere restante pe un an, ce au fost platie cu intarziere de un an,a fost de 9240 lei.(Tertul a poprit pens de intret abia dupa 2 luni de la infiintarea popririi, atunci cand am deschis act de validare)
In timpul act nu am cerut daune in temeiul obligatiei de " a face" ptr a nu complica lucrurile si doresc sa o deschid acum .
Am rugamintea sa-mi spuneti cine stabileste la cat se ridica daunele pentru suma mentionata sau daca exista un art de lege in acest sens.
Va multumesc foarte mult.
O zi buna!
problema este mult mai complicata si ce era mai important nu v-am spus.
firma la care lucreaza fostul sot este a tatalui sau si, am aflat ca au inchis-o pentru ca fostul sot sa poata declara un salariu net mai mic (de 8 mil in locul celui de 30 mil declarat cand a initiat procesul de custodie) deci in final sa ceara diminuarea pensiei
cred ca va cere in instanta plata anticipata a pens pe 5 ani calculata cu aceasta pensie mica.
Credeti ca instanta va accepta daca demonstrez ca tatal locuieste in vila socrilor si isi permite sa plateasca 10 mil intretinerea ei pe perioada rece, are masina noua de cand si-a abandonat copilul si un alt apartament si ca conduce o firma de gaze?

Ce as putea cere instantei in afara de verif salariului la ITM ?
Tatal poate cere in instanta dreptul de a plati pensia de intret anticipat pe 5 ani ? Mentionez ca exista o hot def de validare proprire pensie de intret in care se specifica ca tatal s-a opus cu rea vointa la plata pensie de intrt timp de aprope un an.
Va multumesc.
Buna ziua.
Am probleme cu fostul sot in sensul ca ma ameninta ca va deschide actiune in care va cere sa plateasca anticipat pensia de intretinere pe o perioada de 5 ani deoarece 5 ani mai sunt pana la majoratul baiatului nostru.
Aceasta pensie de intret a fost stabilita in urma cu un an cand a pierdut custodia copilului, si reprezinta 25% din salariul declarat de el la aceea vreme. Dupa aceasta actiune a uitat ca are copil, a rupt legatura cu noi si mai mult s-a opus sa plateasca pensia de intretinere.Dupa 10 luni de refuz am deschis act civ de validare poprire a pens de intret si am facut in paralel plangere penala de abandon. Imediat dupa aceste demersuri a inceput sa plateasca si in 5 luni cat a durat procesul de validare a platit integral si restanta. Dupa ce s-a dat sentinta pentru aceasta actiune, pentru a se razbuna pe copil a deschis procesul ptr obtinere a unui program de vizitare copil, mintind ca eu ma opun sa-l viziteze. Am castigat si acest proces deoarece instanta i-a redus dreptul la vizite si a decis ca acestea sa fie facute in prezenta mea. Pana la sf saptamanii are dreptul la recurs si deja ma ameninta ca va deschide o alta act act pentru a plati anticipat pensia de intretinere pentru 5 ani , cat mai sunt pana la majoratul copilului.
Binenteles ca toata aceasta perioada nu a dorit sa faca vizite, a venit sa vada copilul abia dupa o luna de la pronuntarea sentintei ptr vizite, doar pentru a-mi impune sa accept aceasta pensie anticipata.
Spuneti-mi va rog daca se poate cere o astfel de pensie si in ce conditii se poate accepta de catre instanta ( daca eu ma voi opune aducand argumente ca scopul acestuia este doar de a traumatiza copilul cu procese, de a plati o pensie mai mica si de a intrerupe orice legatura cu copilul )
Aceasta suma va fi fixa sau poate fi atacata pe parcurs ptr a cere instantei sume suplimetare la sf fiecarui an? Ma refer la sume care sa compenseze suma totala pe un an , in functie de coef de inflatie sau de marirea de salariu a fostului sot.
Multumesc foarte mult.